Oţelul a rămas FĂRĂ STADION: "Aşa se OMOARĂ FOTBALUL gălăţean"

Oţelul a rămas FĂRĂ STADION: "Aşa se OMOARĂ FOTBALUL gălăţean"
Evaluaţi acest articol
(6 voturi)

În timp ce echipa de juniori B susţinea, miercuri dimineaţă, pe terenul central, în Cupa Federaţiei, ceea ce în situaţia actuală pare a fi ultimul meci al unei formaţii de la Oţelul pe stadionul cu acelaşi nume, în curte continua ce se începuse în seara precedentă, evacuarea clubului de pe stadionul unde şi-a avut casa vreme de 33 de ani.

Pe lângă boilere, frigidere şi lăzi frigorifice, s-au adunat şi încărcat în autocar tablourile ce reprezentau istoria ultimelor trei decenii a celei mai importante echipe de fotbal din oraş, imagini începând cu generaţia regretatului Nae Burcea şi Claudiu Vaişcovici, până la cea care câştiga campionatul şi Supercupa în 2011, din colecţia de excepţie a fotografului Ilie Stan. „Doamne, am ajuns în stradă”, a fost reacţia de durere a preparatorului fizic Ionel Tămăşanu, cel care şi-a dedicat Oţelului cea mai mare parte a carierei şi acum este veteranul angajaţilor din club.

Team-managerul Cristian Munteanu încă spera la înţelegerea şi sprijinul celor de la Combinat. „Îi rog pe cei din Combinat să se gândească că ar trebui să facă şi ceva pentru acest oraş, pentru angajaţii lor care îndrăgesc această echipă. Oţelul a reprezentat oficial acest Combinat decenii la rând, neoficial îl reprezintă şi acum, de aceea se şi numeşte Oţelul. Din punct de vedere al moralităţii, aceşti străini care au preluat Combinatul ar trebui să ajute această echipă pentru comunitate, să ofere stadionul acestei echipei gratuit, pentru a putea să-i bucurăm pe gălăţeni”, a declarat Munteanu.

Acesta a precizat că situaţia financiară critică în care se află clubul nu permite plata chiriei la stadion. „Nu avem de unde să dăm aceşti 20.000 de euro, în condiţiile în care costurile de întreţinere ne costă încă pe atât. Nu ne-a ajutat nimeni din oraş şi nici patronatul, am făcut eforturi să terminăm acest campionat, cu restanţe salariale, uneori nici bani de apă nu am avut şi totuşi am reuşit să terminăm cu onoare, cu fruntea sus, toată ţara vorbind de Oţelul ca de o echipă care are demnitate şi onoare", a adăugat Munteanu.

"Aşa se omoară fotbalul gălăţean"

Fostul jucător al Oţelului a mai precizat că evacuarea de pe stadion reprezintă cea mai puternică lovitură primită de club în ultimii ani şi poate avea ca efect dispariţia echipei. „Nu înţeleg de ce atâta răutate, de a goni echipa pentru care a fost construit acest stadion. Am retrogradat în Liga a II-a, iar prin alungarea de aici moare fotbalul gălăţean. Fără acest stadion, ne lasă fără identitate, cel mai important aspect pentru o echipă sportivă. Îi implor pe cei din conducerea Combinatului să se mai gândească la această decizie, prin care au aplicat Oţelului lovitura decisivă”, a mai spus Munteanu.
Combinatul percepe clubului o chirie de 20.000 de euro pe lună, însă aceasta nu a mai fost plătită de mult timp, datoria pe care o are Oţelul către ArcelorMittal depăşind astfel suma de 200.000 de euro. Negocierile au intrat în impas, cei din Combinat refuzând un nou acord, în condiţiile în care Oţelul nu a plătit nimic de luni bune şi nici nu prezintă garanţii că va avea cu ce să-şi plătească chiria din acest contract.

