Danubius îşi menţine speranţele de a evita retrogradarea după meciul cu CSM Ploieşti

HC Danubius a bifat a treia victorie a sezonului, scor 25-22, în confruntarea de miercuri cu CSM Ploieşti, din cadrul etapei a 19-a a Ligii Naţionale feminine de handbal. În urma acestui rezultat, gruparea gălăţeană se poate salva de la retrogradare dacă câştigă două din cele trei partide pe care le mai are de disputat (în deplasare la Oltchim şi Baia Mare, şi acasă cu HCM Roman), dar cu condiţia esenţială ca CSM Ploieşti să nu acumuleze niciun punct până la terminarea sezonului. În clasamentul la zi, Danubius a ajuns la cota 7, la o distanţă de patru puncte de formaţia prahoveană.

Prima repriză a partidei cu Ploieştiul a fost jucată perfect de Danubius. Fetele antrenate de Alexandrina Soare au fost de nedepăşit în apărare, iar când mingea reuşea să treacă totuşi de zidul gălăţean se oprea în braţele Danielei Ancerencu, care pe parcursul a 30 de minute a încasat doar cinci goluri. Cu o astfel de apărare ermetică şi cu un înger păzitor în poartă, Danubius şi-a putut construi în voie atacurile.

Partea a doua a meciului a scos din nou în evidenţă lipsa unor jucătoare de valoare pe banca de rezervă, în special pe fondul unei evoluţii şterse a interilor Glibko şi Zaremba. Prahovencele au forţat revenirea pe tabela de scor lucru care din fericire nu s-a produs. S-a încheiat 25-22 şi Danubius mai are o speranţă în vederea evitării retrogradării din Liga Naţională.

HC Danubius Galaţi – CSM Ploieşti 25-22 (15-5)

Etapa a 19-a a Ligii Naţionale;

Arbitri: Barbu – Manafu (Bucureşti);

Observator Jan Mateescu (Bucureşti);

Danubius: Daniela Ancerencu, Cristina Bobeică, Ramona Ciontu – Carmen Gheorghe 7, Iryna Glibko 6, Iaroslava Burlachenko 4, Iulia Artean 4, Mihaela Pătuleanu 2, Yulia Zaremba 2, Daciana Curtean, Irina Lazarin, Cătălina Cioaric, Maricica Trandafir, Irina Başa şi Delia Mărginean;

CSM Ploieşti: Gabriela Cristescu, Carmen Tănase – Andreea Tâlvâc Enescu 6, Janina Luca 4, Mirela Toma 4, Manuela Manda 4, Cristiana Nica 3 şi Ramona Ştefan 1.

Aruncări de la 7m: Danubius 5 (2 transformate); Ploieşti 6 (3). Minute de eliminare: 4-4.

Evoluţia scorului: 3-0 (min. 9), 6-2 (min. 17), 10-3 (min. 24), 12-4 (min. 26), 15-5 (la pauză), 16-7 (min. 35), 18-10 (min. 39), 21-13 (min. 46), 22-15 (min. 50), 24-17 (min. 54) şi 25-22 rezultat final.

Citit 1257 ori Ultima modificare Miercuri, 10 Aprilie 2013 21:24