O delegaţie franceză din regiunea Aquitaine, structură teritorial-administrativă înfrăţită cu judeţul Galaţi, a vizitat, săptămâna aceasta, mai multe instituţii locale.
Joi, domnul Jean Michel Arrivé, responsabilul cu relaţiile interregionale, s-a oprit şi la cele două biblioteci din Galaţi. Prima oprire a fost la Biblioteca Franceză din cadrul Fundaţiei „Eugène Ionesco”, vizitatorul fiind întâmpinat de directoarea Dorina Moisă şi de preşedintele fundaţiei, Nicolae Taftă.
Oaspetele a remarcat fondul de carte valoros pus la dispoziţia francofonilor gălăţeni. Acesta a vrut să afle detalii despre funcţionarea instituţiei deoarece consiliul regional pe care îl reprezintă a primit o solicitare de finanţare pentru biblioteca gălăţeană, din partea Asociaţiei franceze „Prietenii Bibliotecii Eugène Ionesco din Galaţi”.
Domnul Jean Michel Arrivé a spus că, deşi nu poate promite un ajutor sigur, se va interesa în mod deosebit de soarta instituţiei.
Admirând stampele expuse într-una dintre încăperi şi aflând că provin de la Biblioteca judeţeană, oficialul, însoţit de Angela Stătescu din partea CJ Galaţi, şi-a manifestat dorinţa să vadă şi „V.A. Urechia”.
Deşi s-a întâmplat să vină exact în timpul desfăşurării salonului „Axis libri”, a fost întâmpinat de directorul Ilie Zanfir şi condus, apoi, într-un tur al bibliotecii, de directoarea adjunctă Letiţia Buruiană, şi de responsabila secţiei Colecţii speciale, Valentina Oneţ.
Comentariu foto: După vizita la Biblioteca Franceză, responsabilul francez s-a oprit la „V.A. Urechia”
Foto: Biblioteca „V.A. Urechia”