Oţelul, knock-out! Petrolul şi-a asigurat calificarea în finală încă din tur

* Petrolul s-a calificat practic în finala Cupei României chiar din tur, câştigând joi seară cu 3-0 în faţa unei echipe gălăţene lipsite de şansă şi puţin „ciupită” de arbitru

Am început de la 0-1

Nici bine nu se aşezaseră gălăţenii în teren, că fundaşul Alves s-a poziţionat perfect la colţul scurt şi a trimis mingea în poartă cu capul din cornerul bătut de Sauvadet. Oţelul a reacţionat neaşteptat de repede şi neaşteptat de bine, dar arbitrul Petrescu a refuzat să dea penalti la henţul lui Yamissi în minutul 7, iar la faza imediat următoare Stromajer şi Iorga au şutat periculos, dar a scos de fiecare dată Bornescu. Apoi meciul s-a stins, spectatorii fiind treziţi de şuturile lui Bokila şi Sauvadet, urmate de un cap senzaţional al lui Vancea din şase metri, scos greu de Bornescu.

Ocazii şi la o poartă, şi la alta

În minutul 32, Oţelul a mai ratat două ocazii. Mai întâi, Stromajer a fost la un pas să o bage din şase metri din centrarea perfectă a lui Vancea, dar fundaşul Alves l-a încurcat pe slovenul Oţelului. Imediat, la aceeaşi fază, Neagu a pocnit-o de la marginea careului, puţin pe lângă poartă. O bombă şi mai şi a reuşit însă Hoban, în minutul 37, dar şi Grahovac a fost pe fază. A respins în faţă, dar Bokila a faultat în atac şi astfel s-a mai dus o şansă mare pentru Petrolul. Eroul din finalul primei reprize nu a fost Grigoraş, care a avut ceva de împărţit cu Cosmin Contra, ci arbitrul Radu Petrescu. O fază trasă la indigo cu cea de la henţul din minutul şapte din careul Petrolului a fost judecată invers. Sîrghi s-a folosit de mână după ce mingea i-a ricoşat din picior, iar arbitrul a dat lovitură liberă. Exact acelaşi lucru se întâmplase la începutul reprizei, în careul petroliştilor, dar Radu Petrescu a făcut semn ca jocul să continue.

Grig mută, Petrolul marchează. De două ori

Grigoraş a reacţionat la pauză. L-a trimis în teren pe zvârluga Marquinhos în locul lui Vancea, iar Victoraş Astafei a trecut vârf, la fel ca în meciul cu Severin. Prima ocazie a fost tot a oaspeţilor. Şutul destul de slab al lui Morar a fost amplificat de ezitarea lui Grahovac, care a scos în ultimă instanţă în corner. Oţelul a început extrem de timid repriza secundă şi a fost o chestiune de timp până când Petrolul a marcat din nou. A făcut-o Morar, cu un şut deviat nefericit de Cojoc, după o fază în care Iorga a pierdut mingea la mijlocul terenului, spectatorii de la tribuna a doua cerând fault pentru Oţelul. A urmat un joc de-a dreptul previzibil. Oţelul a atacat fără vlagă, iar Petrolul a contraatacat rapid şi ucigător: Bokila a ratat în minutul 67, dar a fost doar preludiul, pentru că în minutul 71, rămas singur cu Grahovac, a tras puternic şi a făcut 3-0.

Final liniştit, retur imposibil

În ultimul sfert de oră, jucătorii lui Grigoraş parcă se rugau să se încheie calvarul, în timp ce „lupii” zburdau pe teren. Paraschiv a încercat să obţină un penalti în minutul 84, dar arbitrul Radu Petrescu a fost de neînduplecat. Didi l-a dezmorţit puţin pe Bornescu un minut mai târziu, însă gălăţenii au terminat meciul în corzi, Benga fiind eliminat după ce a primit meritat al doilea galben. Pe final, Didi era să mai îndulcească puţin seara, dar i-a prins din nou pe ploieşteni pe fază. Returul e cu adevărat imposibil, iar finala Cupei României se amână pentru alt sezon.

OŢELUL - PETROLUL 0-3 (0-1)

Au marcat: Alves (3’), Morar (60’), Bokila (71’);

Oţelul Galaţi: Grahovac - Cojoc, Sîrghi (c), Benga, Murgoci - Iorga, Giurgiu, Neagu - Astafei (Didi 72’), Vancea (Marquinhos 45’), Stromajer (Paraschiv 61’);

Antrenor: Petre Grigoraş;

Petrolul Ploieşti: Bornescu - Alcenat, Alves, Yamissi, Guillerme - Marinescu (Mustivar 69’), Hoban - Boudjema, Hamza, Sauvadet (Morar 28’) - Bokila (Mojica 75’);

Antrenor: Cosmin Contra;

Arbitri: Radu Petrescu, Aurel Oniţă, Vasile Marinescu;

Cartonaşe galbene: Benga 40’, 85’, Alves 41’, Yamissi 88’;