Citit 4661 ori Ultima modificare Sâmbătă, 06 Iunie 2015 11:00

11 comentarii

  • postat de narkotyc
    Joi, 04 Iunie 2015 22:35
    92.17.107.***
    Problema este ca nimeni nu intelege ca totul se rezuma la bussines. Nu ai potential si bani nu poti sa mergi mai departe. Nu poti sa stai cu mila si sa cersesti, cei de la combinat nu sun decat oameni de afaceri, nu societate e caritate. Am impresia ca managerii de la Otelu viseaza alteceva, cineva sa cheltuie bani dar fara sa ii mai vada inapoi doar de dragu ca este Otelul Galati.
    1
    3
    Raportează
  • postat de Sandu.
    Joi, 04 Iunie 2015 15:32
    109.103.134.***
    Unde sunteti adevaratii suporteri ai acestei echipe fanion a orasului nostru.Organizati un protest masiv la poarta combinatului sa vada si conducatorii actuali ca oamenii din acest oras nu sunt niste carpe.Cine a muncit sa construiasca acest club si stadion cu cate eforturi si cum isi bat joc de noi acum niste gangsteri autohtoni si straini.Bors si clica care a vandut Otelul excrocului Adamescu ar merita sa fie izgoniti din oras.Ar fi o mica reparatie fata de imensa durere adusa galatenilor.Poate si D.N.A.sa dea o mana de ajutor si sa verifice cum s/au imbogatit acesti oameni pe seama acestui club.Otelul nu este numai un club de fotbal este un simbol un fenomen social local care poate fi declansatorul unor explozii si dezordini.Atentie
    2
    5
    Raportează
  • postat de MARGELATU
    Joi, 04 Iunie 2015 14:30
    5.13.236.***
    Cata PROSTIE poate sa existe in capul unora care comenteaza pe aici !!!! Nu ma mira faptul unde ne aflam ca natie si ca oras cu asa o mentalitate BOLNAVA, pe care o vad la unii !!! omul.muncii...cocolino...pank(aka v)....Mickey Mouse...Robert Popescu...si sper sa nu mai apara si altii !!! Va mai si laudati ca sunteti galateni si va intereseaza binele acestui oras !!!! Un galatean adevarat l-ar durea sufletul pentru situatia in care a ajuns OTELUL ,nu ar face caterinca si ar huli pe singurul om din istoria orasului asta care a condus si a facut echipa campioana !!!! Ca dovada de cand a plecat el praful sa ales de aceasta echipa !!!! A fost jefuita si e aproape desfiintata .Oricum sunteti o mana si o pata neagra ,unii dintre voi ai acestui oras !!!!Sa va fie rusine !!!!!
    7
    2
    Raportează
  • Joi, 04 Iunie 2015 12:57
    91.208.234.***
    Eu nu vreau vile pe locul viitorului fost stadion. Vreau un Kaufland mare si frumos!
    7
    3
    Raportează
  • postat de Mickey Mouse
    Joi, 04 Iunie 2015 12:22
    5.13.161.***
    Pana la urma adevarul va iesi in totalitate la iveala. Deocamdata s-a demonstrat ca titlul de campioana n-a fost altceva decat un tun financiar dat la ultima calificare a unei echipe romanesti direct in Champions League,fiindca nu exista nicio explicatie plauzibila pentru modul in care au disparut subit zecile de milioane de euro fara sa fie achizitionati jucatori sau sa fie investiti in vreo baza sportiva. Inca mai exista naivi care cred ca titlul ala a fost "pe bune",nu o gaselnita care sa-l faca pe Stan primar iar pe "colaboratorii" lui oameni prosperi fara grija zilei de maine.Basca ca toata acea generatie de fotbalisti-campioni si-a dovedit valoarea ajungand rezerve pe la echipe modeste din ligi inferioare de care n-a mai auzit nimeni. E adevarat ca stadionul a fost construit pentru echipa,dar la fel de adevarat combinatul a fost si el construit pentru oras. Cum combinatul a fost facut efectiv cadou unui miliardar indian, chiar mai conteaza un stadion? Si la cate echipe de elita au disparut chiar mai conteaza una? Galatenii s-au obisnuit sa fie pacaliti fie ca-i vorba de fotbal,primarie,locuri de munca,cinematografe,parlamentari,asa ca nu prea mai conteaza.
