UPDATE / Întâlnire boicotată de Remus Pascu: Reprezentantul patronatului a fugit din faţa suporterilor

UPDATE / Întâlnire boicotată de Remus Pascu: Reprezentantul patronatului a fugit din faţa suporterilor
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Deşi a răspuns afirmativ invitaţiei, actualul director executiv al Oţelului nu s-a prezentat la întâlnirea cu fanii echipei * Primarul Marius Stan a răspuns întrebărilor venite din partea fanilor şi a lansat o serie de acuzaţii pentru cei care s-au ocupat de club în ultimul an


Fanii Oţelului au primit acceptul din partea tuturor părţilor pentru o întâlnire cu fostul director general, Marius Stan, actualul primar al oraşului, plus un reprezentant al The Nova Group, firma care deţine pachetul majoritar de acţiuni. Din partea patronatului şi-a anunţat prezenţa Remus Pascu, directorul executiv al FC Oţelul. Totuşi, acesta s-a răzgândit peste noapte şi a fugit din faţa unei întâlniri cu suporterii gălăţeni. „Dacă n-a mai venit înseamnă că au ceva de ascuns”, a spus Leonard Gâbu, unul dintre fanii prezenţi la întâlnirea din sala de conferinţe a stadionului.
În schimb, şi-au făcut apariţia Marius Stan (primarul oraşului), Narcis Răducan (managerul sportiv) şi Gabriel Viglianti (directorul sportiv). Printre suporteri s-a aflat şi Virgil Neagu, cel mai în vârstă dintre cei care au asistat, căruia i-au dat lacrimile din cauza situaţiei actuale de la club.
„Am dat curs invitaţiei suporterilor în calitate de primar al oraşului, nu de altceva. Eu n-am fost niciodată patronul echipei, ci doar un angajat în funcţia de director general. Mi-am dat demisia de la club fix cu un an înainte, pe 12 iunie. N-am luat parte la negocierile cu Adamescu, dar a venit la recomandarea mea, lucru pentru care mă fac vinovat. N-aş fi crezut că al treilea cel mai bogat om din România ar ajunge să nu investească nici măcar un cent. Dacă nu e dispus să investească, să se dea la o parte, că sunt alţii care vor!”, a început Marius Stan discuţia.

„TNG trebuie să răspundă!”

Fostul director general al Oţelului i-a întrebat public pe reprezentanţii TNG câţi bani au investit până acum. Starea clubului e mai primejdioasă ca niciodată, cu sechestrul pe jucători şi conturi blocate, iar fobtaliştii sunt neplătiţi şi daţi afară din apartamente după ce nu s-au plătit chiriile. „Jucătorii nu au unde să stea în acest moment şi sunt neplătiţi de mai multă vreme. Clubul a fost lăsat cu peste şapte milioane de euro în conturi şi într-un timp foarte scurt s-a ajuns în situaţia în care se vorbeşte de insolvenţă. Cei de la TNG trebuie să răspundă! Sunt convins că organele abilitate îi vor trage la răspundere. Primăria a contribuit cu 500.000 de euro anul trecut, dar ei ne-au dat bannerele jos de la stadion. Le-am cesionat gratis baza Siderurgistul pe încă cinci ani. E păcat că a ajuns pe mâna lor până şi baza Ancora, la care am muncit atât timp cu multe sacrificii”, a adăugat Stan.
Referitor la sechestrul pus de ANAF pe jucători şi conturile blocate, Stan a precizat că sunt mai multe cluburi în aceeaşi situaţie a datoriilor.
„Există precedente, cum ar fi Dinamo şi Astra, care au trecut prin situaţii asemănătoare şi au câştigat în instanţă. ANAF a speculat o breşă din Codul Fiscal, dar n-ar trebui să fie probleme, pentru că altfel tot sportul ar intra în colaps, nu doar Oţelul”.

Protest masiv organizat de fani

Suporterii prezenţi la şedinţa de la stadion au promis un protest de amploare împotriva patronatului. „Ne vom uni cu toţii pentru a înlătura răul de la club, nu pot fugi de noi. Pe lângă Liga Suporterilor vor participa şi alte sindicate, va fi un protest cum n-a mai fost niciodată în Galaţi”, a spus Valentin Tudose, preşedintele Ligii Suporterilor Gălăţeni.

