Grigoraş a găsit soluţia! Cu Astafei vârf, Oţelul a trecut lejer de CS Severin

Cu doar patru goluri marcate de echipa sa în precedentele şase jocuri ale anului, Grigoraş a încercat în premieră şi varianta cu Astafei vârf împins, iar de data acesta a fost inspirat. Fotbalistul ce fusese folosit doar ca mijlocaş de bandă şi-a trecut numele pe lista marcatorilor după o pivotare de vârf autentic în mijlocul careului, cu fundaş în spate, după ce în ultimul minut al primei reprize Stromajer deschise scorul. La ambele goluri, pasa decisivă a venit de la Iorga, jucătorul pentru care Oţelul a cerut Stelei un milion de euro. Oţelul a continuat să domine, mai ales după ce Neacşa a încasat al doilea galben (74’) şi a fost eliminat, gălăţenii ratând multe alte ocazii, cele mai mari aparţinându-le lui Marquinhos (79’) şi Astafei (80’- bară transversală din afara careului)

Totuşi, n-a fost chiar un meci fără emoţii pentru gălăţeni, care au avut şansă în prima repriză (22’) la un contraatac cu Florin Costea scăpat singur cu portarul, al cărui şut a izbit rădăcina barei laterale la scorul de 0-0.

OŢELUL - CS SEVERIN 2-0