HANDBAL | Joc bun, dar tot cu final în lacrimi

(3 voturi)

Echipa feminină de handbal CSU Danubius a pierdut din nou în ultimele minute, de data această în deplasare, sâmbătă, cu formaţia Corona Braşov, scor 21-18 (8-8), în cadrul etapei a 19-a din Liga Naţională.

Din nou, din nou, din nou! Handbalistele de la CSU Danubius udă vestiarele cu lacrimile înfrângerilor dureroase, frustrante, oriunde joacă. La Braşov au ajuns la cincea partidă consecutivă în care au jucat bine, dar au plecat din sală plângând de ciudă, fără punct.

Au luptat, s-au străduit, au condus deseori, au ţinut meciul echilibrat până în ultimele cinci minute, dar nici acum n-au reuşit să-şi cuantifice eforturile în mult doritul rezultat pozitiv.

În minutul 43, echipa gălăţeană conducea (scor 12-13), în minutul 47 era egal (16-16), iar în minutul 53 a fost un prim moment cheie al meciului, o aruncare de la 7 metri ratată la scorul 17-16. A mai urmat unul şi a fost de ajuns ca CSU Danubius să piardă meciul: în min. 56, la 19-17, arbitrii au sancţionat echipa braşoveană pentru un fault în atac, iar după câteva secunde bune s-a intervenit ciudat de la masa oficială, pretinzându-se că antrenorul Coronei ar fi cerut time-out înaintea faultului, astfel că posesia a fost redată gazdelor.

"Ne-am apărat foarte bine, a ţinut şi poarta, s-a jucat bine şi pe atac, nimic de reproşat fetelor, după un astfel de meci. Doar de la Livrinkj am fi vrut ceva mai mult, dar îi era greu, venind după accidentare. La ce atitudine au fetele, vor veni până la urmă şi rezultatele, sunt sigur", a declarat Dan Pantea, preşedintele clubului.

În ultimele cinci etape, CSU Danubius a pierdut cu 19-20 la Dunărea Brăila (gol primit în ultimele două secunde), 21-22 la HCM Slobozia, 17-18 acasă cu HCM Roman (aruncare de la 7 metri ratată în ultima secundă), 15-20 la Măgura Cisnădie (de la 15-16, în min. 54) şi, acum, la Braşov.

În următorul meci, CSU Danubius este obligată să învingă pe teren propriu, miercuri, de la ora 17.00, pe Rapid Bucureşti, o contracandidată la evitarea retrogradării.

Tot sâmbătă, în etapa a 19-a, o altă contracandidată a echipei gălăţene, CSM Slatina, a obţinut o nouă victorie oarecum previzibilă, 17-16, pe teren propriu, cu Dunărea Brăila. Golul victoriei a fost marcat din "7 metri" în ultima secundă, iar la final oficialii brăileni au contestat vehement arbitrajul.

UPDATE: Într-un alt meci al etapei a 19-a, cu implicaţii în zona inferioară a ierarhiei, Rapid - HCM Slobozia 24-26. Astfel, în clasament ordinea în zona luptei pentru evitarea retrogradării este: locul 10. CSM Slatina 17 puncte (19 jocuri), 11. Slobozia 16p (18j), 12. "U" Cluj 14p (18j), , 13. CSU Danubius 12p (18j), 14. Rapid 12p (18j).

Citit 1471 ori Ultima modificare Luni, 05 Martie 2018 09:50