Fetele de la CSU Hygienium, victorie în ultimul meci

Echipele feminine din cel de-al doilea eșalon, seriile Est și Vest, au încheiat prima parte a campionatului. Cele din seria Est au susținut câte șapte meciuri, între fruntașe numărându-se și echipa gălățeană CSU Hygienium. Fetele noastre au încheiat parcursul din 2021 cu o victorie clară, 3-0, în meciul cu vecinele de la ACS Sport Plus Brăila. Partida a avut loc în weekend și s-a desfășurat în sala sporturilor din Brăila. Mai bine clădită și cu jucătoare competitive, echipa noastră s-a impus fără probleme, doar două dintre seturi dându-i ceva bătăi de cap. Primul set s-a încheiat cu scorul de 25-11, în celelalte două evoluția scorului arătând astfel: 4-9, 12-15, 17-20, 19-25, în favoarea echipei gălățene, respectiv, 1-7, 8-12 și 19-25.

Antrenoarele Adriana Dudnic și Ileana Berdilă au trimis în teren toate jucătoarele înscrise pe foaia de arbitraj: Anamaria Berdilă, Andreea Stănescu, Alexandra Iordache, Maria Vilău, Carolina Radu, Camelia Vasile - Minca Cristea (libero). Pe parcurs au intrat și celelalte fete: Crina Arbunea, Sorina Răileanu, Maria Neacșu, Cristina Popoiu și Ioana Ștefu.

A arbitrat un cuplu ploieștean: Mihai Țapu / Andreea Anghel.

La finalul turului, podiumul clasamentului Seriei Est arată astfel: 1. Argeș Pitești 21 puncte, 2. CSU Hygienium 18 p, 3. CSM București 15 puncte.

Meciul derbi al seriei s-a disputat între primele două clasate, la Galați, în urmă cu două runde, piteștencele impunându-se cu 3-1, deși fetele noastre au fost foarte aproape să obțină puncte din acel meci. Revanșa se amână pentru returul campionatului.

În ceea ce le privește pe gălățence, acestea vor continua încă o perioadă pregătirile, apoi de sărbători va fi o pauză scurtă, iar returul va demara în jurul datei de 20 ianuarie.

Citit 947 ori Ultima modificare Marți, 07 Decembrie 2021 03:00