Primul eşec: CSM Bucureşti – Oţelul Galaţi 29-28, la handbal feminin

Handbalistele de la Oţelul au evoluat ieri după-amiază pe terenul unei nou promovate – CSM Bucureşti. Gruparea bucureşteană se află la prima apariţie pe scena Ligii Naţionale feminine, însă handbalistele care evoluează acolo au zeci de meciuri disputate la cel mai înalt nivel. Alina Dobrin, Andreea Cruceanu, Elena Avădănii sau Cristina Niculae fiind doar câteva de astfel de exemple din lotul pregătit de Vasile Mărgulescu.

În ciuda existenţei acestor jucătoare aflate în tricoul CSM, gălăţencele nu s-au intimidat – formând, de asemenea, o trupă valoroasă – şi în minutul 6 conduceau cu 4-0.

Elevele lui Liviu Paraschiv au continuat să conducă până în minutul 19, când veterana bucureştencelor, Alina Dobrin, a marcat pentru 10-10.

Trebuie menţionat că în aceste prime 19 minute cuplul de arbitri maramureşeni Marta şi Hendrea a dictat multe aruncări de la 7 metri pentru gazde şi numeroase minute de eliminare în rândul „oţelarelor”.

La pauză, gazdele au „izbutit” să intre cu un avantaj de un gol (scor 14-13), dar şi cu o jucătoare de bază în rândul oaspetelor – Nicoleta Tudor, eliminată definitiv pentru trei eliminări.

Prima parte a reprizei secunde a adus un joc mai puţin lucid al fetelor noastre, joc ce a permis bucureştencelor să se desprindă. În minutul 44, tabela Sălii „Rapid” indica cea mai mare diferenţă: 22-18.

Din acest moment, tehnicianul Oţelului a ales să mizeze pe jucătoarele mai puţin folosite, precum Pavăl, Druţu, Bocăneală, Mărginean.

Schimbările Oţelului s-au dovedit a fi inspirate, Manuela Manda aducând echipa noastră în avantaj: 26-27, minutul 57.

Câteva neatenţii în apărare, au fost rapid fructificate de bucureşteanca Cruceanu, care a întors scorul: 29-27.

Cătălina Cioarec a punctat pentru 29-28, rezultat final în favoarea celor de la CSM Bucureşti şi prima înfrângere din acest sezon pentru handbalistele noastre.

Au evoluat formaţiile:

CSM: Alina Iordache – Andreea Cruceanu 10 goluri, Alina Dobrin 6, Elena Avădănii 3, Gabriela Chiţulescu 3, Iuliana Geană 3, Cristina Niculae 2, Mihaela Doica şi Daniela Strat – câte un gol.

Oţelul: Mihalea Blaga, Ramona Bocăneală Ciontu – Cătălina Cioaric 7, Diana Druţu 6, Manuela Manda 4, Georgeta Grigore 3, Daciana Curtean 2, Paula Pavăl 2, Delia Mărginean 2 şi Nicoleta Tudor 2.

La sfârşitul meciului, tehnicianul Liviu Paraschiv a încercat să observe şi lucrurile bune din această înfrângere, dar şi cele mai puţin favorabile.

„Nu am reuşit încă să ne apărăm cum ar trebui. Fetele au lăsat-o mult prea liberă pe Cruceanu, care ne-a marcat zece goluri. În schimb, cred că jucătoarele s-au achitat mult mai bine de sarcini decât la jocul cu Brăila. Din acest motiv consider că suntem pe drumul cel bun”, a declarat antrenorul gălăţean.

* După această a cincea etapă din Liga Naţională, Oţelul continuă să se afle între primele echipe din clasament, cu 6 puncte. Etapa următoare, gălăţencele vor primi vizita unei alte echipe puternice – HC Zalău.

* Alte rezultate din cadrul etapei a V-a: „U” Jolidon Cluj – Rulmentul Braşov 39-29, HC Zalău – HCM Roman 24-20, Dunărea Brăila – HCM Baia Mare 25-22 şi HCM Buzău – SCM Universitatea Craiova 28-25.

Citit 1013 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00