EXCLUSIVITATE VL / Primul transfer al Oţelului: un fotbalist din naţionala Slovaciei

EXCLUSIVITATE VL / Primul transfer al Oţelului: un fotbalist din naţionala Slovaciei
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

* Gruparea roş-alb-albastră este în negocieri foarte avansate cu un goalkeeper slovac ce are în palmares două titluri de campion al ţării sale şi experienţa unor meciuri contra celor de la Chelsea şi Marseille


Problemele Oţelului cu postul de portar din prima parte a campionatului au fost mai mult decât decât evidente, dovadă fiind cele 35 de goluri încasate în 19 partide, al doilea cel mai slab bilanţ din Liga I. Brăneţ, Boşneag şi Simaitis au jucat pe rând în acest sezon, dar niciunul n-a reuşit să convingă. Primul a intrat în ultimele şase luni de contract, la Boşneag s-a renunţat deja, iar Simaitis e considerat încă „necopt” pentru Liga I. În plus, Grahovac a intrat în conflict cu cei din conducere, iar postul de portar la Oţelul a rămas complet descoperit.
Astfel, conform unor surse din cadrul clubului, gruparea roş-alb-albastră este foarte aproape să semneze cu portarul Martin Dubravka (FOTO), de la MSK Zilina. Slovacul, în vârstă de 24 de ani, a intrat în ultimele şase luni de contract cu Zilina şi a devenit prioritate de transfer pentru gălăţeni. Ba mai mult, pentru că n-a semnat prelungirea contractului cu Zilina, Dubravka a fost doar rezervă la ultimele trei partide ale actualului său club. Zilina trece prin momente dificile în Slovacia, fosta campioană (ultima oară în 2011-2012) ajungând pe locul zece din 12 echipe.

Convocat recent la naţională şi meciuri în Liga Campionilor

Dubravka are în CV o convocare la reprezentativa Slovaciei, chiar într-un meci de la recentele preliminarii pentru Campionatul Mondial, când a prins lotul pentru o partidă a selecţionatei ţării sale contra Letoniei. Portarul pe care Oţelul a pus ochii, a crescut la Zilina şi a jucat până acum în cariera sa doar la MSK, din 2008 până în prezent. În trecut a fost convocat la reprezentativele de juniori şi tineret ale Slovaciei, la categoriile de vârstă Under 19 şi Under 21. A câştigat de două ori titlul de campion cu echipa sa, MSK Zilina, în 2009-2010 şi în 2011-2012, plus o Cupă a Slovaciei în 2011-2012. De asemenea, Dubravka, un portar ce are o înălţime de 1,94 m, are şi 22 de partide în cupele europene, printre care şi şase partide în grupele Ligii Campionilor. În 2010-2011, Zilina a încheiat pe ultimul loc în grupă, după Chelsea, Marseille şi Spartak Moscova, fără niciun punct acumulat şi cu 17 goluri încasate. Dubravka a primit şapte goluri într-un singur meci, în duelul de pe teren propriu al echipei sale cu Marseille. Per total, Dubravka a avut evoluţii apreciate în Liga Campionilor, însă diferenţa de valoare dintre echipa sa şi celelalte competitoare a fost mult prea mare. Dacă cele două parţi vor ajunge la o înţelegere, Dubravka n-ar fi primul portar slovac din Liga I. Primul a fost Dusan Kuciak, care a jucat la FC Vaslui în perioada 2008-2011.
Altfel, Oţelul se va reuni luni, 13 ianuarie, de la ora 10.00, la stadionul „Oţelul”. Gălăţenii vor pleca într-un stagiu de pregătire centralizată în Spania, la Marbella, între 23 ianuarie şi 13 februarie. Primul meci din Liga I este programat pe 22 februarie, atunci când Oţelul va juca pe teren propriu cu Pandurii Tg. Jiu.