Citit 2223 ori Ultima modificare Miercuri, 12 Iunie 2013 18:03

14 comentarii

  • postat de Liberty
    Vineri, 14 Iunie 2013 11:32
    Nu stiu cine e VARUJAN,care a postat comentariul,dar il asigur de tot respectul meu.E printre putinii care demonstreaza maturitate,logica,informare si mult bun simt.Tot ce a scris dansul e adevarat,nu stiu de unde se informeaza.Felicitari,domnule pentru obiectivitate!
    0
    0
    Raportează
  • postat de marcelinho
    Joi, 13 Iunie 2013 23:16
    Stan si Adamescu si-au impartit banii si noi ne certam ca prostii intre noi,Membrii aia din galerie care intrebau de bilete moaca si autobuze moaca sunt probabil aceeasi care au furat din magazin si au facut tot orasul de ras.Am vazut si membri din galerie la intrunire care au vorbit despre ce trebuia si au punctat ce trebuie.Da fiecare padure are si uscaciuni.Daca venea Pascu altfel era discutiadar probabil stan l-a trimis acasa si asa iesit din nou ca o victima si daca vin investitorii aia mult promisi iar o sa iasa salvator si tot asa.Raducan si Viglianti erau in plus acolo.Creca tot ce vroiau ei era sa nu afle Adamescu ca erau si ei acolo sa nu le taie leafa.
    0
    0
    Raportează
  • postat de asdas
    Joi, 13 Iunie 2013 10:18
    catalin,ce vrei ,ma,flamandule?ai gura mare pe internet?tare as vrea sa te vad fata in fata
    P.S:nu ma intereseaza problemele tale,asa ca n-am timp sa te ascult...
    0
    0
    Raportează
  • postat de Varujan
    Miercuri, 12 Iunie 2013 23:41
    vad ca unora le-a intrat popoul in flacari cand cineva il critica pe the special one Mariustanho. Chiar ca sunt usor de prostit galatenii in general dar mai ales cei care se declara suporteri in special. Si hai s-o luam pe capitole:
    1. daca se intampla ceva cu Otelul, cel care va fi socotit principalul vinovat va fi Marius Stan care-si va pierde imediat sustinerea pentru postul de primar
    2. Pascu nu a fugit fiindca daca avea ceva impotriva adunarii era suficient sa interzica accesul in stadion
    3. Procedura declansata de ANAF se pare ca a fost pusa la cale chiar de Stan deoarece detine prea multe date referitoare la cifre si reprezenta unica solutie de a bloca vanzarea altor jucatori dar si de a face publice oarecum situatia din visteria clubului. Chiar Stan a declara ca 500.000 ron depusi garantie vor debloca situatia iar banii vor fi ulterior usor de recuperat
    4, La intrebarea cum ramane cu noul stadion el a venit cu poze descarcate de pe internet cu oferte de constructie, ca un veritabil politician pe care nu-l doare gura sa promita ce vor sa auda oamenii
    5. A si marit miza cu alte proiecte de genul un complex olimpic cu stadion,sala, bazine de inot si alte terenuri de sport ridicat in colaborare cu brailenii la jumatatea distantei pe dig. El nu are bani si solutii sa acopere falezogaura dar apeleaza la SF-uri care-i fac sa viseze cu ochii deschisi pe naivi.
    De partea cealalta membrii galeriei aveau alte probleme-biletele cu pret redus pentru ei, autobuze gratuite pentru deplasari, bilete platite de club la jocurile din deplasare. Mai ramanea sa ceara salariu si diurna pt deplasari.
    Cu alte cuvinte Stan a demonstrat putina disperare deoarece partenerii lui din PSD i-au pus gand rau,iar dupa esecul denumit HC Danubius numai sportul care l-a propulsat in functie mai trebuia pus pe butuci. El nu face altceva decat sa dea apa la moara celor care au sustinut ca titlul de campioana a fost obtinut pe baza negocierilor politice duse la Bucuresti. Marturie sta faptul ca la finalul meciului cu Poli Timisoara care consfiintea castigarea campionatului la tribuna oficiala se scanda numele lui Vosganian.
    Dar daca va place sa va incredeti in promisiuni care practic nu pot fi realizate, sa va lasati pacaliti ca niste tanci si mai sunteti si majoritari,inseamna ca orasul asta isi merita soarta!
    0
    0
    Raportează
  • postat de No politics
    Miercuri, 12 Iunie 2013 23:32
    @Harcea-Parcea :
    1. Esti atat de prost incat te dai singur de gol
    2. Esti cam tare in gura. Stai linistit ca mai avem si noi prieteni prin PDL aripa aia veche , ce nu va iubesc atat de tare, asa ca te poti astepta in zilele urmatoare sa avem o discutie in particular.
    3. Repeta dupa mine:
    rad toti mancatorii de seminte
    rad toti mancatorii de seminte
    rad toti mancatorii de seminte.....
    0
    0
    Raportează
  • postat de Harcea-Parcea
    Miercuri, 12 Iunie 2013 22:48
    @ No politics,

