Fostul director de la CFR Marfă, şef la CFR Călători
Foto: Foto: Bogan Codrescu

Fostul director de la CFR Marfă, şef la CFR Călători
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Andone Bourceanu, cel care a condus sucursala locală a companiei naţionale de transport feroviar de marfă în ultimii ani, a preluat conducerea sucursalei de călători. Numirea în funcţie a avut loc la sfârşitul săptămânii trecute. "Sucursala feroviară din Galaţi a CFR Călători este condusă, din data de 2 august, de către domnul Andone Bourceanu. Acesta i-a luat locul domnului Ştefan Costin", a declarat, luni, Alina Predescu, de la Biroul de Presă al companiei de transport feroviar de persoane.
Desemnarea unui nou director la sucursala CFR Călători din Galaţi le urmează numirilor făcute deja la unităţile locale ale CFR Marfă şi CFR Infrastructură. La Marfă director este Săndel Dumitru din data de 16 iulie, iar la Infrastructură director este Laurenţiu Seceleanu din 18 iulie.

Citit 7193 ori Ultima modificare Marți, 07 August 2012 09:44

15 comentarii

  • postat de adina
    Duminică, 09 Septembrie 2012 23:09
    Am avut mult de citit pana acum dar uneori imi dau seama ca sunt si multi care au o frica permanenta.Daca si de Seceleanu va este frica inseamna ca nu stiti ce este in restul companiilor adica la marfa si calatori Eu sunt de la calatori si aud ,vad,tin legatura cu toti colegii ca suntem in aceleasi cladire.Nu am vazut la infrastructura la Seceleanu la usa si nici nu am auzit ca el face selectie de secretare.La calatori se rotesc secretarele cate una pe zi si vin toate fustele si toate speriatele de zici ca este tribuna de moda.Au ajuns barbatii sa fie speriati ca nevestele lor vor ajunge secretare la usa Bourceanului.Nu conteaza ca esti ing ,economista sau jurista si ca ai o pregatire, trebuie sa stai la usa lui sa isiholbeze el ochii bulbucati de libidinos.La infra se face asa ceva ? Nu si asta o stie toata lumea sau cel putin se poate vedea.Daca nu va convine ar fi bine sa il luati pe Bourceanu la infra sa vezi dupa aia schimbari .Ce schimbari a facut Seceleanu? Dar la calatori voi stiti ca avem acum 3 (trei)consilieri?????La marfa alta istorie ,se certa fufele intre ele ca Dumitru Sandel nu le cunoaste si ca la noile organigrame vor fi date afara.Tot aici este un haos in general si fiecare isi da cu presupusul .
    0
    0
    Raportează
  • postat de tot un cfr -ist
    Duminică, 09 Septembrie 2012 22:47
    Prietene CFR-ist nu ai dreptate.Asta pe bune ar trebui sa vii cu date concrete, dar sa stii ca nu ai cum sa ai aceste date pentru ca directorul Seceleanu, nu a facut nici o modificare.Ori esti cu capul si nu esti din sistem, ori esti vreun frustrat si esti orbit de invidie.Omul a inceput sa miste lucrurile, dar sa stii ca acuma... na mai deranjeaza pe alcolitii ceilalti ...care asa cum zici tu, au facut pe dracu ghem pe vremea pedelistului de Filimon