Ierarhia mondială după Wimbledon

WTA a dat publicității, luni, 15 iulie 2019, clasamentul actualizat din tenisul feminin, în urma încheierii turneului de la Wimbledon, câștigat de Simona Halep. Românca a urcat trei poziții și se află acum pe locul 4 mondial, cu 5.933 de puncte.

Podiumul a rămas nemodificat, cu Ashleigh Barty pe primul loc (6.605 p), Naomi Osaka pe poziția secundă (6.257 p) și Karolina Pliskova pe trei (6.055 p). O coborâre abruptă a avut Angelique Kerber, care a ajuns pe locul 13, de pe poziția a cincea, cu 2.875 de puncte. Sportiva din Germania, campioană în 2018 la Wimbledon, a fost eliminată încă din turul secund la această ediție a turneului britanic, pierzând 1.930 de puncte.

Mihaela Buzărnescu, locul 55, cu 1.046 puncte, a coborât două poziţii. Sorana Cîrstea e pe 81, cu 709 puncte, după o scădere de patru locuri, iar Monica Niculescu a revenit în Top 100, după ce a urcat de pe locul 111 pe 99, cu 616 puncte. Irina Begu, cu 564 de puncte, e pe 112. Ana Bogdan e în urcare, de pe locul 132 pe 127, cu 498 de puncte, Elena Ruse e în scădere de pe 176 pe 178, cu 332 de puncte, iar Irina Bara - de pe 188 pe 184, cu 324 de puncte.

Simona Halep a câştigat turneul de la Wimbledon, al doilea Grand Slam din carieră, după ce a învins-o, sâmbătă, în finală, 6-2, 6-2, pe Serena Williams, după numai 55 de minute de joc [CITEȘTE AICI]

Citit 1727 ori Ultima modificare Luni, 15 Iulie 2019 19:05