    7
    2
    Raportează
  • postat de pank (aka v)
    Joi, 04 Iunie 2015 11:46
    213.218.53.***
    Pariu ca peste ceva timp or sa apare neste blocuri/vile in locul stadionului ?!?!?
    3
    2
    Raportează
  • postat de eddie
    Joi, 04 Iunie 2015 10:07
    5.13.194.***
    am si eu o intrebare de unde a platit comisioanele angajatilor astra de 6 luni si firmele de service ? pentru ca tunci otelul castigase campionatul si supercupa si intrase in champions league. De aici a supt banii domnu adamescu sa dea banii echipei . datil in judecata domnilor conducatori de la otelul daca tineti cu aceasta echipa , cred ca si dumneavoastra v-a inchis gura cu banii, iar domanu marius stan daca e primar poate sa ii ceara socoteala ca si el a contribuit la castigarea campionatului si supercupei daca vrea daca nu e de inteles ca si el e bagat in mizeria asta
    0
    3
    Raportează
  • postat de cocolino
    Joi, 04 Iunie 2015 07:48
    79.116.96.***
    Baiiii frateeeee , moare otelullllll si ce? in afara de stan papusa nu a avut nimeni de castigat....sa moara odata frateeeee
    9
    9
    Raportează
  • postat de omul.muncii
    Joi, 04 Iunie 2015 07:30
    83.103.186.***
    mare drama,de parca le folosea la altceva decit "turca sa o joace pe bani",Sa ne amintim de banetul nostru oferit ilegal si cu multa generozitate de alesii locali. Sa fiti iubiti pe stan cu ai lui sa-i pretuiti.
    5
    9
    Raportează
  • postat de Un optimist,privind sportul galatean
    Joi, 04 Iunie 2015 03:46
    5.13.153.***
    Da,ar trebui sa-i multumim conului Stan,pentru ca el ni l-a adus pe cap pe acest rapace miliardar,care a mutat la Bucuresti sediul clubului,pentru a stoarce ceea ce mai ramasese la club,dupa ce Stan si actionariatul reprezentat de niste venetici ,isi luasera portia,care se pare ca a fost destul de babana.Cred, ca si Adamescu cu gasca ar trebui sa cedeze clubul municipalitatii tot gratuit( la data vanzarii,actionarii toti nu investisera nici macar 1 miliard de lei vechi,dar nu se stie cu ce pret s-a vandut,acolo fiind vorba de manariile lui Bors) , si mai apoi tot Bors(pentru ca el este bossul in combinat),sa cedeze stadionul si eventual baza Siderurgistul,tot cam gratis clubului.Oricum ar trebui sa-i multumim si lui Bombonel Nastase pentru felul cum a permis si realizat aceasta privatizare,care a semanat ca un jaf ,la drumul mare.
    2
    18
    Raportează
  • postat de Antifotbal cu vedete
    Joi, 04 Iunie 2015 02:40
    5.13.169.***
    Băi, Munteanu! Dar pe Adamescu nu te gândești să-l implori? Poate chiar te târăști ca râma în fața lui și îi pupi și pantofii ca să-și plătească datoriile. N-ar fi mai simplu așa? Ia faceți voi un gest de onoare și vindeți-vă mașinile și ceasurile, că vă ajunge să plătiți chiria pe un campionat cel puțin. Ați face voi asta? Evident, nu. Și atunci de ce așteptați de la alții milă pe bani?
    2
    22
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.