Promisiuni nerespectate/ Tinerii Oţelului au fost uitaţi în tribună
Foto: Tudorie (centru) şi Moglan (dreapta), doi dintre jucătorii de perspectivă ai Oţelului, au fost lăsaţi în tribună la majoritatea meciurilor de până acum

Promisiuni nerespectate/ Tinerii Oţelului au fost uitaţi în tribună
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

* Deşi la venirea la Oţelul, în vară, antrenorul ionuţ Badea a promis că din acest sezon vor apărea fotbalişti din propria pepinieră în echipa roş-alb-albastră, jucătorii de perspectivă prind foarte rar minute în teren


După instalarea în funcţie a antrenorului Ionuţ Badea, atât managerul Narcis Răducan, cât şi tehnicianul gălăţenilor, au declarat în dese rânduri că Oţelul va miza din acest sezon pe jucători tineri, formaţi în propriul Centru de Juniori. Chipirliu, Tudorie, Moglan, Gohoreanu, Lupu şi Adăscăliţei au fost luaţi în cantonamentul din Anglia, însă toţi puşi laolaltă au acumulat aproximativ 90 de minute până acum.

„Obiectivul pentru noul sezon, din punct de vedere sportiv, este să facem echipa să funcţioneze, plus formarea unor jucători din propria pepinieră. Deja acest lucru a început. Am avut nu mai puţin de şase jucători sub 20 de ani în pregătiri”, a spus Ionuţ Badea înaintea startului de sezon.

 

Golgheteri ignoraţi

 

În afară de Adăscăliţei, care a jucat un meci ca titular cu Astra şi a mai intrat de trei ori pe final de meci, cu FC Braşov, Corona şi Chiajna, doar Tudorie a mai intrat 20 de minute în meciul de la Piatra Neamţ cu Ceahlăul, când a fost folosit pe un post total necunoscut lui, în banda dreaptă a atacului.

Cu toate că problemele din atac ale Oţelului există de mai multă vreme, Chipirliu şi Tudorie doi dintre cei mai buni marcatori din propria pepinieră, au fost lăsaţi în tribună la majoritatea meciurilor. Chipirliu (21 de ani) a fost golgheter la echipa a doua, apoi promovat în prima echipă de Viorel Tănase în sezonul precedent. Returul campionatului trecut l-a prins la concitadina Dunărea, acolo unde prin golurile sale a salvat echipa de la retrogradare, în scurt timp devenind golgheter. Revenit la Oţelul n-a mai primit nicio şansă şi a fost exilat înapoi la echipa a doua. În ultimul meci la liga a treia a marcat de trei ori pentru echipa secundă şi Oţelul II s-a impus cu 4-3.

Şi mai bizară e situaţia lui Tudorie (17 ani), care la o vârstă fragedă a impresionat mai multe cluburi din străinătate, printre care AC Milan, Malaga sau Sampdoria, dar n-a fost îndeajuns de convingător pentru cei din staff-ul Oţelului. Tudorie a fost golgheter la Oţelul II în sezonul trecut, la vârsta de 16 ani, dar şi la echipele de juniori ale clubului roş-alb-albastru. De asemenea, Tudorie a jucat ca titular la naţionala României U19, deşi era cel mai tânăr component al lotului. Ba mai mult, a fost la un pas să fie împrumutat la Steaua pentru a juca în Liga Campionilor Under 19.

Altfel, Moglan (17 ani) n-a prins niciodată lotul primei echipe la un joc oficial, fiind mai mult plecat pe la loturile naţionale alături de Tudorie, în timp ce Gohoreanu şi Lupu au fost cedaţi la Dunărea.

 

Gavrilă şi Pungă au ratat pregătirea

 

Numărul tinerilor din lotul Oţelului a fost ridicat de transferurile lui Gavrilă şi Pungă, dar cei doi au venit târziu şi au ratat pregătirea de vară cu echipa. Gavrilă a bifat o prezenţă în campionat cu Petrolul şi a fost titular în meciul de Cupă cu Chiajna, în timp ce Pungă a jucat doar la Oţelul II.

Gruparea roş-alb-albastră ocupă locul 13 în clasamentul Ligii I, cu 11 puncte după 11 etape, fără a avea scuza că a dat credit tinerilor în tot acest timp.

 

