Patronul Combinatului are de partea sa autorităţile statului: Guvernul României, gata să-i facă pe plac lui Mittal

Patronul Combinatului are de partea sa autorităţile statului: Guvernul României, gata să-i facă pe plac lui Mittal
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

ArcelorMittal Galaţi va obţine un preţ mai mic pentru energie, conform celor mai recente declaraţii ale oficialilor români pe tema preţului energiei electrice, inclusiv din spusele ministrului gălăţean pentru Societatea Informaţională, Dan Nica


Dan Nica a declarat în cadrul unei emisiuni televizate că România este cea mai necompetitivă ţară din UE din cauza preţului la energia electrică şi a făcut "o prostie" atunci când a introdus certificatele verzi, care permit recuperarea investiţiilor în energia regenerabilă în numai doi ani. "Proprietarul ArcelorMittal, Lakshmi Mittal, a venit şi ne-a spus un lucru pe care îl ştiam: Europa este necompetitivă datorită preţului la energie, iar România, la actualul preţ al energiei, este cea mai necompetitivă dintre toate ţările din UE. De ce? Din cauza şmecheriei cu certificatele verzi (...). România este singura ţară în care s-a făcut o asemenea prostie, să dai 160 euro pe megawatt când începe să bată vântul, dar în acelaşi timp să opreşti toate termocentralele, ca să intre energia de la eoliene în sistem. Şi astfel s-a ajuns la o recuperare a investiţiilor în numai doi ani", a afirmat ministrul Dan Nica, la emisiunea "După 20 de ani", difuzată duminică de Pro TV.
Întrebat ce-i va oferi preşedintelui ArcelorMittal pentru a nu închide combinatul de la Galaţi, Nica a afirmat că vor fi adoptate măsurile stabilite de către Consiliul European. "Săptămâna viitoare vom avea primele măsuri în privinţa certificatelor verzi, care acum aruncă în aer populaţia şi industria. În rubrica în care scrie certificate verzi, suma trebuie să fie mai mică. Eu vă spun acum că ori facem aceste lucruri ori, economic, nu mai putem vorbi nici de locuri de muncă, nici de orice altceva, închidem tot", a adăugat Nica.

Subvenţionarea energiei regenerabile

De asemenea, ministrul delegat pentru Energie, Constantin Niţă, a declarat săptămâna trecută, la conferinţa "Mediafax Talks about Energy", că proiectul de ordonanţă privind modificarea legii care sprijină energia regenerabilă va fi aprobat săptămâna viitoare, documentul având "puţine" modificări faţă de proiectul iniţial, acestea fiind în special legate de funcţionarea pieţei pentru certificate verzi.
La rândul său, premierul Victor Ponta a afirmat după reuniunea Consiliului European că România îşi va balansa politica de subvenţionare a energiei regenerabile astfel încât costurile să fie suportabile atât pentru industrie, cât şi pentru populaţie. Potrivit proiectului de act normativ, în perioada 1 iulie 2013 - 31 decembrie 2016 va fi amânată acordarea unor certificate verzi producătorilor de energie din surse regenerabile, iar marii consumatori ar urma să cumpere certificate doar pentru jumătate din energia furnizată. Scutirea marilor consumatori de energie de la plata a jumătate din certificatele verzi ar putea fi considerată ajutor de stat, iar Guvernul are nevoie de aprobarea Comisiei Europene pentru acordarea acestei facilităţi.
Mari consumatori de energie, ca Alro Slatina sau ArcelorMittal, au criticat de mai multe ori ajutorul acordat de stat producătorilor de energie regenerabilă, afirmând că acest sprijin contribuie la creşterea masivă a costurilor cu electricitatea.