    Ba tucalarule tu esti plavanul ala de la tribuna a doua de care rade toti mancatorii de seminte cand latri fara noima si asta numesti coregrafie si sustinere ? Ba netrebnicule tinta esti de prost ce esti cu toti latraii care nu fac si nu stiu mai nimic decat obedienta neconditionata.Taci si executa ca are cine sa gandeasca pentru tine.

    Onanistule ! Zoon politicon.., ce esti.
    0
    0
    Raportează
  • postat de unul
    Miercuri, 12 Iunie 2013 22:42
    E clar ce si-a dorit de la inceput animalul asta de adamescu.ba animalule gandeste-te ca aici e vb de un oras intreg.nu-ti mai ajunge?o sa te ajunga-n mortii mati blestemele si-o sa sfarsesti cu-n sac de bani bagat in cur .
    0
    0
    Raportează
  • postat de tudor ciprian
    Miercuri, 12 Iunie 2013 21:25
    linga mariusica toti coteii,marcis sageata,vili nevinovatu,gabi soferu lingau nr 1,gelu popescu alt cotei,danut lungu
    0
    0
    Raportează
  • postat de pepeman
    Miercuri, 12 Iunie 2013 19:31
    @catalin, asdas nu a făcut decât o remarcă de bun simţ şi nu a jignit pe nimeni. Asta spune multe despre cine şi ce anume are în cap, raportat la postarea ta.
    0
    0
    Raportează
  • postat de No politics
    Miercuri, 12 Iunie 2013 19:14
    Rugam ciumaceii sa se abtina. De aceasta data nu e o problema politica, asa ca va rugam sa va luati talpasita. Nu vrem sa amenintam dar sa nu uitati ca dupa IP-uri se pot identifica persoane si credeti-ne ca intreg PDL-ul nu va putea sa va apere daca ne mai deranjati . Ma adresez direct lui Ciumacenco si lui Razmerita acum: Baieti, luati-va postacii de pe pagina de sport, daca nu vreti sa deveniti la randul vostru tinte. Repet, e o problema a suporterilor, ce nu va priveste. Sunt atat de multe pagini unde puteti comenta, nu va jucati cu focul.
    0
    0
    Raportează
  • postat de catalin
    Miercuri, 12 Iunie 2013 17:11
    @Cristina Dobreanu. Foarte corecta obiectia ta, cat despre userul asdas ce pretentii poti avea de la unul ca el? In afara de fotbal si spart seminte cu baietii la colt de strada are nimic in cap. Bai incompetentule, in Galati nu exista doar fotbal si Otelul Galati, pe cei mai multi ne intereseaza multe altele. Stan sa faca bine sa rezolve sutele de probleme cu care ne confruntam, ca incet incet vom ajunge rau tare.
    0
    0
    Raportează
  • postat de Steau Dunarii si copii viitorului
    Miercuri, 12 Iunie 2013 17:01
    Impresionant ?
    Si noi mancatorii de seminte, ne-a ramas doar sa constatam vinovatia Primarului? Pentru cat timp de-a mu'incolo si pentru mai cate ? La finalul mandatului de primar va spune tot asta 'da sunt vinovat'. Incredibil cata demagogie ???

    Da despre sechestru asigurator nu ne spune nimic? Nu s-a gasit niciun mancator de seminte din sala seminaristilor sa-l intrebe ? macar sa spuna ca e vinovat. Ca asta asteapta Adamescu dupa aia ii curg contractele cu Primaria galati.

    De cumatrii n-ar fi de bun simt daca il mai intrebam.
    0
    0
    Raportează
  • postat de asdas
    Miercuri, 12 Iunie 2013 16:46
    Cristina Dobreanu,Asa,si?
    si suporterii sunt cetateni ai Galatiului
    0
    0
    Raportează
  • postat de Cristina Dobreanu
    Miercuri, 12 Iunie 2013 16:45
    Dar o întâlnire cu gălăţenii, pe când? Primarul Marius Stan nu primeşte în audienţe, nu a organizat o singură întâlnire cu cetăţenii pe care-i reprezintă ca primar, dar are timp să se întâlnească cu suporterii echipei Oţelul.
    0
    0
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.