Badminton. Seniorii gălăţeni au dominat "Trofeul Danubius"

Sportivi de la cluburi din Timişoara, Craiova, Bucureşti, Bacău, Piatra Neamţ, Prahova şi Galaţi s-au întrecut, la Sala Siderurgistul, la "Trofeul Danubius", competiţie rezervată atât seniorilor, cât şi celor de la categoria sub 11 ani.

La seniori, concursul a fost dominat de gălăţenii de la CS Universitatea, care s-au impus în patru din cele cinci finale. Sportivii antrenaţi de către Dorel Badiu au avut următoarele clasări: simplu masculin - David Niţu, locul doi (a câştigat ieşeanul Maxim Carpenco); simplu feminin - Irina Călin, locul 1, urmată de colega sa, Andreea Dimitriu; la dublu masculin, Cosmin Panfil şi Radu Rusu - locul 1, iar Florin Tudor şi David Niţu - locul 3; la dublu feminin, Irina Călin şi Cătălina Simionescu - locul 1, Andreea Dimitriu, împreună cu Mădălina Ilie (Sportul Studenţesc) - locul 2; la dublu mixt, Radu Rusu şi Cătălina Simionescu - locul 1, Andreea Dimitriu şi Andreas Thiel (CSM Timişoara) - locul 2, Ştefan Constandache şi Irina Călin - locul 3.

Competiţia seniorilor a fost şi un test al nivelului de pregătire, în perspectiva Campionatului Naţional, programat în luna noiembrie.

La copii, au dominat cei de la Berceni (Prahova), care şi-au adjudecat toate cele patru finale. Gălăţenii au avut două clasări pe locul trei, prin Irina Gherasim la simplu şi, împreună cu Mădălina Panaite, la dublu.

Citit 1268 ori Ultima modificare Joi, 21 Septembrie 2017 18:37