Numele primarului va fi secret de stat

Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Am sentimentul ciudat că anul acesta Sărbătorile Galaţiului nu mai sunt organizate pentru toţi gălăţenii, ci doar pentru angajaţii departamentului de relaţii publice din Primărie. Nu de alta, dar altfel nu-mi pot explica faptul că, deşi mai sunt doar 48 de ore până la debutul sărbătorilor oraşului, nimeni nu ştie ce evenimente vor avea loc, cine participă, de la ce oră şi unde. Penibil!

Nu cred că acest vid de comunicare este cauzat de incompetenţă. Sunt convins că s-au făcut eforturi organizatorice şi că, în final, totul va merge strună. Vom avea spectacole, expoziţii, defilări şi tot felul de evenimente destinate publicului larg. Atâta doar că gălăţenii - cei pentru care se pune la cale tot acest program festiv întins pe mai bine de o lună - vor afla în ultima clipă despre ce este vorba, iar riscul ca la unele evenimente să fie o mână de spectatori este foarte ridicat. Iar dacă nu aduci şi oamenii la distracţie, atunci de ce mai cheltui o jumătate de milion de euro ca să organizezi tot bâlciul? Doar ca să dea bine într-un document ce se va cuantifica la capitolul „realizări”?

Nu aş fi făcut atâta caz pe seama lipsei de transparenţă dacă acest incident ar fi unul izolat. Însă edilii noştri au deja un obicei în a-şi da în petic. În ultima vreme, presa este informată doar în cazul unor chestiuni formale, prea puţin importante pentru public. Autorităţile au grijă să ne spună că e serbare la azil, dar „uită” să ne comunice că primarul a fost în control la o societate subordonată CL şi că a găsit acolo nereguli. Aflăm detalii despre un parc de 5 metri pătraţi, dar şedinţele de CL „de îndată” sunt ţinute în secret. Ni se pune la dispoziţie o enciclopedie a mirosului urât din oraş, dar nu ni se furnizează lista străzilor închise pentru lucrări şi programul manifestărilor publice de interes major. Primim invitaţii la lansări de proiecte de incluziune socială a indienilor blonzi cu urechi pătrate, dar nimeni nu se gândeşte că am vrea să ştim - şi să le spunem gălăţenilor! - când se vor repara trotuarele din Ţiglina II.

Evident, se vor găsi unii care să strige că prea vrem noi să le ştim pe toate şi că ziarul nu ar avea dreptul legal să ceară socoteală administraţiei locale. Se poate interpreta şi aşa, căci legea privind accesul informaţiile publice obligă instituţiile să răspundă solicitărilor presei, dar este foarte ambiguă când vine vorba despre informaţiile de interes public despre care ziariştii nu ştiu există, deci n-au cum să le ceară.

Se uită frecvent că presa este o interfaţă absolut necesară între plătitorii de impozite şi taxe şi cheltuitorii banilor. Iar câtă vreme autorităţile locale nu acceptă asta, avem cu toţii o gravă problemă. Mă rog, vor fi unii care vor comenta din nou că „presa coruptă, vândută şi laşă nu reprezintă gălăţenii” (am citat dintr-o postare de pe ediţia electronică a ziarului). Înclin însă să cred că astfel de mesaje nu vin de la publicul larg, dornic de transparenţă instituţională, ci sunt „opera” chiar a celor care fac tot posibilul să împiedice accesul gălăţenilor la informaţie. Se fură/doarme mai bine în linişte, decât pe gălăgie, nu?

Nu e loc de-ntors! Autorităţile trebuie să coabiteze cu presa în slujirea intereselor cetăţenilor, dincolo de orgolii, simpatii sau antipatii. Dacă nu vor face asta, mă tem că în curând va fi trecut la secret până şi numele primarului căci - nu-i aşa? - există riscul să-l înjure „la per tu” nemulţumiţii.

