SPECIAL DE MONDIAL. Croația - Brazilia 1-1 (4-2 la lovituri): Cum să elimini Brazilia cu un singur șut pe poartă

(2 voturi)

Cupa Mondială de fotbal ne aduce în continuare surprize, chiar dacă am ajuns în faza sferturilor de finală. Marea favorită de la turneul final din Qatar a fost răpusă de un singur șut pe poartă, cam așa se poate rezuma eliminarea Braziliei de la Cupa Mondială.

A fost 0-0 după 90 de minute între Brazilia și Croația, într-un meci în care sud-americanii au atacat și nu prea, iar croații s-au mulțumit să ducă meciul în prelungiri. Neymar a marcat în minutul 105 un gol ce părea că-l înscrie pe lista favoriților la Balonul de Aur, dar marea Brazilie a fost dărâmată până la urmă pe axa Dinamo Zagreb. Orsic a făcut faza din care Bruno Petkovic a egalat în min 117, iar la loviturile de departajare Livakovic a apărat la execuția lui Rodrygo, în timp ce Marquinhos a nimerit doar bara. Croații au marcat cu rigurozitate toate cele patru lovituri avute (Vlasic, Majer, Modric, Orsic), suficient cât să se califice în semifinale.

Citit 702 ori Ultima modificare Vineri, 09 Decembrie 2022 20:48