DEZASTRU! Acţionariatul Oţelului a cerut la Tribunal insolvenţa clubului

DEZASTRU! Acţionariatul Oţelului a cerut la Tribunal insolvenţa clubului
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Din campioana de acum doi ani se alege praful, proprietarii clubului au declanşat procedura de intrare în insolvenţă!

Ieri, la Tribunalul Bucureşti, Fotbal Club Oţelul SA şi-a inregistrat dosarul cu numărul 23900/3/2013 pentru a intra în insolvenţă, conform legii 85 din 2006, articolul 27 aliniat 5, prin care se cere judecare în regim de urgenţă în termen de 5 zile în camera de consiliu, fără citarea părţilor.

Acţionarul majoritar al Fotbal Club Oţelul SA este compania The Nova Group, controlată de miliardarul Dan Grigore Adamescu. TNG a preluat acţiunile clubului în luna septembrie a anului trecut.

Mai multe detalii în ediţia tipărită a ziarului "Viaţa liberă" de sâmbătă, 6 iulie.

Citit 2581 ori Ultima modificare Vineri, 05 Iulie 2013 18:19

22 comentarii

  • postat de Panarama
    Marți, 09 Iulie 2013 03:33
    ce poate face d-l primar? el nu are nici o putere sa de-a bani.publici. fara bani nu se poate fotbal. d-l primar cumparati clubul si faceti ce vreti. acum l-ati dat cu turle si trimbite lui adamescu. el poate sa faca ceva, nu vorbele d-voastra in vint. eu daca am o casa si o dau pe nimic si in ea las 7 milioane de euroi si dupa aia spun ca am fost furat e corect?. nu e ceva ce nu se poate, e o smecherie. ca poate n-a iesit bine, lasati clubul in pace, poate o sa fie bine. oricum din partea primarului din galati nu are cum sa fie bine pentru club. el vrea bani, nu sa dea. sa-i dea din bani particulari, sa cumpere un club de fotbal, sa faca ca hagi, sa creasca jucatori pe care sa-i vinda, sa cistige campionate si cupe. asta vrem. si alte cluburi in lume trec prin treburi de-astea.
    0
    0
    Raportează
  • postat de Papadoupulos
    Luni, 08 Iulie 2013 20:52
    UITATI CEL MAI BUN COMMENT PE CARE L-AM VAZUT DE CAND APAR STIRI DE OTELUL:

    "postat de o sa vedeti:

