Metalurgiştii ar putea ieşi în stradă
Foto: Foto: Bogan Codrescu

Metalurgiştii ar putea ieşi în stradă
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Un sindicat din combinatul siderurgic ArcelorMittal Galaţi le propune tuturor organizaţiilor muncitoreşti care activează în unităţile metalurgice din România să facă front comun şi să susţină proteste de stradă în Capitală, pentru a atrage atenţia Guvernului asupra problemelor din industria oţelului - închiderea succesivă de capacităţi de producţie şi desfiinţarea de locuri de muncă. Solidaritatea, promotorul acestei idei, apreciază că un semnal atât de puternic din partea sindicatelor le-ar putea da forţă cererilor adresate în repetate rânduri Executivului, de a se implica activ în stoparea declinului sectorului metalurgic.

Citit 2589 ori Ultima modificare Duminică, 19 August 2012 18:11

14 comentarii

  • postat de bratu anca
    Luni, 03 Septembrie 2012 21:47
    Combinistii sunt niste adunaturi de oameni inculti si murdari, betivi si care injura frecvent, tipa prin conventii, asculta manele care nu au oute sa isi ceara drepturile si sa nu mai lucreze pe un salariu de mizerie. Ei sunt condusi la randul lor tot de alti combinisti (sefi) dar care sunt lacomi, hoti, spagari, mincinosi, nesimtiti si care nu le pasa de ei pt ca ei au salarii mari si decente. Adunatura de combinisti trebuie exploatata la maxim pana la epuizare ca pe timpul lui Stalin. Mai sunt si alti profitori care sunt lideri de sindicat carea mananca mai bine ca acesti sclavi de combinisti. Ei sunt din nascare tradatori si hoti si putori si fac doar ca sa le fie lor bine si sa ii fure pe cotizanti. Tipa de ochii administratiei dar apoi beau si mananca si se duc la curve impreuna. In combinat cine e mai rau de gura si mai golan ajunge si sef dar cu conditia sa fie si pupin****** si sa perie pe toti sefii. La conducerea sectiilor si uzinelor acum nu mai sunt ingineri experti si buni in meserie ci niste golani care daca nu isi baga din 5 in 5 minute p..la nu se simt bine. O adunatura de nesimtiti si din cauza asta se va inchide si combinatul pt ca e condus de niste hoti si curve. Eu am fost desteapta si mi-am luat ordonanta pentru ca imi era sila si scarba de toti. Sefii mi-au facut avansuri dar eu nu am cedat si pana la urma m-au amenintat sa plec sau sa imi iau ordonanta. Spaga a fost de 50 milioane din ordonanta ca sa pot pleca. Am dat-o la sefi si au impartit din prada ca niste lupi flamanzi in conditiile in care ei au salarii mari si copilul meu nu are haine pt la scoala si saracul mananca doar odata pe zi ca nu imi permit. Acum sunt somera. Nu ma mai angajeaza nimeni. Sunt angajate doar fetele tinere ca sa se infrupte sefii din ele si sa le siluiasca! Daca depui plangere imediat se razbuna pe tine si te persecuta pana pleci singura! Domneste frica, teroarea, sclavia, foamea la aceasta companie numita ARCELOR MITTAL GALATI! Aceasta companie nu doreste binele celor ce muncesc pt ca sunt mafioti la conducere! Oamenilor de acolo li se dau bani doar pentru mancare ca sa poata munci si a doua zi dar unii nici intretinerea nu si-o pot plati pe timp de iarna mai ales si raman cu datorii! O familie nu are nevoie doar de mancare! Apartamentele siderurgistilor arata ca niste cocine de porci ca pe timpul comunismului cu covoare murdare, presuri pe jos, nu au parchet, nu au gresie, termopan nu isi permit sa isi puna din salariul de mizerie si le intra apa in casa cand ploua, mobila nu au dreptul sa isi ia, la spital li se cere spaga cu toate ca sunt asigurati si daca nu dai medicul nu te trateaza sau te lasa sa mori ori in face ceva care in cateva zile te duci la groapa sau mai bine nu veneai deloc si mureai linistit acasa. Tara e acaparata de golani, hoti lacomi, curve, inculti, mafioti, clanuri, grupuri secrete, afaceristi aventurieri pusi pe capatuiala si distrugere si alte asemenea scursuri ce au navalit in tara lui Decebal, Mircea cel Batran, Stefan cel Mare, Eminescu si altii care au luptat pt tara si acum s-a ales praful. Au scumpit benzina si motorina ca sa nu mai aveti libertate de miscare, sa stati potoliti in cocinile voastre si doar sa va uitati la televizor. Nu avem dreptul sa mergem nici la munte , nici la mare. Adica avem dreptul dar nu ne permitem cu salariile care sunt in combinat la ora asta adica 900-1000 lei. Nu se putea face 1500 lei? Se putea dar nu se doreste. Unii muncesc prea mult in mizerie si altii la costum fura prea mult! Ce face politia si justitia?! Nimic! Sunt cu ei nu cu noi care ne cerem dreptatea. Adrian Nastase tocmai a fost achitat in dosarul matusa tamara deci trageti singuri concluziile! Pana cand veti mai trai combinistilor vreau sa aud liniste in oras ca animalele sau voi e tot aia!
