Oțelul și-a asigurat, practic, locul de baraj

(21 voturi)

Echipa roș-alb-albastră a reușit să se impună la Bacău și s-a distanțat decisiv pe locurile de baraj.

Meciul dintre CSM Bacău și Oțelul pornea cu destulă îngrijorare pentru fanii gălățenilor, prin prisma rezultatelor bune obținute de băcăuani contra echipelor tari ale Seriei a II-a (eșalonul al treilea), dar și prin prisma faptului că antrenorul Petre Grigoraș nu a luat loc pe banca oaspeților, ca urmare a unei intervenții chirurgicale suferite.

Cu toate că s-au impus în cele din urmă, scor 3-1, gălățenii au avut mult de tras pentru a obține succesul. Strat a deschis scorul pentru gazde (minutul 15) și părea că semnele de îngrijorare pentru acest meci sunt îndreptățite. Pentru prima dată titular în acest retur, Cîrjan a răsplătit încrederea primită din partea staffului tehnic și a restabilit egalitatea înainte de pauză (min. 41). În aceeași ipostază s-a aflat și juniorul Petrache, care a dus scorul la 2-1 (min. 71), iar Gavrilă, intrat de pe bancă, a marcat din penalti, pentru scorul final. Condusă de pe bancă de secundul Sorin Haraga, echipa Oțelului a arătat astfel: Ursu - Stoian, Sîrghi, Cucu, Ghiocel - Neagu, Dobre - Petrache, Păun, Nica - Cîrjan. Au mai intrat: Marquinhos, Farcaș, Sevastian, Gavrilă și Răducan.

Oțelul are un avans de opt puncte față de ocupanta locului 3, primul în afara celor de baraj, deținut de CSM Focșani, care s-a încurcat pe teren propriu, scor 2-2, cu CSM Rm. Sărat. Astfel, cu trei etape înainte de final, dintre care două jocuri sunt pe teren propriu, iar al treilea pe terenul ultimei clasate, se poate spune că Oțelul și-a asigurat deja participarea la barajul de promovare în liga secundă.

Etapa următoare va fi un duel decisiv pentru câștigarea seriei, pentru că Oțelul va primi vizita celor de la Dacia Unirea Brăila (locul 2), aflată la trei puncte distanță.

Brăilenii ne-au dat un sac de goluri

Total nefavorabile au fost meciurile celorlalte două echipe din județul nostru, care au jucat în deplasare.

Sporting Liești a mers la Dacia Unirea Brăila hotărâtă să facă o figură frumoasă, dar s-a întors acasă cu 0-4, trei fintre goluri primindu-le înainte de pauză. "Au existat şi unele circumstanţe - patru jucători de bază indisponibili, Ţicămucă, Al. Stan, T. Năstase şi Manea, un penalty neacordat nouă, în chiar minutul 2, au cântărit mult în economia acestui meci. Totuşi, trebuie să recunoaştem că de data aceasta brăilenii au fost mai buni", ne-a spsu Daniel Matei, preşedintele clubului lieştean. Echipa aliniată: Vădeanu - Bucevschi, Voicu, Maftei, Manău - Moldoveanu, Chiriac - I. Iancu, Zărnescu, Milea - Mucuţă. Au mai intrat: Munchiu, Mihu (eliminat), Călin, Grigoraş şi Ştefănescu.

Avântul Valea Mărului, echipă care are mare nevoie de puncte în acest final de sezon, nu a reuşit mai mult de două goluri pe terenul Viitorului ianca. Scorul a fost 5-2, realizările oaspeţilor avîndu-i autori pe Hilohi și Ignat. Antrenorul Gh. Popa a aliniat următorul "11": Vlasie - G. Popa (eliminat), Iacob, Moise, Hilohi - Gâţă - Partenie, Năpârlică, Ignat, Drăgan - Spânache. Au mai jucat: Matei, Ţâmpău, L. Iancu şi Aftenie.

În runda viitoare, Oţelul - Dacia Unirea Brăila, Sporting - Viitorul Ianca şi Avântul - CSM Focşani.

Citit 2879 ori Ultima modificare Duminică, 11 Aprilie 2021 20:54