Adamescu, persoana non-grata: Gălăţenii ies în stradă pentru salvarea Oţelului
Foto: FOTO: Sorin Pană

Adamescu, persoana non-grata: Gălăţenii ies în stradă pentru salvarea Oţelului
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Fanii roş-alb-albaştrilor vor protesta, astăzi, împotriva patronului echipei, în urma incertitudinilor ce înconjoară clubul favorit, ameninţat cu falimentul


Suporterii Oţelului au ajuns la capătul răbdării şi au demarat o întreagă campanie împotriva lui Dan Grigorie Adamescu, patronul firmei ce deţine pachetul majoritar de acţiuni al clubului roş-alb-albastru. Primul pas a fost făcut marţi seară, când a avut loc un protest spontan. Un grup format din aproximativ 60 de suporteri au protestat la stadionul Oţelul faţă de situaţia limită în care se află echipa favorită. Fanii au aprins fumigene şi au scandat împotriva lui Adamescu. „Oţelul nu moare” şi „Adamescu, du-te şi lasă-ne” au fost scandările cele mai folosite de suporteri.
Într-un comunicat emis de fani pe siteul suporterilor www.dunareabatrana.ro au fost enumerate motivele înverşunării roş-alb-albaştrilor împotriva patronatului.
„Aşteptăm comunicate mai dese, şi nu evazive, când dispar banii de la UEFA din conturi, când triplaţi preţul biletelor la meci, când Fiscul ne blochează conturile, când explicaţi situaţia băncii tehnice, când mutaţi actele clubului la Bucureşti, când daţi afară oameni vechi în club şi minţiţi apoi că angajaţi alţii mai buni, când nu luaţi licenţa în primă instanţă din nepricepere, când ne băgaţi în insolvenţă, când fugiţi de întâlnirile cu suporterii. Fiecare lovitură pe care echipa noastră de suflet o va mai primi din vina dumneavoastră, se va întoarce înzecit împotriva companiei pe care o reprezentaţi. Aşa că, indiferent că vă convine sau nu, protestele vor continua”.

„Salvarea echipei fanion”

Primul miting organizat legal se va desfăşura astăzi, de la ora 19,00, la Hotel Dunărea. Apoi, vineri, 5 iulie, va avea loc un marş pe traseul Hotel Dunărea – Păpădie. „Mitingurile de protest au drept scop salvarea echipei fanion a oraşului, Oţelul Galaţi”, conform cererilor de autorizare depuse la Primărie.
Fanii Oţelului fac apel către toţi gălăţenii să iasă în stradă pentru a susţine cauza echipei favorite: „Sunt aşteptaţi toţi cei care s-au mândrit cu performanţa din 2011, când Oţelul a câştigat campionatul”.
Unul dintre iniţiatorii acestor acţiuni, Leonard Gâbu, care a şi semnat cele două cereri, a spus că un astfel de demers trebuia făcut chiar mai devreme. „Situaţia critică, fără precedent, în care se află echipa, una dintre ultimele campioane ale României, campioana inimilor noastre, ne-a făcut să luăm atitudine public, ceea ce trebuia de fapt să facem mai de mult. Protestul nostru este îndreptat împotriva patronatului, pe care-l considerăm vinovat de situaţia dezastruoasă”.

Precedente încheiate cu succes

Fanii Oţelului nu se află la primele acţiuni de acest gen, fiind recunoscuţi pentru alte iniţiative încheiate cu succes. În 2009 au ieşit în stradă peste 1.500 de suporteri pentru a protesta împotriva primarului de atunci, Dumitru Nicolae, din cauza situaţiei delăsătoare din sportul gălăţean. Din acea acţiune au rezultat 500.000 de euro alocaţi clubului fanion al oraşului. În plus, nu mai departe de anul trecut, fanii gălăţeni au ieşit din nou în stradă pentru a protesta în legătură cu situaţia incertă de atunci din jurul clubului, împotriva lui Ionel Borş, reprezentantul Arcelor Mittal, şi a lui Marius Stan, directorul general de atunci.