si a afoanei de Obiloiu.Ce vrei sa faca echipa tot cu tine, care cred ca esti un pdl-ist infocat?dute la el spune ce vrei si o sa vezi.Mie personal imi place stilul pe care il abordeaza si sa stii ca nu sunt genul care zici tu.La tine pdl-istule exact ca la Base cine nu este cu voi este ori prost ori curva .Te rog sa fii macar corect.Si ca sa fii linistit sa stii ca lumea este destul de multumita de directorul Seceleanu.Frustrare la maxim.
    0
    0
    Raportează
  • postat de CFR-ist
    Vineri, 07 Septembrie 2012 18:59
    Cine spune ca Seceleanu este un om de treaba? Toate tarfele si toti netotii ii calca pragul biroului cerandu-i favoruri? Si-a propus sa-i schimbe din functii pe toti care intr-o mai mica sau mai mare masura il impiedica sa faca nereguli. In loc sa se ocupe de probleme regionalei, asculta barfele unora si altora.A instituit o stare de tensiune mai ceva ca pe vremea lui Ceausescu! Promoveaza oamenii slab pregatiti profesional, rudele proprii si rudele si cunostintele acolitilor politici si prietenilor. Pe vremea PDL-ului macar aveam profesionisti in functii de conducere. Acmu se va duce naibii totul de rapa! Asta ne face PNL-ul: distruge ce nu a terminat ministrul Basescu.
    0
    0
    Raportează
  • postat de lordONE
    Sâmbătă, 11 August 2012 11:43
    fereasca Dzeu sa vina vreo disponibilizare la calatori ca sa vezi ce colecte "pentru partid" se fac ca sa ramaii!!!!
    0
    0
    Raportează
  • postat de iolanda
    Joi, 09 August 2012 22:24
    Oameni buni ,este incredibil ce se intampla.Vreau sa ma crede ti ca sunt din sistem si cunosc un pic toate cele trei personaje care au ajuns directori la cele trei companii....Vrau sa ii descriu asa cum ii cunosc eu..... la calatori vai de mama noastra efectiv imi este frica de acest om .Bourceanu a distrus marfa iar acum a trecut la calatori.Ma astept la ce este mai rau pentru ca imi povestesc colegii de la marfa .La marfa a venit bunicul din groapa umbla neingropat ca o fosila raspunde la numele de Sandel Dumitru abia stie birourile de acolo si se intreba ce e cu el si cand e ora mesei,nu are habar de nimic, nici macar nu cunoaste ce structura organizatorica are, despre circuitul documentelor ce sa mai zic,probabil aia de la marfa macar se consoleaza cu ideea ca au scapat de analfabetul de Bourceanu ca lu bunelu ce sa -i ceara?La infra este Seceleanu Laurentiu astia au avut ceva noroc adevarul este ca din toti asta e macar mai tanar si desi nu prea il cunosc unii spun ca e baiat interesant si istet...dar nu ma pronunt ca e si el intr-un fel aparut peste noapte.Stiu un lucru care l-am aflat de la o tipa care il stie mai bine ,cica nu se inghite cu Bourceanu si macar pentru asta trebuie apreciat.Revin la Bourceanu repet imi este frica mai daca mai stiti ceva de el hai sa ne unim
    0
    0
    Raportează
  • postat de Maxim
    Joi, 09 August 2012 22:04
    Pentru Savin

