LIGA a II-a: FCM Dunărea încheie sezonul fără victorie

În ultima etapă a ligii secunde din acest an, FCM Dunărea a pierdut sâmbătă, în deplasare, partida cu Rapid CFR Suceava, scor 2-0. La fel ca în multe alte partide, echipa gălăţeană a păcătuit în defensivă la fazele fixe, ambele goluri fiind primite în astfel de situaţii. În min. 10, Plămadă a fructificat, cu capul, o centrare venită dintr-o lovitură liberă, figura repetându-se în repriza secundă, când Negru (min. 60) a marcat al doilea gol al meciului, dintr-o fază similară.

În ciuda scorului final, dunărenii au oferit o replică puternică, având cel puţin şapte situaţii clare de a marca prin Bâtfoi, Neagu, Sfrijan şi din nou Bâtfoi - bară în prima repriză, Sorin Cucu, Bâtfoi - ambii trimiţând în bară şi Voicu, în a doua parte a meciului. N-au fost fructificate şi, astfel, FCM Dunărea a înregistrat cea de-a noua înfrângere şi, cu numai trei puncte (din trei egaluri), va ierna cu „lanterna roşie” în braţe.

FCM Dunărea a început meciul în formula: Costea - Radu, Asanache, Şomodean, Manea, Sorin Cucu - Sfrijan, Stelian Cucu - Istrate, Bâtfoi, Neagu.

Celelalte meciuri ale aceastei ultime etape din acest an s-au încheiat cu scoruri strânse. Au fost două excepţii, care întăresc regula. Seria I: Unirea Slobozia - FC Clinceni 1-0, CSMS Iaşi - CF Brăila (antrenor, gălăţeanul Alin Pânzaru) 1-2, Farul - SC Bacău (antrenori, gălăţenii Viorel Tănase şi Tudorel Pelin) 0-3, Rapid Bucureşti - Unirea Tărlungeni 0-1. Gloria Buzău şi ASC Berceni au stat. Deşi învinsă, Rapid Bucureşti rămâne pe primul loc, la egalitate de puncte (28) cu Unirea Slobozia.

Seria a II-a: U.T. Arad - CSM Rm. Vâlcea 1-1, CS Mioveni - FC Bihor 1-0, Gloria Bistriţa - FC Olt 0-0, Metalul Reşiţa - CS „U” Craiova 0-2, FC „U” Craiova - Minerul Motru 2-0 şi ASA Tg. Mureş - Olimpia Satu Mare 1-0. Pe primul loc se află CS „U” Craiova, cu 28 de puncte.

Citit 1123 ori Ultima modificare Luni, 02 Decembrie 2013 14:47