FCM Dunărea detonează bomba etapei în Liga II: A bătut liderul seriei I!

Deranj mare la Delta Tulcea, mare bucurie la Iaşi şi Constanţa, acesta este efectul victoriei reuşite duminică la prânz de FCM Dunărea.

Delta Tulcea se afla pe primul loc înaintea acestei etape, iar după prima repriză conducea cu 1-0. Imediat după pauză antrenorul gălăţean Eugen Baştină a făcut prima modificare, trimiţându-l în teren pe Vali Munteanu, iar mijlocaşul lateral care s-a pregătit în iarnă cu Oţelul a schimbat complet aspectul jocului.

Grosu a egalat în minutul 51 cu un lob superb, pentru ca lovitura de graţie să fie dată tulcenilor de Cârjan în minutul 80, care a îndeplinit o simplă formalitate la pasa perfectă dată de Munteanu, după ce acesta din urmă i-a ridiculizat pe fundaşii Sporan şi Marincău.

În urma acestui rezultat, în fruntea clasamentului a revenit Viitorul Constanţa, cu 48 de puncte, în timp ce Delta Tulcea este pe locul doi (promovabil), dar a fost egalată la puncte (46) de CSMS Iaşi. FCM Dunărea are acum 34 de puncte şi rămâne pe locul 10.

La meci a fost prezent şi preşedintele executiv al grupării ieşene, Florin Prunea!

Citit 1547 ori Ultima modificare Duminică, 06 Mai 2012 14:33