(4 voturi)
Fii primul care postează comentarii!

Simona Halep, locul 3 mondial, s-a calificat în turul al treilea al turneului de categorie Premier Mandatory de la Miami (Florida), după ce a învins-o în această noapte, pe americanca Taylor Townsend (locul 96 WTA), scor 6-1, 6-3. Meciul a curs într-o singură direcție, Simona respectându-și statutul de favorită, încheind jocul în numai 63 de minute. În turul trei, Simona Halep o va întâlni, în premieră. pe slovena Polona Hercog, locul 93 WTA.

Surpriza turului secund a fost oferită de Monica Niculescu, jucătoare venită din calificări, ce s-a impus în fața ibericei Garbine Muguruza (locul 17 WTA), la capătul unui meci maraton de aproape trei ore. A fost 7-6(0), 4-6, 6-2 pentru Monica Niculescu (locul 138 WTA), care a luptat incredibil pe toată durata meciului. Câștigătoare a două Grand Slam-uri (Roland Garros 2016 și Wimbledon 2017), iberica a fost pusă la încercare de stilul inconfundabil al româncei. După un prim set intens disputat, cu un tie-break fără istoric, adjudecat de Monica Niculescu, actul secund a fost dominat de Muguruza, care trimis meciul în decisiv. Înaintea acestuia, ambele jucătoare au luat pauză de vestiar, care s-a dovedit a fi benefică pentru Monica Niculescu. Românca a avut un start identic cu cel din setul doi, două game-uri albe, însă continuarea a fost în avantajul său. Muguruza a redus din diferență în al treilea game (1-2), dar jocul a curs apoi în favoarea româncei. S-a făcut 5-1 pentru Monica, moment în care spaniola a salvat trei mingi de meci. La 5-2, a urmat și a patra minge de meci, dar Niculescu a comis dublă greșeală. Cea de-a cincea minge a fost cu noroc, iar românca a pus capăt meciului după două ore și 54 de minute.

În turul al treilea, Niculescu va avea parte de un alt duel de foc, urmând să o întâlnească pe Caroline Wozniacki (13 WTA). Daneza a învins-o în turul al doilea pe Aliaksandra Sasnovich (Belarus, 36 WTA), scor 6-4, 6-4.

Monica Niculescu și Caroline Wozniacki s-au mai întâlnit de nouă ori până în prezent, daneza având câștig de cauză de fiecare dată. Ultima confruntare a avut loc anul trecut, în optimile turneului de la Doha, unde Wozniacki s-a impus cu 7-5, 6-1.

Mihaela Buzărnescu a pierdut, scor 6-7 (7), 1-6, în fața franțuzoaicei Alize Cornet. Partida a fost una intensă, cu revenirea Mihaelei de la 1-4, cu o minge de set în tie-break, după ce salvase trei mingi ale lui Cornet.

Altfel, turul al treilea oferă publicului o reeditare a finalei de la Indian Wells. Bianca Andreescu (locul 24 WTA) o va reîntâlni pe Angelique Kerber (locul 4 WTA).

Canadianca de origine română, Bianca Andreescu, s-a impus, scor 6-3, 6-3, în fața americancei Sofia Kenin, în timp ce Kerber a câștigat în trei seturi, scor 3-6, 6-3, 6-3, disputa cu Karolina Muchova, jucătoare venită din calificări.

Citit 440 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro