Fetele de la Phoenix au fost la un pas de victorie, la Cluj

Echipa feminină de baschet Phoenix Galați a fost învinsă, scor 74-70 (46-34), în deplasare, de formația Universitatea Cluj, în meciul contând pentru etapa a treia din Liga Națională.

Partida a fost dominată la început de clujence, cea mai mare diferență de scor în favoarea gazdelor a fost de 16 puncte, 39-23 (min 16), ecart ce a fost redus până la intrarea la pauză la 12 puncte. Revenirea de la vestiare a fost mai energică pentru gălățence, acestea reușind să egaleze în primele cinci minute din a doua jumătate, la 50-50, moment din care s-au luptat de la egal la egal, alternând momentele în care s-au aflat la conducere. Intrarea în ultimul sfert de joc a fost cu un avans de trei puncte pentru Phoenix, 58-55. Și această parte a meciului a fost cu răsturnări de scor, clujencele reușind să se distanțeze la cinci puncte (72-67, min 38). Aruncarea de trei puncte a lui Katie Rutan a dat speranțe echipei gălățene, care a ajuns la doar două puncte în urma adversarelor, dar acestea au mai marcat o dată, când mai erau doar 19 secunde de joc.

Antrenorul Eugenio Rodrigues consideră că deciziile ultimelor minute au pus capăt meciului. ”A fost un joc fantastic. Mai greu decât am prevăzut, iar Clujul a jucat cel  mai bun baschet al său. Faptul că am revenit de la minus 12 la plus 4 puncte în primele cinci minute ale sfertului trei a arătat cât suntem de puternici. Am luat câteva decizii greșite la ultimele posesii și acest lucru a pus capăt șanselor noastre”, a declarat Eugenio Rodrigues.

Americancele Erica Covile și Shanice Steenholdt au reușit al doilea ”double-double” din sezon (bilanț de câte două cifre la două categorii de realizări): 17 puncte marcate și 13 recuperări, respectiv 12 puncte și 10 recuperări.

Celelalte jucătoare au avut următoarele realizări: Katie Rutan (14 puncte, o recuperare și 7 pase decisive), Romina Filip (10+4+2), Jeanette Jackson (6+2+2), Kerah Nelson (6+2+0), Alexandra Dumitrache 3 puncte și Cristina Badi 2 puncte.

Următorul meci al echipei Phoenix se va disputa marți, 18 octombrie, ora 18,00, pe teren propriu, cu CSM Târgoviște.

Partida a fost dominată la început de clujence, Phoenix reușind o revenire abia în min. 25, când au egalat la 50-50. Americancele Erica Covile și Shanice Steenholdt au reușit al doilea ”double-double” din sezon (bilanț de câte două cifre la două categorii de realizări): 17 puncte marcate și 13 recuperări, respectiv 12 puncte și 10 recuperări.

Reamintim, microbuzul cu care echipa gălățeană făcea deplasarea spre Cluj a fost implicat, joi, într-un accident rutier, la câțiva kilometri de Brașov. Starea jucătoarelor este bună, acestea resimțind totuși dureri în urma impactului destul de puternic.