Danubius a pierdut la Roman. Gălăţencele au încheiat turul de campionat pe ultimul loc

În ultima etapă a turului Ligii Naţionale feminine de handbal, Danubius Galaţi a demonstrat, din nefericire, că ocupă pe drept ultimul loc în clasament, cu doar trei puncte.

Chiar dacă au avut în faţă un adversar de bătut, handbalistele de la malul Dunării şi-au dat cu stângul în dreptul! Au luat-o de aproximativ 20 de ori la ţintă pe portăriţa adversă, au pasat în afara terenului, au ratat contraatacuri şi aruncări de la 7 metri, totul spre disperarea antrenoarei Alexandrina Soare.

Dacă mai precizăm că doar două jucătoare - Iryna Glibko şi Daciana Curtean - au marcat împreună 12 din cele 18 goluri ale echipei gălăţene, tabloul meciului de la Roman se transformă într-unul de tristă amintire.

Au existat, totuşi, şi momente bune de joc, în special în apărare, unde şi poarta şi-a adus contribuţia în repriza a doua, dar şansele egalării echipei adverse au fost mereu irosite.

În aceste condiţii, HCM Roman s-a impus cu 23-18 (11-10), iar handbalistele gălăţene trebuie să se scuture rapid de această letargie, pentru că duminică vor evolua pe terenul celor de la CSM Bucureşti. Tot până atunci se mai pot efectua şi transferuri în acest sezon, iar conducerea clubului ar trebui să realizeze un demers în acest sens dacă nu doreşte retrogradarea handbalului feminin gălăţean.

HCM Roman - HC Danubius Galaţi 23-18 (11-10)

Etapa a XI-a a Ligii Naţionale;

Arbitri: Dinu - Din (Bucureşti);

Danubius: Ciontu, Bobeică, Ancerencu - Glibko 6, Curtean 6, Zaremba 2, Lazarin 1, Cioaric 1, Burlachenko 1, Gheorghe 1, Mărginean, Pătuleanu, Artean, Trandafir.

Aruncări de la 7m: Roman - 5 (2 transformate); Danubius - 8 (5). Minute de eliminare: 8-10.

Evoluţia scorului: 2-1 (min. 5), 3-3 (min. 8), 5-7 (min. 16), 7-9 (min. 18), 10-9 (min. 24), 11-10 (pauză), 15-11 (min. 37), 18-17 (min. 47), 20-17 (min. 51), 21-18 (min. 55), 23-18 rezultat final.

Citit 1251 ori Ultima modificare Marți, 29 Ianuarie 2013 21:29