    Draga Savin, impartasesc opinia lui " Nu conteaza" . Daca nu stii, nu vorbi! Ori esti vreun aghiotant alunecos care-i ducea mapa lui Bourceanu, ori chiar el insusi. Mesajul tau e patetic si nu coincide cu realitatea! Acest " lider" care se dorea despotic nici macar nu stia sa lege 2 fraze coerente si peste media de limbaj a populatiei, daramite sa conduca si sa coordoneze o societate atat de mare. Pastreaza-ti opiniile pentru tine daca nu esti in stare sa vii cu informatii care sa reprezinte o valoare adaugata. Ce ne poti spune tu onorabil si semnificativ despre acest personaj caricatural in raport cu CFR Marfa? Ma paste o curiozitate ingenua, asa ca abia astept sa primesc un raspuns.
    0
    0
    Raportează
  • postat de galatean
    Joi, 09 August 2012 18:38
    Doamne numi vine sa cred cine a ajuns director la calaor un om care si-a batut joc de toti ceferistii care stiu sa fie oameni si profesionisti.RUSINE pentru cei care l-au pus.
    0
    0
    Raportează
  • postat de coco
    Joi, 09 August 2012 14:13
    asa director asa companie, e suficiant????
    0
    0
    Raportează
  • postat de Savin
    Joi, 09 August 2012 13:35
    "nu conteaza" de ce nu-ti spui numele daca esti asa de principial si stii atat de bine cum stau lucrurile? iti spun eu, pentru ca esti las, probabil esti vreun lenes pe care Bourceanu l-a pus la treaba, pentru ca asta a facut cat a fost director la "marfa" i-a pus la treaba pe lenesi si i-a dat afara pe incompetenti. normal ca nu-ti convine sa muncesti, cand tu erai invatat doar sa vii la serviciu, ca sa ai unde pleca de acasa... nu conteaza ce culoare politica are un manager atata timp cat isi face treaba pentru care este remunerat! te deranjeaza? esti liber sa pleci in alta parte! adevarul ca pari cam terminat psihic, dar nu cred ca din cauza directorului ci din cauza propriilor tale neajunsuri intelectuale. pari limitat/a, din multe puncte de vedere, ceea ce este, desigur, foarte trist! of, frustrarea asta, bat-o vina!
    0
    0
    Raportează
  • postat de NU CONTEAZA-
    Miercuri, 08 August 2012 18:52
    Oameni buni lasati-l pe Seceleanu, dar de "BOURCEANU" ce ziceti? Nimeni nu are curaj sa spuna nimic de acest "om" care a facut atata rau cat a fost in fruntea sucursalei de marfa, ajuns din eroare probabil, eu un asemenea om nu l-as pune nici sa rupa bilete la cinema! Cum e posibil un asa incompetent sa fie director la marfa, pe care o termina pas cu pas, inclusiv pe salariatii care au mai ramas i-a terminat psihic, apoi sa fie pus director la calatori sa faca ce a facut si la marfa. Acest individ nu are nicio legatura cu competenta, inteligenta, profesionalismul, omenia si respectul. Cum sa fie DIRECTOR un oarecare INS care pana sa devina director obiectul muncii lui era ascultatul pe la usi si drumurile dintre-REGIONALA---PSD, poate, poate il face vreun sef. La PSD nu s-a lipit a trecut la PDL , eeee..., aici minune s-a transformat himera in realitate si a devenit DIRECTOR la MARFA. Treziti-va CFR CALATORI ca va asteapta zile grele, "scoate-ti furcile si batele ca in 1907 si luati-l de GOANA" cat mai aveti timp. Noi romanii nu suntem uniti si de aceea oameni care au valori ZERO ne calca demnitatea, munca si cinstea in picioare. Daca mint cu ceva astept sa fiu contrazis, iar daca e adevarat astept si de la alti cf-risti pareri. INCA ODATA CF-RISTILOR HAIDETI SA NE TREZIM SI SA NU NE MAI LASAM CALCATI IN PICIOARE!
    0
    0
    Raportează
  • postat de Tudor
    Miercuri, 08 August 2012 16:05
    Dane, deci te-am ghicit, am avut dreptate ca esti prieten cu el si lucrezi pe acolo. Eu nu am nici o treaba cu CFR-ul, doar merg cu asa ceva si sunt scarbit de cei din frunte care au distrus CFR-ul, si aici ma refer la sectorul pentru calatori, la marfa nu ma bag ca nu cunosc. Mai stiu ca pe la CFR sunt numai mafioti. Daca nu era asa, nu se ajungea in halul asta. Si cum am zis, concluziile (daca e bun sau rau) la sfarsit se trag, nu la inceput.
    0
    0
    Raportează
  • postat de Dan
    Miercuri, 08 August 2012 10:44
    @Tudor nu am apucaturile si naravurile tale de pupincurist bag de seama ca tu daca ai avea un interes asa ai proceda, insa eu nu am nici un interes sa fac asta. pur si simplu este parerea mea fata de acest om . este incredibil ... s-a ajuns la o asa degradare morala incat daca spui cateva cuvinte frumoase despre un om esti astfel etichetat si luat in balon de toti nechematii. asa ca , nu mai trage concluzii pripite, numai cu scopul de a jigni.daca esti de pe la infrastructura asteapta sa vezi de ce este in stare persoana si trage concluziile dupa ... sfatul meu de bun simt (daca il ai !!!)
    0
    0
    Raportează
  • postat de Tudor
    Marți, 07 August 2012 16:02
    @Dan esti prieten cu el si te inteleg ca-l speli cu limba peste tot, dat noi o sa tragem aceasta concluzie mai tarziu.
    0
    0
    Raportează
  • postat de Dan
    Marți, 07 August 2012 10:52
    Felicitari si mult succes Dlui Laurentiu Seceleanu, un profesionist ... omul potrivit la locul potrivit.
    0
    0
    Raportează
  • postat de cetateanul
    Marți, 07 August 2012 08:04
    si despre dosarele penale ale lui Bourceanu nu vreti sa scrieti nimic.Cum poate un om condamnat initial pentru inselaciune si acum avand dosar penal pe rol la judecatoria Galati penru alta fapta penala sa fie director.
    Dumnezeu cu mila pentru sarmanii calatori.
    0
    0
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.