Citit 4132 ori Ultima modificare Luni, 03 Iunie 2013 17:36

28 comentarii

  • postat de pufan
    Sâmbătă, 08 Iunie 2013 16:35
    virgil esti un babuin niciodata nu este expirat subiectul combinat.poate tu esti expirat?este vorba de locurile de munca maimutoiule.cumva nu esti un trantor din aia care stau degeaba?si se lauda ca numai ei muncesc asa cum este si tesa de altfel.
    0
    0
    Raportează
  • postat de cobra-galati
    Sâmbătă, 08 Iunie 2013 12:33
    COMUNICAT-Sind.METALURGISTUL
    Sindicatul nou infiintat condus Radu Nelu va invita sa va inscrieti intr-un moment greu pt siderurgisti care va fi in ziua in care se va demola si Furnalul 2!Atunci Radu Nelu daca nu va protesta sa nu ii mai spune-ti Nelu!Inseamna ca voi fi in birourile AMG si nu mai are rost sa va inscrieti pt ca v-am tradat.
    0
    0
    Raportează
  • postat de capusa terorista, sinucigasa companiei arcelormittal galati
    Vineri, 07 Iunie 2013 17:01
    si tu Nelule esti o curva batrana in toata aceasta telenovela numita negocierea ccm , o centurista cu latai si sifilis
    0
    0
    Raportează
  • postat de ce scarba si sila imi e
    Joi, 06 Iunie 2013 16:20
    Radu Nelu,cred ca amg A UMBLAT LA SALARIUL tau PERSONALIZAT ,si tu cum ai ajuns un mare nimeni ,nu se mai justifica salariu baban,chiar daca esti la un dispecerat cum am auzit,asa ca trebuie sa te misti si tu cumva infiintand un nou sindicat care sa mai atraga niste naivi ,si daca lista asta a rusinii se publica pe vremea cand erai si tu la negocieri cred ca erai trecut in fruntea ei,sindicatul asta al vostru ,Metalurgistul , s-a nascut mort , un fetus in putrefactie de la un avort,dar stiu ca tu speri sa aduni 500 de naivi pt a iesi din productie desi aici legea este incalcata ,la `1000 de muncitori un lider scos din productie asa spune legea,dar ca s-o cuprinda si pe Ilinca afara din productie sa dat la un moment dat o circulara de la amg care specifica ,un lider de sindikkt scos din productie la 500 muncitori ,asta speri tu,si te doare exact in strafundul gaurii c.u.r.u.l.u.i de idealurile ,dorintele si lupta clasei muncitoare .Nimeni nu sesizeaza ca peste4-5 luni astia iar incep telenovela negocierii ccm2014 si cum se bat si se injura,si toti sunt bataiosi ---finalul unei telenovele grosolane este vesnicul ZERO , sunt gata sa pariez cu viata mea ,si tu Nelule esti o piesa din acest angrenaj al mega escrocheriei numita neg ccm la arcelor -mittal ,da la sfarsit ai bonusul personalizat , eheheeeeeee......
    0
    0
    Raportează
  • postat de zap
    Joi, 06 Iunie 2013 12:52
    Cristian esti naiv ...ca sa nu zic ignorant.
    0
    0
    Raportează
  • postat de balaoaches
    Joi, 06 Iunie 2013 08:17
    cristian dar de unde ai tu informatiile?de ce crezi ca nu se va inchide combinatul?unde lucrezi?noi fi vreun trantor?care ii place sa vina de placere la munca sa treaca timpul???????ce meserie ai???
    0
    0
    Raportează
  • postat de cristian
    Miercuri, 05 Iunie 2013 21:25
    SA FIE CLAR PENTRU TOATA LUMEA! COMBINATUL NU SE VA INCHIDE NICIODATA!
    0
    0
    Raportează
  • postat de COBRA-GALATI
    Miercuri, 05 Iunie 2013 20:03
    Nu mor pana nu-mi pun semnatura macar odata pe CCM.Sunt ocupat.Tocmai discutam cu un distins dom de la sindicatul nou infiintat METALURGISTUL si o doamna ziarista ptr a pune la punct planul de bataie pentru perioada urmatoare.M-am saturat de tradatori si impostori.Veniti cu totii in singurul sindicat care va lupta ptr interesele voastre.METALURGISTUL nu va tolera ca membrii sai sa fie haituiti !