Citit 3781 ori Ultima modificare Vineri, 10 Ianuarie 2014 10:36

21 comentarii

  • postat de smecher
    Duminică, 12 Ianuarie 2014 16:23
    5.13.177.***
    @dante omule ce dracu ai mancat sau ai baut spui numai prostii tu nu te uiti la tine cum ma branet portar bun asta e cel mai slab portar de unde naiba sa fie el cel mai bun
    1
    0
    Raportează
  • postat de iorga
    Duminică, 12 Ianuarie 2014 16:16
    5.13.193.***
    ................bani ,nu bare. Scuze.
    1
    0
    Raportează
  • postat de iorga
    Duminică, 12 Ianuarie 2014 16:10
    5.13.193.***
    Dar cati bare ar vrea pe el "BRANKO"?
    1
    0
    Raportează
  • postat de Branko Grahovac
    Sâmbătă, 11 Ianuarie 2014 10:09
    85.110.245.***
    Transferul astea este inca una misiunea lui Narcis Raducan,,,..Nu exista nicio sanse sa ajunge portarul asta la Otelul pentru ca e scump si Otelul nu are bani pentru el....DACA SE REZOLVA TRANSFERUL ASTEA O SA FII BINE LA RETUR...
    PORTAR SLOVAC E SENZATIONAL
    0
    3
    Raportează
  • postat de iorga
    Vineri, 10 Ianuarie 2014 20:48
    5.13.159.***
    Abia astepta " smecher" sa--l bage cineva in seama -))))). A si iesit la atac cu cunostintele lui "folbalistice". BAI " SMECHER" , DACA TOTI SMECHERII SUNT CA TINE....,ABIA ACUM INTELEG DE CE ROMANIA A LUAT-O LA VALE. TACI DREACU DE REPETENT
    0
    4
    Raportează
  • postat de cornea oana
    Vineri, 10 Ianuarie 2014 20:00
    5.13.181.***
    Se fac bani zilnic, nu multi, dar usor Inscrierea este gratuita si nu necesita nicio taxa. In cca 6-9 luni faci suficienti bani incat vei renunta la serviciu. Fii propriul tau sef !

    http://www.maildirect.ro/inregistrare/c4a88fc7a81f3a7d585c55b4fdad4154
    3
    0
    Raportează
  • postat de Tralala
    Vineri, 10 Ianuarie 2014 19:33
    5.13.162.***
    Domnule Savastru sunteti sigur de acest lucru? Nu de alta dar se pare ca nu este el, e dorit si de alte echipe mai puternice. Narcis nu a confirmat ca ar fi el.
    0
    2
    Raportează
  • postat de Andrei
    Vineri, 10 Ianuarie 2014 19:31
    109.166.139.***
    ?-?,Sarghi,?,Popescu-Cooper,?-Marquinhos,?,Zaharia-Henrique
    1
    0
    Raportează
  • postat de smecher
    Vineri, 10 Ianuarie 2014 17:42
    79.116.100.***
    @SUPORTER OTELUL 50 ANI da portarii romani sunt buni mai omule lasa ca am vazut cum e treaba si cu portarii romani sa fim seriosi hai fundasi mijlocasi atacanti pe acolo da gasesti ceva valoare e in ordine da portari romani de unde naiba astia nu sunt buni slabi rau tare mie imi convine alegerea facuta strainii sunt buni la orice indiferent de post parerea mea
    2
    2
    Raportează
  • postat de Issos
    Vineri, 10 Ianuarie 2014 16:50
    5.13.211.***
    Draga SMECHER, daca nu stii cum au stat lucrurile nu vorbi, uneori tacerea e de aur. Narcis a vrut sa-l matraseasca inca de cand era accidentat! Cu Branko a fost o chestie pur personala a lui Narcis, profesional nu a avut ce sa-i reproseze! DANTE cred ca ai tras ceva pe nas inainte sa postezi ineptia de comentariu! Cineva inteba cine se ocupa de transferuri, aceasta persoana are un singur nume, NARCIS RADUCAN. VREM FAPTE, nu VORBE!
    1
    2
    Raportează
  • postat de SUPORTER OTELUL 50ANI
    Vineri, 10 Ianuarie 2014 15:33
    5.13.217.***
    NASOL!!!Oare nu se gaseste un portar in Liga noastra?Ce mare portar este?Doar ca a jucat cateva meciuri in UCL?Fassss!!!!!!!Cate goluri a primit in UCL?Intrati dragi suporteri pe you tube si vedeti ce goluri de mizerie a primit acest portar in cariera lui?Daca as putea,as vota un mare NU!Prefer un portar roman,ca se gaseste.GARANTEZ.Cine naiba se ocupa de transferuri la acest club,este ZERO.
    2
    3
    Raportează
  • postat de durul
    Vineri, 10 Ianuarie 2014 15:19
    5.13.231.***
    @DANTE -esti lovit la mansarda amice ! ti-am scris numele cu majuscule ,nu pentru merite deosebite ,ci ca sa vezi ce bine iti apreciaza toti comentariul si sa-ti dai seama cand o mai iei peste campuri sa te intorci repede ca esti un pericol public
    1
    5
    Raportează
  • postat de Io
    Vineri, 10 Ianuarie 2014 13:55
    89.122.189.***
    Branet ar merge vandut la Steaua. Cand Vatca a incasat o caruta de goluri intrun campionat, de-am avut cea mai slaba aparare, l-am vandut pe multi bani. :)))
    0
    3
    Raportează
  • postat de costin
    Vineri, 10 Ianuarie 2014 12:53
    86.124.201.***
    ...bai ,Dante ...tu esti chiar retardat ? Cum naiba sa fie Branet "om de baza si un portar bun " cand saracul o ia din toate pozitiile ...! Din cauza lui si al celorlalti handicapati din poarta am ajuns unde am ajuns acum , ca oricine tragea la poarta Otelului ajungea golgheter ! ! Aaaa ..! da ,poate mai merge vreo 2...3 ani ... dar prin Div.C , undeva in rural . Ce naiba , ... revino-ti !
    2
    6
    Raportează
  • postat de iorga
    Vineri, 10 Ianuarie 2014 11:20
    5.13.203.***
    Fratilor, dati-va la o parte ca a aparut " smecher", cu limbajul lui de lemn. Iar ai aparut ma repetentule? Te pricepi si la fotbal acum.....?!!!!!!!!!!!!!!!!! Ba, da te intreaba pe tine cineva ,ceva, de-ti dai tu cu parerea asa.....,intr-un stil de mare jurnalist sportiv? Tre' sa mai treaca vreo cativa ani pana sa INCEPI SA INCERCI sa scrii, si uite cum te pricepi si la fotbal....REPETENTULE. NU vezi ca nu te intreaba nimeni,nimic pe aici. Simti nevoia sa scrii si tu doua randuri doar pentru a te crede important? HUAAA........, REPETENTULE!
    3
    9
    Raportează
  • postat de Basa
    Vineri, 10 Ianuarie 2014 10:28
    5.13.160.***
    @Dante eu cred ca tu esti chiar branet....sau o ruda fooooarte apropiata lui..altfel nu ai cum sa ai parerea asta !!!
    1
    12
    Raportează
  • postat de Inside
    Vineri, 10 Ianuarie 2014 09:18
    5.13.218.***
    www.insidetipsters.com