    0
    0
    Raportează
  • postat de smecher
    Sâmbătă, 01 Septembrie 2012 00:26
    ce am avut si ce am pierdut totul din cauza lui indianului acela si bors ca ei au distrus combinatul nimeni altcineva este adevarat intradevar ca polueaza dar totusi trebuie sa ramana in spiritul galatiului acest combinat sa nu devina o ruina ar fi pacat am avut un oras frumos inainte dar daca nu a vrut nimeni sa pastreze orasul ca poate ramanea asa si astazi dar nu a avut cine sa se ocupe ala nu face ala nu face dar pana cand pana o sa ajunga orasul galati in colaps!
    0
    0
    Raportează
  • postat de ANCA MARIA
    Vineri, 31 August 2012 15:46
    CINE SA IASA IN STRADA? GAINILE ASTEA DE SIDERURGISTI? ASTIA CHIAR DE IES IN STRADA NU II AUDE NIMENI. SINGURA SOLUTIE E SA FACA GREVA IN INTERIORUL COMBINATULUI SI SA SE DUCA PESTE AIA SA II BATA SI SECHESTREZE PANA MARESC SALARIILE GOLANI ASTIA NESIMTITI SI HOTI SI TALHARI CARE AU DISTRUS VIETILE A NUMEROASE FAMILII DE SIDERURGISTI!
    0
    0
    Raportează
  • postat de COBRA-GALATI
    Vineri, 24 August 2012 09:05
    -Esti dus cu capul fesesistule.De cite ori am scris eu asemeni lui Rodica?Pt mine este de ajuns sa va arunc ace voua tradatorilor,nu sa dau cu parul ca nu va mai schimba nimic,plus soricul pe care il aveti amortizeaza parul!Iar daca tu iti tot schimbi denumirile e treaba ta,eu nu obisnuiesc asta.Cit priveste inchiderea combinatului pe Rodica o apuca cum spunea-i tu "hau,hau,hauuuu!",si atit.Ea nu este in stare sa faca ce spune,vrea sa ii faca altii rugamintea!
    0
    0
    Raportează
  • postat de Crayven
    Joi, 23 August 2012 03:04
    Cobra s-a transformat in Rodica. A facut operatie de zex peste noapte
    0
    0
    Raportează
  • postat de RODICA BADIU
    Miercuri, 22 August 2012 16:14
    VA FI JALE! COMBINATUL SE VA INCHIDE! VA SPUN DIN SURSE SIGURE! IMI E MILA DE VOI DRAGI SIDERURGISTI DAR CE SA VA FAC DACA NU AVETI CURAJ SA VA DUCETI PESTE EI SI SA II LUATI CU PARUL LA BATAIE?!!! LASILOR!
    0
    0
    Raportează
  • postat de COBRA-AIURITA
    Miercuri, 22 August 2012 03:23
    Hau, Hau Hauauuuuuu.
    0
    0
    Raportează
  • postat de COBRA-GALATI
    Marți, 21 August 2012 20:31
    -TOT SINDICATUL SOLIDARITATEA!TOT EL OFERA OAMENILOR POSIBILITATEA SA ISI CEARA DREPTURILE FURATE!TOT SOLIDARITATEA PREPARA SI SERVESTE CAFELUTA CELOR SOMNOROSI!TOT SNSMR ESTE OROLOGILU DREPTURILOR SALARIALE SI NU NUMAI!SI TOT SOMNOROSII STAU BINE MERCI LA SINDICATUL CELE TOARNA BROMURA IN CEAIUL DE SEARA SIDERURGISTUL/FSS METAROM!