    eu desi nu stiu pina la urma care-I smenul cred ca doar patronul mai poate face ceva pentru club. ce poate face d-l primar? el nu are nici o putere sa de-a bani.publici. fara bani nu se poate fotbal. d-l primar cumparati clubul si faceti ce vreti. acum l-ati dat cu turle si trimbite lui adamescu. el poate sa faca ceva, nu vorbele d-voastra in vint. eu daca am o casa si o dau pe nimic si in ea las 7 milioane de euroi si dupa aia spun ca am fost furat e corect?. nu e ceva ce nu se poate, e o smecherie. ca poate n-a iesit bine, lasati clubul in pace, poate o sa fie bine. oricum din partea primarului din galati nu are cum sa fie bine pentru club. el vrea bani, nu sa dea. sa-i dea din bani particulari, sa cumpere un club de fotbal, sa faca ca hagi, sa creasca jucatori pe care sa-i vinda, sa cistige campionate si cupe. asta vrem. si alte cluburi in lume trec prin treburi de-astea. lumea trebuie sa inteleaga ca fotbalul e acum ca o societate comerciala si nu o smecherie de spalat bani ca pina acum . cind in Romania se va face dreptate fiscala nu cred ca in prima faza vor fi 4 cluburi corecte ce ramin in primul campionat. nici o problema, anul asta 4, la anul 8, la anul 12. asta e ce trebuie. fotbalul nu mai e o masinarie de spalat bani, el trebuie sa fie cit de cit corect. asta vrea acum ue si eufa si fifa la presiunea situatiei . si asa va fi
    0
    0
    Raportează
  • postat de Fane
    Luni, 08 Iulie 2013 18:38
    Mult caz pentru nimic. Echipa n-are cum sa dea faliment pentru ca este in mainile unui om influent care va face bani cu ea cum a facut si cu alte companii. Numai ca majoritatea suporterilor e impotriva ca altfel s-ar plictisi. Sper sa se prinda repede ca Stan e o lepra si sa-l dea odata jos. Oricum nu face nimic pentru orasul nostru. Sta si da in altii...
    0
    0
    Raportează
  • postat de Protopopescu
    Duminică, 07 Iulie 2013 19:09
    Actionarii vor o gura de aer cui taxele alea la ANAF, d-aia au bagat-o in insolventa. Calmati-va si cititi pe wikipedia ce e cu insolventa si falimentul. Daca e vreun om care a falimentat Otelul acela e STAN!!!
    0
    0
    Raportează
  • postat de Cozma
    Duminică, 07 Iulie 2013 13:23
    De ce nu muta Adamescu echipa din galati daca tot are asa multe probleme?? Poate ne face Stan o echipa nou ...poate Steaua Dunarii!!!
    0
    0
    Raportează
  • postat de Suparat pe Stan
    Sâmbătă, 06 Iulie 2013 23:56
    In campanie a promis ca face Stadion pt grupe, ca face orasul Galati sa fie perla Moldovei...ce a facut STAN pana acum??? Acum ne promite ca ce...???
    0
    0
    Raportează
  • postat de Cristache
    Sâmbătă, 06 Iulie 2013 17:13
    De unde stim noi ca erau bani in club cand l-a luat Adamescu?? Pt ca se vede clar ca lui Stan nu-i convine ca nu mai este la echipa;...E primar....;
    0
    0
    Raportează
  • postat de Zap
    Sâmbătă, 06 Iulie 2013 11:28
    Ahahahaa sa va inchida clubul. Sa va inchida CIRCUL ieftin. Distractia ce va tine ca niste oi adormiti.
    Poate asa o sa va treziti si o sa vedeti cum suntem ...sa nu zic ce...pe toate partile.
    Sa vezi ce incepe sa se enerveze lumea cand dispare "circul", ca paine de mult nu mai e.
    0
    0
    Raportează
  • postat de Gigi Moldoveanu
    Sâmbătă, 06 Iulie 2013 08:36
    Se confirma ca acel campionat castigat a fost de fapt un mare blat menit sa-l puna pe Stan in fotoliul de primar.Judecati fara patima cine sunt castigatorii acestor miscari:Stan a ajuns in fruntea orasului iar Adamescu a ramas cu cele 5 milioane pe care a apucat sa le sifoneze din conturi.Imi pare rau,oricat de mandri am fi ca am fost campioana tarii, ce s-a intamplat dupa aceea nu a confirmat ca Otelul merita : niciun punct in CL,un traseu modest in campionatul urmator practic cu acelasi lot si aceeasi antrenori,un scandal aparut in urma dorintei actionarilor de a pune mana si ei pe bani,folosirea imaginii clubului in campania electorala,o privatizare cu cantec.
    E greu sa recunosti ca ai fost pacalit, mai ales cand ai fost folosit ca masa de manevra si te-ai ales doar cu cateva excursii moka in deplasari sau intrare gratuita pe stadion, dar mult mai usor sa te declari suporter patimas. S-a vazut inclusiv vineri seara cand un grup de 50-60 de copii s-au strans la "marele miting de protest",scopul lor fiind mai mult de a castiga duelul cu celelalte factiuni ale galeriei ce-si revendica titlul de sefi ai peluzei nord.
    0
    0
    Raportează
  • postat de Axon
    Sâmbătă, 06 Iulie 2013 04:20
    Nu mai ieşiţi, bre, în stradă de pomană, iar dacă tot o faceţi, strigaţi din toţi bojocii împotriva adevăraţilor vinovaţi, nu a „instrumentului” Adamescu, ce a acţionat la ordin şi care ar trebui să ne dea echipa înapoi aşa cum a luat-o. Adică fără Marius, „omul negru”, care ne-a tras-o şi cu fotbalul şi cu Primăria.
    0
    0
    Raportează
  • postat de pro fan
    Sâmbătă, 06 Iulie 2013 02:58
    Daca DNA-ul gaseste nereguli ,sa-i salte . In atatia ani ,un singur control ? CE rusine !
    0
    0
    Raportează
  • postat de fan
    Vineri, 05 Iulie 2013 23:36
    MARIUS STAN BAIAT DESTEPT este cheia a paxalit si pe ADAMESCU urmeaza finantarea catre Dunarea
    vorba lui VALI STEFAN a ajuns un adevar despre M.STAN
    0
    0
    Raportează
  • postat de 666
    Vineri, 05 Iulie 2013 21:35
    eu nu-l voi mai vota de stan niciodata, in nici o lista a niciunui partid, aliante. nu mai cred in el si zic ca ne-a pacalit cum a vrut. toate timpeniile legate de clubul OTELUL s-au intimplat pe vremea lui.a vrut sa scape repede de smenurile lui si sa i le puna in circa lui adamescu. asta , mai smecher in management nu pune botul. nu-l apreciez pe adamescu dar cred ca e un afacerist cel putin la fel de bun ca stan. eu cred ca timpenia celor 20 milioane euro ce nici acum nu se stie unde sint. a distrus clubul.parerea mea e ca nu sint la adamescu, asta-i si lupta cu d-l primar a galatiului. .........nu stiu de ce nu ai ramas in sistemul pe care il stii prea bine, d-le primar. stii doar sa manevrezi in fotbal, in rest esti o nulitate de primar. parere personala si bazata pe ce vad ca se intimpla in oras.pina la urma de ce nu mergeti la un barbut si stabiliti soarta clubului? e atit de simplu.
    0
    0
    Raportează
  • postat de marius
    Vineri, 05 Iulie 2013 21:16
    Ce tupeu are maimutoiul de primar sa declare in ziarele de sport ca se astepta la acest lucru.Intrebare pentru primar:de cand se astepta?De cand LA PROPUS pe acest investitor?Si sa stie ca suporterii il primesc in randurile lor,dar el are tupeu sa vina?Cand se sesizeaza DNA-ul si incepe niste cercetari la club?Chiar asteptam niste interventii de la organe platite din BANI PUBLICI.Adica banii din impozitele noastre.
    0
    0
    Raportează
  • postat de Rau
    Vineri, 05 Iulie 2013 21:10
    Bravo Stanel!!!Ne-ai pacalit frumos,ai calcat pe cadavrul echipei noastre de suflet ca sa ajungi primar...La urmatoarele alegeri sigur te votam:):)....Sa imparti bani cu Prietenul tau Adamescu.
    0
    0
    Raportează
  • postat de Mircea
    Vineri, 05 Iulie 2013 20:41
    Dl. Adamescu salvati echipa si va iertam!!! Afara din oras cu Stan
    0
    0
    Raportează
  • postat de Borsul Nicolae memeu si hunedorenii
    Vineri, 05 Iulie 2013 20:23
    Excretia combinatului numita Otelul trebuia sa dispara si ea intr-un final. Combinatul asta a fost o cianura pentru galatenii autentici. Hoarde de decrepiti,in special din sudul Moldovei au invadat acest frumos oras de la Dunare distrugandu-l iremediabil. Combenatul i-a facut oameni pe ghirtoii ajunsi acum la a 3a generatie. Ti-e sila sa vezi cartierele Dunarea si Aviatiei cu garajele lor cu tot . Otelul e o echipa care a imbogatit niste fosti inginerasi CSG pe seama fraierilor. Sa crape Combinatul cu latrina de spalat bani Otelul !!!! Otelul nu foloseste la nimic pentru imaginea si dezvoltarea orasului Galati precum alte echipeMarlanii sa migreze de unde au venit. Stanile de pe dealurile tutovei va asteapta sa va intoarceti la origini . Aerisiti orasul.
    0
    0
    Raportează
  • postat de alexandru teodor
    Vineri, 05 Iulie 2013 18:51
    Un singur vinovat exista:MARIUS STAN.El aste cel care l-a adus pe acest nevazut ADAMESCU.Ei si-au impartit banii,totul facindu-se cu premeditare.Sa iasa MARIUS STAN si sa spuna totul.Sa nu uite ca daca OTELULnu iesea campioana,al nu ajungea primar niciodata.Sa spuna adevarul sau sa-si dea demisia!
    0
    0
    Raportează
  • postat de un cetateancare isi plateste taxele locale la zi
    Vineri, 05 Iulie 2013 17:36
    sa traiasca marius stan!!!!!!!!!!!!!!!CEL MAI TARE PRIMAR DIN TOATE TIMPURILE!!!!!!!!Stan , pleaca ba din oras sa nu te vada nimeni!NU TE VAD BINE PE VIITOR , STANEEEEE!!!!!!!!!
    0
    0
    Raportează
  • postat de Mihai
    Vineri, 05 Iulie 2013 15:25
    Cei care stiu cate ceva ar putea face o sesizare la ultima institutie in care mai poti avea incredere in tara asta
    http://www.pna.ro/faces/sesizare.xhtml

