Succes pentru Oţelul II în Liga a III-a de fotbal

După înfrângerea severă de la Călăraşi (0-3 cu Dunărea), Oţelul II a întâlnit, în etapa a III-a, echipa Rapid Feteşti. Deşi au dominat tot timpul, gălăţenii au reuşit doar o victorie la limită. Unicul gol a fost marcat în minutul 68 de Chipirliu (foto), dintr-o excelentă pasă primită de la Marus. Gazdele au avut încă patru ocazii clare, însă Onea, Chipirliu şi Boubătrân (ultimii doi din poziţii de singuri cu portarul) nu au reuşit să înscrie. Ialomiţenii au avut o singură oportunitate - bară la 0-0, în rest s-au mulţumit să se apare.

Oţelul II a folosit formula: Simaitis - Marus, Gâţă, Moglan, Rusu - Miron, Zaharia (de la prima echipă, s-a accidentat înainte de pauză, fiind înlocuit de Ciurea), Dajbog - Stoian, Stanciu, Chipirliu. Au mai intrat în joc: Onea, Constantinescu şi Boubătrân. A arbitrat bucureşteanul Adrian Paraschiv.

După acest joc, tinerii „oţelari” au acumulat şase puncte, golaveraj 3-4, iar în runda viitoare vor juca în deplasare, la CS Afumaţi.

Altfel, cealaltă echipă gălăţeană din liga a treia, Sporting Lieşti s-a deplasat la Gloria Popeşti Leordeni, unde a pierdut la limită: 1-2 (1-1). Gazdele au deschis scorul după un sfert de ceas, elevii lui Doru Buciumeanu reuşind egalarea în min. 26, în urma unei faze fixe: centrare din corner respinsă de portar, iar fundaşul Postolea a înscris spectaculos, în colţul lung. Lieştenii nu s-au cantonat în defensivă, forţând victoria prin Stoica, Scutaru, Nastea şi Bahnaşu, dar au primit un gol în ultimele minute ale partidei, contrar cursului jocului. Echipa aliniată: Măstăcan - Bozean, Petrea, Teleagă, Postolea - Nastea, Lovin, Dragoş Voicu, Adamache - Daniel Voicu, Dorojan. Au mai jucat: Ancerenco, Bahnaşu, Stoica şi Scutaru. Sporting are trei puncte (golaveraj 4-5). În runda a IV-a, Lieştiul va primi replica celor de la Callatis Mangalia, pe teren propriu (sâmbătă, ora 17,00).

Celelalte rezultate din Seria a II-a: Dunărea Călăraşi - Viitorul Axintele 2-0, CS Ştefăneşti (lider, cu 9 puncte) - CS Afumaţi 2-0, Conpet Cireşu - CS Voluntari 0-1 şi Callatis - Progresul Cernica 2-1.

Citit 1517 ori Ultima modificare Duminică, 15 Septembrie 2013 15:20