    ISTA RUSINII AU TRECUT 156 de ZILE CU AFISAREA LISTEI TRADATORILOR SIDERURGIEI SI CU CAPII LOR DIN TOTDEAUNA – mircea scintei

    TIBER
    Bezman
    Eftimie
    Crisan
    Postolache
    Onica
    Dragan
    Toma
    Macovei
    Harnagea
    Cerbu
    BEREgic
    Modiga
    ILINCUTZA DIACONU


    COBRA-GALATI
    SINDICATUL METALURGISTUL,de curand infiintat pe platforma AMG va invita sa va alaturati si sa fiti parte activa a noii structuri sindicale ptr a fi acolo la negocieri si a va sustine idealurile,dorintele,cu intentia declarata de a lupta pentru drepturile dumneavoastra.Va asteptam pe toti cu drag! Nu mai sta pe ganduri! Nu te-ai saturat sa fii tradat de liderii sindicatului din care faci parte ? Te multumesti cu majorarea salariala de 0% obtinuta la negocierile din ultimii ani? Devino membru al sindicatului METALURGISTUL! Singurul care conteaza ! Impreuna putem reusi !
    0
    0
    Raportează
  • postat de bibicu
    Miercuri, 05 Iunie 2013 16:33
    ATI AMUTIT?HEI COBRO AI MURIT?STIE CINEVA REALITATEA DIN COMBINAT?VEDE CINEVA CAT SE TAIE?UNDE ESTE VIITORUL LUI?IMI SPUNE CINEVA?DAM ENERGIE ,GAZE IEFTN CE PRIMIM IN SCHIMB?POATE RASPUNDE CINEVA?SINDICATELE STIU CEVA?DE CE NU NE SPUN SI NOUA/SUNT MULTE INTREBARI LA CARE ASTEPT RASPUNS?OARE CUM ESTE LA POARTA LA NOI VANATOARE DE OAMENI PENTRU A SUFLA IN FIOLA MAI CEVA CA LA POLITIE?PENTRU CE ?PENTRU A PUTEA DA OAMENII MAI USOR AFARA?SE INTREABA CINEVA DACA AU FAMILII?TOT SINDICATELE AU APROBAT ASA CEVA?CARE???/?ASCULTA-TI FATALITATEA POATE INTERVENI ORICAND SI ORIUNDE SI PENTRU ORICINE.FITI CU PICIOARELE PE PAMANT.
    0
    0
    Raportează
  • postat de BOURSAN BOULEAN
    Miercuri, 05 Iunie 2013 07:52
    MAI FRATILOR DACA TOTUL SE TRAGE DE LA ENERGIE ?PAI POPULATIA PLATESTE LA UN PRET CORECT IAR COMBINATUL VREA SUBVENTII ESTE CORECT?CEL MAI BINE SA SE DEA ALTA ORDONANTA CA SI ASA SE VEHICULEAZA CA SA RAMANA 4-3000 DE MUNCITORI CA TESA NU STIU CAT VOR MA FI?PUN PARIU CA DACA SS DESCHIDE ALTA SCHEMA DE PLECARI VOLUNTARE CUPRINSA MAXIM 24 DE LUNI MAI PLEACA URGEN T 1000-1500 DE OAMENI .NU CREDETI?VOI CREDE-TI CA INDIANUL A VENIT DEGEABA IN ROMANIA?VE-TI VEDEA.DE SPUNE CA GERMANIA SI FRANTA SUNT CEI MAI POLUATORI SI VREMNU VREM SUNTEM CONDUSI DE EI U.E?ASA CA DE LA EI ASTEPTAM SA NE APROBE SA FUNCTIONAM?GANDI-TI FRATILOR.VIITOR MAI ARE COMBINATUL?
    0
    0
    Raportează
  • postat de Tudor
    Miercuri, 05 Iunie 2013 03:21
    @IC hai sa distrugem ecosistemul, sa poluam panza freatica si toate cele sa nu cumva sa intram in faliment. Si cand te gandesti ca toate aceste distrugeri sunt facute la ordinul strainilor. Crezi ca ne alegem cu ceva din atatea exploatari? Strainii vin si distrug tara si iau cu ei tot. Sa vezi ca dupa ce ofera combinatului energie ieftina, o sa dea afara angajati in continuare. Ma intreb oare daca Ponta va pune anumite clauze pe energia asta ieftina. De exemplu sa-i dea energie ieftina, dar cu conditia sa nu ma dea afara timp de 5 ani nici un angajat.
    0
    0
    Raportează
  • postat de iurea adriana-silvia
    Marți, 04 Iunie 2013 20:50
    HEI ATI AMUTIT?NU MAI VORBI-TI DE COMBINAT?
    0
    0
    Raportează
  • postat de COBRA-GALATI
    Marți, 04 Iunie 2013 19:23
    Subscriu in totalitate la cele spuse de Adrian-Radu-Ionel.SINDICATUL METALURGISTUL este singura speranta.Sunt profund dezamagit atat de liderii de sindicat ce apar in lista rusinii publicata de mine zi de zi cat si de liderii Solidaritatii care sunt prezenti peste tot dar mai ales nicaieri.NE INSCRIEM TOTI IN SINDICATUL METALURGISTUL!
    0
    0
    Raportează
  • postat de ovidiu
    Marți, 04 Iunie 2013 18:36
    Se va inchide! Nu va mai rezista mult! Oricum e vechi si ruginit si trebuiesc investitii masive! Se trage de el pe ultima suta de metri! Din surse sigure va spun ca se inchide in 2015! Mai au de taiat fier vechi! Daca guvernul a dat facilitati lui Mittal nu-i asa ca o sa aveti si voi salarii mai mari stimati siderurgisti?! Astept raspunsul
    0
    0
    Raportează
  • postat de Zap
    Marți, 04 Iunie 2013 17:56
    Tot vor inchide combinatul chiar daca sunt mituiti de catre guvern ca sa nu plece.
    Stiti de unde stiu?
    Pentru ca EXACT acelasi lucru l-au facut si in SUA timp de 30 de ani. EXACT acelasi lucru !