Citit 1763 ori Ultima modificare Marți, 27 Noiembrie 2012 21:25

11 comentarii

 • postat de victor
  Miercuri, 28 Noiembrie 2012 23:48
  E evident ca pt. unii injuraturile, aluziile sexuale groase si balacareala sunt parte din mediul lor natural in care respira si cu care se hranesc, in nici un caz neputand argumenta cumva pe o tema, idee. In cazul asta le uram ramare placuta-n cocina lor si felicitari autorului art. de fata pt. asa aplaudaci. Sunteti intre voi si nu sunteti putini, asta se stie.
  0
  0
  Raportează
 • postat de catalin
  Miercuri, 28 Noiembrie 2012 23:45
  dragilor si eu care ma gindeam ce program de revelion a pregatit primaria cu tot consiliul jud.m-am saturat sa caut revelioane in aer liber in Braila sau Focsani
  0
  0
  Raportează
 • postat de cannon
  Miercuri, 28 Noiembrie 2012 23:15
  #Contra-galatean#,ia niste lămâie, soro, că poate-ti trece greata! Si nu-ti mai coate in interiorul breslei, că faci vânătăi pe dermă și nu te mai #ubeste# colegii! Aaaa! S[ nu uit! Las-o mai usor cu vodca si mai spala-te si tu! S-ar putea sa te mai vindeci astfel de frustrare! Sa fii iubita!
  0
  0
  Raportează
 • postat de ALFAR
  Miercuri, 28 Noiembrie 2012 22:53
  Postacii idioti au iesit la rampa din nou!
  Cum indrazneste un ziarist sa spuna lucrurilor pe nume, cum sar ei, mincatorii de kkt, ca sa combata fenomenul.

  Felicitari pentru articol domnule Crangan!
  0
  0
  Raportează
 • postat de ya-ya
  Miercuri, 28 Noiembrie 2012 18:58
  Inca o penibilitate marCa CC.
  0
  0
  Raportează
 • postat de contra-galatean
  Miercuri, 28 Noiembrie 2012 18:29
  Din pacate CC este un caz aparte in ziaristica locala. Articolele domniei sale starnesc dezgust si reactii de repulsie din cauza tendentiozitatii lor fatise iar colegii sai de breasla isi dau coate atunci cand au de-a face cu autorul lor sau cu productiile sale pseudojurnalistice. A se vedea ”Opt ani de minciuni....” unde CC isi da proba de poltron, lingusitor, mincinos . Ce mai, o capodopera a genului josnic si extrem de personal, marca cc. Interesant de vazut evolutia acestui straniu personaj chiar si-n acest oras ”durbacizat” si ”casianizat” si-n care buna-cuviinta subzista doar ca o rara avis.
  0
  0
  Raportează
 • postat de valy valciu
  Miercuri, 28 Noiembrie 2012 15:53
  Deocamdata fotbalistul-stan stan este ocupat sa isi faca campanie pe banii publici, organizand "vanghelioane" pentru masa de manevra necesara pentru timpurile care vor veni ... doar va construi terenuri de fotbal -sa vada ce a spus prim-ministrul bulgar despre astfel de constructii folositoare doar pentru clica de afaceristi de carton din jurul primarului
  pentru vanghelion sa scaota bani din buzunarul lui ... iar banii care ar fi utilizati pentru manipularea "multimii cu minte subtire si cu mainile mereu intinse', sa fie redirectionati pentru construirea sau reamenajarea de parcuri pentru copii si batrani -acestea arata jalnic- , sa fie construite fantini arteziene ... SA FIE MONTATE BANCI , care nu dispar peste noapte ....
  Mari sperante sau pus pe acest primar ... care va esua lamentabil exact ca fostii durbaca si nicolae .. pacat ca au avut un oras mare de administrat si au iesit numai struto-camile gen jenantul ponton de acostare a barcilor de la trecerea cu bacul ....
  0
  0
  Raportează
 • postat de v m
  Miercuri, 28 Noiembrie 2012 11:59
  te oftici ca nu te duce capatana sa scoti un articol ? vrei moaca evenimente pe care sa le improsti cu rahat ? pune-ti bibilica la contributie ZIARIST DE DUZINA ce esti....
  0
  0
  Raportează
 • postat de crayven
  Miercuri, 28 Noiembrie 2012 11:38
  D-nul Costel sa se prezinte urgent la "Ministerul Iubirii" pentru "re-educare" in spiritul servitudinii lui Fratele cel Mare, errr adica Marius Stan si al impecabilei administratii al Oceaniei..er..adica Galati.
  Nerespectarea reprezentarii va aduce cu sine "vaporizarea" persoanei si a existentei sale care ar putea sa ameninte societatea justa, eterna doritoare de justitie si dreptate, care cauta dreptatea si justitia a Oceaniei...asta...Galati.

