Al şaptelea eşec în cinci sezoane: Dunărea – Oţelul 23-22

Seria insucceselor în faţa formaţiei brăilene continuă * Oţelul a ajuns pe locul IV în ierarhia Ligii Naţionale

Cel de-al nouălea duel (din ultimele cinci sezoane) contând pentru Liga Naţională s-a încheiat cu victoria celor de la Dunărea Brăila, scor 23-22. Handbalistele de la Oţelul au început meciul de sâmbătă nepermis de timorate pentru experienţa lor. 4-0 după primele 8 minute de joc şi startul jocului era deja ratat pentru elevele Alexandrinei Soare. În ciuda faptului că greşelile au continuat să-şi facă apariţia, „oţelarele” au izbutit să încheie la egalitate prima repriză: 11-11.

Începutul actului secund a fost, de asemenea, unul modest. Dunărea s-a distanţat la 14-11 (min. 35), iar gălăţencele se vedeau nevoite să intre într-o nouă cursă de urmărire. De la 22-18 (minutul 55), Oţelul a restabilit egalitatea cu 35 de secunde înainte de final. Soarta meciului a atârnat de o aruncare de la 7 metri dictată de arbitri în favoarea gazdelor, când mai erau câteva secunde de joc. Dunărea a marcat prin Gabriela Perianu, iar cele două puncte au rămas la Brăila. A fost cea de-a şaptea victorie a brăilencelor în confruntările cu Oţelul din ultimele cinci sezoane.

„Jucătoarele au greşit mult”

În urma înfrângerii de la Brăila, Oţelul a ajuns pe poziţia a patra a Ligii Naţionale, cu zece puncte. „Nu am făcut cel mai bun joc al nostru la Brăila. Poarta, altă dată un punct forte, nu şi-a adus contribuţia obişnuită, încasând multe goluri uşoare. Aş avea de reproşat un 7 m gratuit acordat gazdelor pe final de meci când scorul era egal, însă nu din acest motiv am pierdut. Jucătoarele şi-au dorit mult victoria însă, din păcate, au greşit la fel de mult”, a declarat Alexandrina Soare, antrenoarea Oţelului.

Campionatul intern se întrerupe timp de trei săptămâni, perioadă în care naţionala feminină a României are programate două meciuri în preliminariile Campionatului European. Tot peste trei săptămâni (5/6 noiembrie), Oţelul va întâlni gruparea Metalurg Skopje (Macedonia), într-un meci contând pentru turul III al Cupei Cupelor.

Rezultatele celorlalte partide din cadrul etapei a VI-a a Ligii Naţionale: SCM Universitatea Craiova – CSM Bucureşti 22-23, HC Zalău – HCM Roman 26-19, HCM Baia Mare – CSU Neptun Constanţa 33-28, CSM Cetate Deva – CSM Ploieşti 29-27 şi Corona Braşov – „U” Jolidon Cluj 24-26. Partida CSM Bacău – Oltchim Rm. Vâlcea se va disputa pe 27 octombrie.

HC Dunărea Brăila – HC Oţelul Galaţi 23-22 (11-11)