    Pentru cine stie engleza bine, cititi si vedeti cum opereaza aceste corporatii:
    http://www.nytimes.com/2012/12/02/us/how-local-taxpayers-bankroll-corporations.html?pagewanted=all&_r=0
    0
    0
    Raportează
  • postat de ghiorlanilor
    Marți, 04 Iunie 2013 16:56
    JAVRELOR DIN LUMEA- NTREAGA ,EU VA DAU UN SINGUR SFAT , NU LASATI SIDERURGISTI PE STRADA ,CACI SIDERURGISRTII FARA SALARIU ,ESTE CA COMBINATUL FARA FURNALE ,,JAVRELOR DIN LUMEA INTRAGA ,JAVRELOR DE LA SINDICATE,JAVRELOR DE INDIENI,JAVRELOR DE CORPORATISTI,NU LASATI OAMENI PE STRADA ,CA VA BATE DUMENZEU ,JAVRELOR........
    0
    0
    Raportează
  • postat de arceloruptincurmittal comp. care se arde in c.u.r deca s-a puna 10 lei in plus la salariul de kkt al muncitorilor
    Marți, 04 Iunie 2013 16:41
    da bai radule dar nu si tu erai cu ,,nu ,,in gura?vrei s-a venim la tine dar si pe vremea ta era tot zero la suta ,enumera una din ,,reusitele tale ,, ,zero.de ce toate sindicatele reusesc doar zero?ZERO,ZERO,ZERO,0 0 0 ,O O, O, O, O,, FIINDCA SUNT LINGAII ADMINISTRATIEI...DE AIA,si tu inclusiv radule esti un lingau .Un sinea ta stiii cat ai luat de la administratia AMG ,acum vrei s-a mai sugi un pic ca in vremurile bune de la AMG,da CINE TE MAI CREDE ?JAVRO
    0
    0
    Raportează
  • postat de Adrian-Radu-Ionel
    Marți, 04 Iunie 2013 16:28
    SINDICATUL METALURGISTUL,de curand infiintat pe platforma AMG va invita sa va alaturati si sa fiti parte activa a noii structuri sindicale ptr a fi acolo la negocieri si a va sustine idealurile,dorintele,cu intentia declarata de a lupta pentru drepturile dumneavoastra.Va asteptam pe toti cu drag! Nu mai sta pe ganduri! Nu te-ai saturat sa fii tradat de liderii sindicatului din care faci parte ? Te multumesti cu majorarea salariala de 0% obtinuta la negocierile din ultimii ani? Devino membru al sindicatului METALURGISTUL! Singurul care conteaza ! Impreuna putem reusi !
    0
    0
    Raportează
  • postat de COBRA -GALATI
    Marți, 04 Iunie 2013 14:05
    De acord este si Ana list cu exploatarea celor insirate de tine dar sa cistige doar Romania nu si U.E!Or avea si alte state eoliene dar le au pe solul lor in mare majoritate inferior celui romanesc.Statistica spune ca sintem a doua tara cu spee mii de aripi in vint,asta in conditiile in care pina si infractorii Mittal,si ministerele Romaniei spun ca nu era necesar maximizarea eolienilor pt ca Romania avea hidrocentrale -deci timbre verzi!Dar si acesti infractori abia acum spun lucrul asta pe care il stiau!Bun si acum asa ca asteptam sa ii vedem dupa Becali pe cei care au incheiat aceste contracte!Ce naiba premierul Ucrainei pt contracte paguboase e la zdup!Si macar daca componentele erau produse de Romania!Ce sa mai vb statul este cel mai mare infractor si daca SIDEXUL a fost dat moaca pt ca producea pagube in situatia data privind incompetenta pe care o recunoaste DAN NICA si MITTAL vizavi de contractul cu eoliene la ce sa ne asteptam !Sa privatizam si guvernul cu tot resortul!Daca stau bine si ma ghindesc Sidexul avea zic ei(!)gaura de nu stiu cite cfre,pai guvernul cite spe mii de cifre aduce gaura tarii1Sa il dam!Sau deja e dat!!!!!!!!!!!!!