    0
    0
    Raportează
  • postat de COBRA-GALATI
    Marți, 21 August 2012 20:26
    Ajutooooor,ajutoooor!Strigator la cer!Blasfamie,dispret,dezinteres,amagire,ticalosie,laudarosenie,uneltire,toate astea intr-un singur panou publicitar la poarta Est!Romani,siderurgisti cum suportati aceste marionete!Dar pe minuitorii lor papusari!Inchipuiti-va numai si numai faptul ca acel banner este platit de AMG,restul laptopurile,salariille secrete mari,masinile,excursiile,etc au creditor acelasi unic stapin AMG,beneficiarul fiind SIDERURGISTUL FSS,in timp ce platitorul vesnicul nenorocit SLAVE AMG.Avem inteligenta sa indreptam aceste faradelegi?Sa facem o revolutie in aceasta feuda in care domneste haosul si dictatura anilor 80!SIDEXUL si-a pierdut independenta la in 2001,fiind ocupata de hoardele tiganesti ce au prostit occidentul si cu acceptul lor au terminat siguranta nationala a unui stat European.Au secatuit,demolat si pirjolit fintinile din SIDEX -furnale,cocserii,laminoare,turnatorii si otelarii,dar cel mai grav drepturile si demnitatile unor cetateni europeni.Istoria Sidex se face doar de lucratorii ei!Pina azi ea se imparte in doua ,unii care au construit si altii ce au demolat!Unii ce au pus suflet si altii ce au tradat!Unii ce au luptat pt indepedenta ei,si altii ce au asistat cotizind distrugerea ei!INTREBAREA ISTORIEI DIN SAPTAMINA ASTA ESTE-TU DIN CE CATEGORIE FACI PARTE?
    0
    0
    Raportează
  • postat de COBRA-GALATI
    Marți, 21 August 2012 20:22
    -Ce poza!Oamenii aceia nu mai sint azi in AMG.Sint cocsarii de ieri.Cel cu casca galbena care ride facind haz de necaz se numeste EDU,restul se numesc fosti cocsari.
    0
    0
    Raportează
  • postat de Un Radical care s-a saturat de golani
    Marți, 21 August 2012 18:11
    Guvernul n-o sa faca niciodata nimic pentru oamenii care muncesc,ba din contra o sa-i oprimeze si mai tare.Daca siderurgistii nu isi iau soarta singuri in maini sa puna mana pe par si sa omoare de la liderii de sindicat de la metalurgistul(sau cum s-o mai numi acum care are la conducere numai oligofreni gen Mircea Scantei) si Ionel Bors si terminand cu conducerea franceza de c...t,nu vor avea niciodata salarii decente in conformitate cu munca depusa.De 11 ani de cand s-a instalat conducerea indiana cu varful de lance Ionel Bors si gasca(Matoianu,Parancu,Mocanu A.,Balta T.,Ungureanu I.,Zorlescu etc.,se stiu ei) nivelul de viata al siderurgistilor s-a degradat continuu de s-a ajuns in situatia de acum cand salariu unui siderurgist este mai mic decat al unui frizer iar ei toti si-au construit vile fastuoase pe Arcasilor si nu mai pot de bine.Daca stai sa-i asculti pe acesti oameni de nimic zici ca chiar va vor binele dar nu vor decat binele lor si numai al lor.Asa ca cu acesti indivizi trebuie sa fim fara mila altel n-o sa fie bine niciodata.
    0
    0
    Raportează
  • postat de Dorel
    Marți, 21 August 2012 00:52
    Da mai bine sa iasa la Pescaru la un crapcean si un pahar de vin. Asa se mai revigoreaza si serviciile.Multa Veselie !
    0
    0
    Raportează
  • postat de pestele de la cap se impute
    Luni, 20 August 2012 14:17
    si de la coada se curata
    0
    0
    Raportează
  • postat de explodeaza mamaliga mani-pul-a-re
    Luni, 20 August 2012 13:33
    Sa iasa domnule in strada si sa acopere si gropile cu "otel" ca cei din primarie nu sunt in stare in strada la acoperit gaurile. Pai daca se scumpesc gazele de unde locuri de munca e masura social democrata asta mai tai un manager ca si asa umple scaunul degeaba.
    0
    0
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.