    We have the information, you WIN money.

    http://www.insidetipsters.com
    3
    0
    Raportează
  • postat de dante
    Vineri, 10 Ianuarie 2014 09:07
    78.96.59.***
    Branet e unul dintre portarii cu cea mai mare experienta din Liga 1, e un jucator dedicat meseriei, are reflexe foarte bune pt cei 36 de ani, e galatean si este ceea ce ne trebuie acolo: omul de baza al antrenorului in ceea ce priveste coordonarea unei linii de fundasi inca neomogena; poate juca fara probleme inca 2-3 ani! Poate ar fi bine de cheltuit bani pe altceva la echipa...
    23
    2
    Raportează
  • postat de smecher
    Vineri, 10 Ianuarie 2014 08:20
    79.116.110.***
    eu cred ca e bun portarul acesta de vreme ce se zice despre el ca a participat in champions league inseamna ca are valoare exact ce ii trebuie acestei echipe
    5
    4
    Raportează
  • postat de smecher
    Vineri, 10 Ianuarie 2014 08:14
    79.116.110.***
    @Cornel omule branko grahovac pe bune dreptate a fost dat afara comportamentul sau este de vina nu altceva nu cred ca narcis raducan a avut ceva personal cu el ca daca se comporta cat de cat decent poate ar fi ramas da asa tind sa cred ca si-a facut-o singur nu a avut nimeni nimic cu el personal sau chestii de astea nu te-ai intrebat oare de ce a fost dat afara sau nu-ti pasa deloc
    6
    6
    Raportează
  • postat de Cornel
    Vineri, 10 Ianuarie 2014 07:56
    86.127.130.***
    Otelul a avut portar de Liga Campionilor.De ce l-ati dat afara ?
    Echipa are nevoie de vreo 5 cinci jucatori buni. Altfel kaput !
    Politica clubului a fost falimentara. Din toate punctele de vedere.
    3
    9
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.