    O gura de cafea trezeste pe oricine!
    0
    0
    Raportează
  • postat de Ana List
    Marți, 04 Iunie 2013 13:32
    Domnule IC!
    1) Eolienele se puteau instala pe vârfuri de munţi, pe marginea şoselelor printre copaci, la colţuri de blocuri, pe terenuri aride etc.
    2) De ce trebuia să amortizăm noi investiţiile în 2 ani şi să nu se amortizeze prin eficienţă aşa cum îi stă bine unei afaceri? Deci noi amortizăm apoi altcineva va încasa profitul. Sau energia eoliană o vom primi gratis?
    0
    0
    Raportează
  • postat de IC
    Marți, 04 Iunie 2013 11:57
    Hopa , USL-ul nu-l mai il acuza pe Basescu ca a favorizat ALRO ,prin rezolutia :" masuri cu respectarae legislatiei" ? Acum astia ,stransi cu usa , cedeaza in fata indienilor ,o fi bine ,o fi rau ,om vedea. Sa nu le faciliteze acum pretul energiei si peste doi ani tot sa inchida combinatul .Ana List , toata Europa si nu numai ,este ful de instalatii eoliene care scot terenul din circuitul agricol ,cum spui iar in vest suprafata de teren pe locuitor este mult mai mica decat la noi. Danezii ,. nemtii ,olandezii si nu numai ei au instalat eoliene si in mare ,sa nu mai vorbim de chinezi ,am numarat ,de pe Google Erth ,cca 2500 eoliene intr-o singura locatie ,le-au instalat chinezii intr-un caroiaj pefect de 50x50 instalatii . Centrala Enel nu se vrea , eoliene nu ,expoatarea gazelor de sist nu , aur nu ,cupru nu , falimentul ..daca este sa ne luam dupa fundatiile si asociatiile mai verzi sau mai putin verzi.
    0
    0
    Raportează
  • postat de Slavu
    Marți, 04 Iunie 2013 09:56
    In general apar comentarii foarte acide privind situatia Combinatului fara sa ne intrebam care ar fi fost viitorul acestui colos industrial daca proprietarul ar fi ramas statul.Orice patron isi apara interesele sale(mai putin statul in cazul Romaniei).Oricum Guvernul nu are de ales in acest caz,deci "Combinatul va merge mai departe",in caz contrar vom avea parte de cea mai mare"gaura neagra" care va ingropa Galatiul si nu numai......
    0
    0
    Raportează
  • postat de Vipere de-am fi, nu ne-ar mai calca nimeni pe coada
    Marți, 04 Iunie 2013 09:24
    Ce e de facut? Scaun cu rotile pentru indian si certificat de handicapat pentru guvern cu padanta .UE,pentru ca oricum ne-au adus la sapa de lemn.Cu 70 % in Parlament nu sunt in stare sa faca o lege care sa reglementeze principiul platii energiei pentru toti. In iarna lui 2016,care va fi pretul energiei pentru populatie ,puteti prognoza cu un singur an inainte? Dar in urmatorii doi? Toate guvernele"niveleaza" preturile la nivel europeandin ratia de mancare a romanului.Mai nivelati si pretul muncii calificate la nivel european,altfel ne amagim cu competentele noastre manageriale. La Galati PSD-ul a condus 23 de ani,tot ei sa raspunda,de dezastrul economic.Sunt aceeasi oameni ,rotiti.
    0
    0
    Raportează
  • postat de platitor de taxe, impozite si energie electica foarte scumpa
    Marți, 04 Iunie 2013 08:58