  Oceania = Noul Galati
  0
  0
  Raportează
 • postat de geo
  Miercuri, 28 Noiembrie 2012 11:02
  Dragi gălăţeni, am reuşit să aflăm, pe surse, care va fi programul de distracţie pentru Serbările Galaţiului. Vineri, pe 30 noiembrie, pe scena de la „Nespălata” vor urca Ovidiu Lipan Ţăndărică şi trupa „Bosquito”, într-un spectacol care nu trebuie ratat, „Visul toboşarului”.
  Sâmbătă, pe 1 Decembrie, avem, în acelaşi loc, „Bere gratis” şi, probabil, trupa lui Robert Turcescu. Iar duminică, pe 2 decembrie, primim un regal folcloric: Orchestra „Lăutarii”, condusă de maestrul Nicolae Botgros, Petrică Mâţu Stoian şi Ovidiu Homorodean!
  0
  0
  Raportează
 • postat de Galatean
  Miercuri, 28 Noiembrie 2012 10:23
  Draga Costele , s-a ajuns la un dezastru si un haos atat de mare in Galatiul nostru drag, incat nici nu stiu cu ce sa incep si cu ce sa termin !?! Fiind un cititor fidel al ziarului vostru, am observat ca esti cam singurul jurnalist, din echipa voastra, care este interesat de felul cum reactioneaza cititorii la articolele scrise de tine . Tocmai de aceea, imi permit sa te rog sa iei act de dezastrul pe care-l produc idiotii astia de la primarie pe strazile orasului nostru !!! TEII, erau singurul lucru frumos din Galati, iar putinii turisti rataciti prin orasul nostru, erau impresionati de frumusetea lor si de parfumul pe care-l raspandeau..... ! Acum , cotzca, viceprimarul lu' peste prajit ( ajuns in functia asta tot pe baza de spaga, ca si ciumacu !!! ) , impreuna cu o haita de inculti iresponsabili , angajati la ecosal, distrug coronamentul acestor minunati copaci, cu un zel demn de o cauza mai buna !!! Am crescut printre tarani gospodari care, in fiecare primavara, toaletau copacii curatandu-i de uscaturi sau de ramuri inutile , lasand coroana acestora frumoasa si sanatoasa , nu ca analfabetii astia care reteaza crengile de la tulpina, indiferent de varsta copacului, de parca TEII, cu coronamentul lor, reprezinta cea mai grava problema a Galatiului !!! Daca ai scrie, printre altele si despre acest subiect, F. IMPORTANT ( zic eu ), ti-as fi recunoscator in numele sutelor, poate miilor de amici, cunostinte, colegi, etc. care , la fel ca si mine, sunt contrariati de IRESPONSABILITATEA acestor "oameni" !!! As avea posibilitatea sa-ti multumesc pt. demersul tau si pt. ca ne cunoastem....!?! Multumesc anticipat iar in ceea ce priveste sarbatorile Galatiului , ni le facem singuri frumoase , alaturi de cei dragi, pt. ca pe baza oficialitatilor galatene ...... ! Apropo, punem pariu ca la :sarbatorile" organizate de astia iar vor veni sa "cante" marii "artisti mexicani" gen : conecte-r, alex velea, smiley, ana lesko, anda adam, lavinia , andreea balan si alte minunatii din arta si cultura noastra ???
  0
  0
  Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.