    Lacustele trebuie strivite (Bruno, Marius, Adamescu ... etc.
    0
    0
    Raportează
  • postat de Adrian
    Vineri, 05 Iulie 2013 14:21
    DNa-ul trebuie sa se sesizeze! Banii au disparut pe filiera Bors - Adamescu. Ei si-au tras partea iar clubul moare. Ce ascunde acel contract de vanzare a clubului de anul trecut catre Adamescu?
    0
    0
    Raportează
  • postat de teasca
    Vineri, 05 Iulie 2013 14:09
    poate e mai bine asa... cine stie cum, dar printr-un miracol, vor apare banutii munciti de fotbalisti in sezonul 2010-2011, banuti care nu mai sunt si gata... ca sa nu mai vorbim si de datoria la Codoban si la Fisc... asta este, o noua fata a Otelului va renaste in cel mai scurt timp, prin insolventa clubul putand scapa de datoriile si gaurile negre pe care le-a acumulat in ultimii 2 ani... cat despre BANI... la ce bun sa castigi 20 mil euro dintr-o afacere, daca nu-i rulezi mai departe... ii indesi bine in buzunare si pleci cu ei, ca si cand nu au fost... Galeria sa se gandeasca la un singur lucru, si anume la faptul ca scadenta datoriilor vine pentru oricine, indiferent de numele pe care il porti, indiferent de afacerile care le ai... iar Adamescu vrea curatenie, si asta va si face... INSOLVENTA Otelul Galati -> renasterea echipei si tragerea la raspundere a factorilor vinovati pentru dezastrul produs, indiferent despre cine se face vorbire in propozitie.
    0
    0
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.