Citit 2105 ori Ultima modificare Vineri, 28 Iunie 2013 19:15

12 comentarii

  • postat de Stancu Dumitru
    Luni, 01 Iulie 2013 08:50
    Se spune corect "persona non grata" si nu "persoana non grata". Termenul vine din latina si inseamna persoana nedorita.
    0
    0
    Raportează
  • postat de smecher
    Duminică, 30 Iunie 2013 15:08
    eu m-am gandit referitor la faptul ca vor fi jucatori in echipa care nu au jucat niciodata pentru otelul galati si sa joace pentru noua echipa in cazul in care va aparea plus un antrenor priceput dar si niste oameni de incredere care sa nu distruga clubul
    0
    0
    Raportează
  • postat de smecher
    Duminică, 30 Iunie 2013 15:05
    eu cred ca noua echipa din galati va avea alt farmec e drept ca nu va mai fi ca otelul galati care are istorie totusi si cine stie si cat va rezista noua echipa din galati asta in functie de cati bani s-ar baga deci foarte greu cu echipele astea nou aparute indiferent de judet
    0
    0
    Raportează
  • postat de ARCELORUPTINCURMITTAL COMP. CARE SE ARDE IN C.U.R PT A PUNE IN PLUS 10 LEI LA SALARIUL DE KKT AL MUNCITORILOR
    Duminică, 30 Iunie 2013 13:51
    echipa fanion a Galatiului va fi Dunarea gl ,nu va agitati degeaba,doar primarul a promis stadion municipal nou
    0
    0
    Raportează
  • postat de razvan
    Sâmbătă, 29 Iunie 2013 14:34
    Vrem capul lui Stan!!!!
    0
    0
    Raportează
  • postat de FELIX
    Sâmbătă, 29 Iunie 2013 14:21
    Mai fratilor, principalul escroc in afacerea ADAMESCU este se stie bine ! STAN MARIUS, este cel care l-a prezentat pe acest ADAMESCU, ca fiind un investitor serios!RUSINE DE CUM ISI BATE JOC UN FOTBALIST DE ACEST ORAS !!!
    0
    0
    Raportează
  • postat de Hakan Sukur
    Sâmbătă, 29 Iunie 2013 13:44
    "Colegul" Jardel vrea sa munceasca. Eu nu inteleg cine nu-l lasa :) Jardele, daca ai terminat 8 clase gasesti de munca mai greu si pe bani putini. Daca ai reusit sa termini o profesionala si sa ai o meserie sansele tale de a munci cresc. In situatia in care ai si examenul de bacalaureat trecut in palmares inseamna ca poti spera la ceva mai mult decat "muncitor necalificat in constructii". Jardel, daca esti baiat destept si ai facut si facultate inseamna ca tu chiar vrei sa faci ceva cu viata ta. Mai ramane doar sa nu ai pretentia de a castiga cat un director de multinationala, sa fii dispus sa muncesti cel putin 8 ore/zi si sa nu ceri cuiva sa te angajeze. Trebuie sa demonstrezi ca meriti sa fii angajat ;) Daca astepti sa-ti dea cineva de munca e cazul sa emigrezi intr-o tara comunista. Doar acolo munceste toata lumea, indiferent de educatie,valoare si inteligenta.
    0
    0
    Raportează
  • postat de aaazzz
    Sâmbătă, 29 Iunie 2013 11:08
    Jardel,ba,voi nu aveti alte pagini sa comentati?Mai lasati-ne,ca ne disperati de fiecare data cand se scrie ceva de Otelul,ba vreti nu stiu ce gratuitate,ba vreti nu stiu ce rahat.Faceti ceva si nu ne mai stresati pe noi,ciuda voua,OTELUL NU MOARE!!
    0
    0
    Raportează
  • postat de smecher
    Sâmbătă, 29 Iunie 2013 10:08
    poate daca va aparea o noua echipa in galati as vrea sa aiba un buget mult mai mare decat echipa asta care pentru mine aceasta echipa nu se poate numi club profesionist de fotbal pentru ca sa fii club profesionist de fotbal trebuie sa obtii o gramada de trofee etc asa te poti numi club profesionist de fotbal nu doar prin cresterea pustilor asta nu inseamna nimic pentru mine
    0
    0
    Raportează
  • postat de smecher
    Sâmbătă, 29 Iunie 2013 10:02
    eu cred ca nu se poate face nimic e pierdere de vreme e clar ca adamescu nu vrea in ruptul capului sa renunte la club de ce ar face-o chiar nu stiu care ar fi motivul pentru care ar renunta nu vrea si gata degeaba s-a facut acest protest este clar ca nu se mai poate salva nimic deja e prea tarziu din pacate numai comentez ca nu are rost
    0
    0
    Raportează
  • postat de dan
    Sâmbătă, 29 Iunie 2013 08:16
    Da,voi fi acolo ,dar slabe sanse sa avem un castig ,in Romania" patronul' ,ramane 'patron" ,trebuie sa se sesizeze autoritatile,DNA-ul ,si toti ceilalti care sunt in masura sa afle unde sunt banii ,sa fie pedepsiti toti aceea care inclusiv MINT sa spune adevarul in fata de vina este inclusiv U.E.F.A ,OAMENI BUNI, EI AR FI TREBUIET SA AIBA URMA BANILOR SI ACESTIA SA FIE ALOCATI NUMAI SI NUMAI IN SPORT ,Narcis mai omule tu nu ai coloana vertebrala ,tu nici macar nu te comporti macar ca un mercenar (ca si asa nu ai tu treaba cu OTELU ),esti pus acolo ca sa fii tras de atzete,esti o papusa !!!!!! A venit Ionut Badea ,trebuie sa manance si gura lui o paine ,aste e realitatea ,mai fratilor ,acest adamescu ,s-ar putea sa nu stie cu ce se mananca fotbalul,dar ca orice alt om de afaceri are in jurul sau consilieri care ii recomanda ce sa cumpere ca sa vina banii!!!!!!! Trebuie inclusiv domnul mariu stan tras la raspundere !!!DEJA SIGUR E PREA TARZIU CLUBUL SE VA DESTRAMA !!!!!!Iei nu au platit datoriile si mai dorea sa recupereze si acele puncte ,chiar ne cred tampiti ,NARCIS DIN NOU ITI SPUN ,NU AI COLOANE ESTI O PAPUSHA ,DOMNULE stan dumneavoastra sa veniti cu acte nu cu vorbe sa dovediti ca erau acesti bani in conturi ,FOTBALUL ROMANESC SA FIE RESTRUCTURAT DE LA LA RADACINA ,CA E PUTRED !!!!!!!!
    0
    0
    Raportează
  • postat de Jardel
    Sâmbătă, 29 Iunie 2013 08:10
    Nu avem nevoie de echipa asta de la care sug toti bani . A fost un blat al primarului iar prostii se agita . Faceti ceva pentru a crea locuri d munca si mai lasati dracului echipa asta . VREM SA MUNCIM
    0
    0
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.