Baschetbaliștii de la PHOENIX au pierdut și au coborât un loc în clasament

(2 voturi)

Echipa masculină de baschet a pierdut, scor 77-94 (28-37), în fața vicecampioanei BC Mureș Tg. Mureș, în meciul disputat duminică seara, în deplasare, partidă contând pentru etapa a doua a returului Ligii Naționale.

Cu un început în forță, Phoenix a condus primele cinci minute (7-0, 11-8), ca apoi gazdele, prin două reușite de trei puncte, să treacă în față, luând un avans de 7 puncte (18-11). De altfel, acesta a fost unul dintre atuurile mureșenilor, aceștia reușind numai în prima jumătate de meci să marcheze 5 coșuri de trei puncte (din 12 încercări), în timp ce gălățenii au încercat de șase ori nereușind niciuna.

Intrarea în partea a doua a meciului a adus și primele coșuri din afara semicercului pentru Phoenix. Gălățenii au recuperat diferența în urma celor patru reușite de trei puncte, realizate de Pesici, respectiv Guțoaia (trei), 46-45, apoi au urmat câteva răsturnări de scor, cu trei coșuri de la distanță pentru Mureș, suficiente să aducă gazdele din nou la conducere și să ia un avans considerabil, 7 puncte la finalul sfertului trei (63-56), respectiv 14 puncte în minutul 33 (72-58), de altfel, cea mai mare diferență până în acel moment.

Orice încercare a jucătorilor de la Phoenix de a reintra în joc a fost sortită eșecului în fața reușitelor de trei puncte ale mureșenilor, care au avut un procentaj foarte bun la acest capitol, cu 12 din 23 de aruncări, în timp ce gălățenii au reușit doar 6 din 21 de încercări. Cea mai mare diferență în defavoarea gălățenilor a fost de 17 puncte (91-74 și 94-77, în minutele 38 și 40).

Cel mai bun jucător al formației gălățene a fost Pesici, cu 21 de puncte, 4 recuperări și 4 pase decisive. Ceilalți realizatori ai Phoenix au fost: Bojovici 21 puncte, 4 recuperări și 5 ”assits”, Guțoaia 12 p (3X3), 2 r, 3 as, Gugino 8 p, 5 r, Vlaicu 7 p, Waters 6 p, 2 r, 7 as și Brandon 2 puncte, 2 recuperări.

După această înfrângere, Phoenix a coborât un loc în clasament, până pe poziția 9, la egalitate (16 puncte) cu formația aflată pe locul 8, SCM U Craiova.  Următorul meci al Phoenix va avea loc, vineri, 23 decembrie, la Galați, cu Olimpic Baia Mare - nou promovată în Liga Națională.

Citit 970 ori Ultima modificare Luni, 19 Decembrie 2016 11:03