Hocheiştii de la Dunărea, primul punct în Liga Mol!

Echipa de hochei pe gheață Dunărea Galați  a reușit să obțină sâmbătă seară primul punct în Liga Mol. În al doilea său meci în această competiție, Dunărea a terminat cele trei reprize obișnuite la egalitate, scor 1-1, cu una din semifinalistele ediţiei trecute, HK Debrecen. Gazdele au reuşit să marcheze golul victoriei în repriza suplimentară în condiţii de superioritate numerică, aşa cum au jucat mare parte din timpul ultimelor două reprize.

Dunărea a marcat prima, prin Robert Krajci, în minutul 10. La jumătatea reprizei a doua, timp de aproape patru minute, Dunărea a jucat în dublă inferioritate numerică (din min. 29:53 până la 33:52), perioadă de care HK Debrecen a reuşit să profite şi să egaleze (min. 31:35). Situaţia de 3 contra 5 s-a repetat şi în repriza a treia, timp de aproximativ 3 minute, Dunărea reuşind să reziste fără gol primit. Dacă în prima repriza a fost doar o singură eliminare (din echipa maghiară), din a doua parte Dunărea a avut mai mereu hocheişti pe banca de pedepse. În repriza a doua, au fost dictate 12 minute de eliminare celor din echipa gălăţeană şi doar 2 minute echipei gazdă. Cam la fel au stat lucrurile şi în repriza a treia: 12 minute - Dunărea, 4 – Debrecen.

Următorul joc pentru Dunărea va fi luni, 12 septembrie (ora 19.30), cu Fehérvári Titánok, tot în deplasare.

Citit 2271 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00