    atat de interesant sa fii un "bun negociator"... adica stimabilul domn Mittal oricum avea de gand sa inchida combinatul, oricum a inceput sa il taie in bucati dupa ce a stors cat a putut din el si din oamenii care au mai ramas acolo, dar de ce sa nu isi maximizeze pana la nesimtire profitul, chiar si acum - pe ultima suta de metri - daca se poate... lasa ca platim noi, ca prostii, certificatele lor verzi pe facturile de curent, pentru ca noi ne permitem si permitem sa fim oricand si oricum calcati in picioare... noi, majoritatea, nu avem ce negocia... inghitim si incercam sa supravietuim in tacere deplina... in liniste, sa nu deranjam coabitarea.
    0
    0
    Raportează
  • postat de Galati
    Marți, 04 Iunie 2013 08:36
    Exact asa se intampla cand, in binecunoscuta traditie mioritica, ne dam jos chilotii in fata tuturor "investitorilor planetari" si apoi ne frecam mainile de bucurie ca mari centre industriale precum Sidex-ul, le vindem la pret de nimic.
    Daca prostia ar durea ar fi un vaiet general...
    0
    0
    Raportează
  • postat de Ana List
    Marți, 04 Iunie 2013 07:19
    Ăştia nu sunt numai trădători de ţară, vânzători de ţară ci sunt şi incompetenţi.( Sau se dau drept incompetenţi ca să scape de pedeapsa capitală) Adică, poporul român plăteşte toate experimentele altora în timp record. Experimentul ăsta cu eolienele prin care ni s-au scos definitiv terenuri din circuitul agricol este numai unul dintre ele. Acum, la şantaj, trebuie să să faci pe plac şi indianului. "nu ne daţi energia la preţul la care vrem noi, închidem tot, topim şi ne mutăm în Asia. Rămâneţi voi să plătiţi salarii compensatorii, ajutoare de şomaj etc. şi veţi cumpăra oţel din Asia". Ce e de făcut?
    0
    0
    Raportează
  • postat de Cobra-Galati
    Marți, 04 Iunie 2013 06:29
    sttt sa trezit Dan Nica-"ori acordam aceste facilitati ori inchidem tot"!
    Mai bine va inchidem pe voi cu ministerele voastre de hoti si incompetenti!Daca ar fi dupa Nica si A.Mittal Galati adevarata facilitate ar fi insolventa!
    0
    0
    Raportează
  • postat de cobra-galati
    Marți, 04 Iunie 2013 06:24
    LISTA RUSINII
    AU TRECUT 155 de ZILE CU
    AFISAREA LISTEI TRADATORILOR
    SIDERURGIEI SI CU CAPUL LOR DIN
    TOTDEAUNA – mircea scintei:
    1)Bezman
    2)Eftimie
    3)Crisan
    4)Postolache
    5)Onica
    6)Dragan
    7)Toma
    8)Macovei
    9)Harnagea
    10)Cerbu
    11)BEREgic
    12)Modiga
    13)ILINCA DIACONU
    -AU MAI RAMAS 210 de zile pt a
    nu uita o parte din IUDELE care
    iar au
    TRADAT pe patimasii
    din AMG, girati de cei TRADATI!
    COBRA-GALATI
    ATENTIONARE:Stadiul vorbelor
    lasa in vigoare CODUL
    PORTOCALIU PENTRU A.M.G
    Inst. de monitorizare si statistica
    a
    SOLIDARITATII atentioneaza
    salariatii din AMG despre
    posibilitatea caderilor masive de
    sectii si uzine la locul lor de
    munca .
    Toate astea pe fondul
    acumularilor
    de nepasare,tradare,si lasitate a
    diferitelor categorii sociale din
    aceasta fabrica.
    0
    0
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.