Citit 1746 ori Ultima modificare Marți, 22 Octombrie 2013 16:23

14 comentarii

  • postat de smecher
    Joi, 24 Octombrie 2013 11:50
    5.13.221.***
    nu au nici conditii de joc cum sa isi desfasoare activitatea viitoarele generatii eu asta nu inteleg si niciodata nu a fost nevoie de tineri la echipa de ce acum e clar ca nu pot ajuta echipa
    0
    1
    Raportează
  • postat de smecher
    Joi, 24 Octombrie 2013 11:48
    5.13.221.***
    la asta ma gandeam si eu sunt de acord cu tine asta nu se cheama talent
    0
    1
    Raportează
  • postat de talent?
    Joi, 24 Octombrie 2013 09:52
    5.13.163.***
    Sunt jucatori de divizia C,acolo sunt sub medie .E prea mare diferenta intre cele doua ligi...daca realizau si ei o performanta ,sa zicem o promovare ,ceva prin cupa ,mai era de discutat asupra talentului lor,dar asa ?Talentele trebuiesc cautate in tot judetul,astia sunt adusi de parinti prin cunostinte la stadion ,pt. ca il vrea taticul fotbalist.NU AM VAZUT NICI UN TALENT LA JUNIORII OTELULUI...copii tlentati sunt la tara dar aceia nu au bani sa-si plateasca antrenamentele...CLUBUL DUCE O POLITICA FOARTE PROASTA,la acest capitol.
    0
    1
    Raportează
  • postat de smecher
    Miercuri, 23 Octombrie 2013 23:41
    5.13.221.***
    caci unii se nasc talent si mor speranta
    2
    0
    Raportează
  • postat de smecher
    Miercuri, 23 Octombrie 2013 23:34
    5.13.221.***
    eu chiar nu inteleg adica daca nu vor sa mai joace unii pentru echipa asta de ce mai sunt tinuti au contract cumva eu unul nu stiu nimic sa-si fi prelungit intelegerea dar stiu ca branet si costin si-au prelungit intelegerea dar restul ma rog numai conteaza oricum vor pleca la un moment dat caci nu vor ramane sa isi caute alta echipa ca asta numai pot sa o ajute nu stiu faptul asta ca jucatorii sunt tinuti in continuare in echipa ma deranjeaza asta se cheama nesimtire lipsa de respect etc putin ma intereseaza daca mai au contract sau nu cu echipa asta ei numai joaca nimic si e pacat
    1
    1
    Raportează
  • postat de smecher
    Miercuri, 23 Octombrie 2013 23:21
    5.13.221.***
    nu stiu eu cred ca ar trebui ca tudorie si ceilalti moglan chipirliu sau mai stiu eu care sa arate ceva sezonul asta dar daca nu au fost bagati in seama si sincer sa fiu daca erau in teren marcau multe goluri atunci am tot dreptul sa-mi dau cu parerea caci toti sunt o apa si un pamant indiferent ca este antrenorul ori jucatorii sau oricine altcineva degeaba nu vor si pace asta este pai da astia tineri speram sa le dea clasa la astia mai in varsta dar nu cum oricum nu conteaza daca esti batran sau tanar cat timp unii vad ca se distreaza propriu-zis si nu le pasa deloc de echipa asta nu m-au convins ca merita sa fie jucatori ai acestei echipe ma mir cum naiba il voiau astia de la milan sau alte forte din europa etc pe tudorie ca el practic nu a aratat absolut nimic pentru aceasta echipa nu stiu oricum cred ca la iarna vor fi schimbari in lot ma astept sa vina niste jucatori cu talent cu experienta nu toti prostii ca de astia sunt satul poate cu noi jucatori altfel va merge treaba daca se va schimba si antrenorul atunci totul va fi in regula
    0
    1
    Raportează
  • postat de sa traiesti, john
    Miercuri, 23 Octombrie 2013 23:16
    5.13.200.***
    doar niste draci plini de fite. fotbal ioc. cind o sa aveti atitudinea si jocul unor fotbalisti adevarati atunci o sa intrati in teren. in dreapta sus e tatal lui sirghi. la virsta voastra sirghi minca terenul nu mergea in club, asa o ora-doua. oricum sinteti doar fotbalisti facuti de parinti. la virsta voastra fotbalistii mari sint sportivi modesti, dupa aia vin fitele. voi o faceti cu fitele inainte si uite ca fotbalisti nu mai ajungeti. fara suparare.
    2
    2
    Raportează
  • postat de alex
    Miercuri, 23 Octombrie 2013 21:34
    109.166.142.***
    pentru comentariu domnului TALENTOS .daca ar avea bun simt si.ar scrie numele . in fotografia din ziar alaturi de mine este Filip si Moglan iar cele 2 fete sunt sotia si fica lui Paraschiv . Mai bine ati sustine echipa decat sa va dati cu parerea. Iar in club am fost doar 2 ore de ziua prietenei mele , iar a2a zi nu aveam antrenament. Cu respect!
    2
    2
    Raportează
  • postat de Marius
    Miercuri, 23 Octombrie 2013 18:52
    86.126.5.***
    De ce comentati atata la adresa lui Tudorie in conditiile in care el nu este bagat decat 10 minute in teren...Ce ar trebui sa demostreze in circumstantele astea?Cum ar trebui sa prinda si el incredere atunci cand intra din an in Paste pe teren?Nu mai criticati aiurea daca nu cunoasteti situatia si inclusiv sportul asta:)
    2
    7
    Raportează
  • postat de smecher
    Miercuri, 23 Octombrie 2013 13:38
    5.13.204.***
    da tudorie mare vedeta marea valoare a lui peste prajit sezonul asta nu a aratat nimic ceea ce imi arata ca nu e bun pentru echipa asta la fel si ceilalti tineri fara suparare dar eu asta inteleg
    6
    3
    Raportează
  • postat de Adi
    Miercuri, 23 Octombrie 2013 12:47
    109.166.143.***
    Pai Tudorie face pregatirea numai prin cubluri,el neavand nici macar varsta corespunzatoare pentru a intra intr-un club de noapte.
    6
    3
    Raportează
  • postat de talente ?
    Miercuri, 23 Octombrie 2013 10:47
    5.13.155.***
    Ce talente...de la Neagu n-a mai aparut nimic,sunt numai promisiuni.Unii chiar au fost incercati,dar degeaba,s-a vazut clar la ultima partida in care a jucat Tudorie, care macar de rusine fata de Paraschiv trebuia sa alerge,a lasat impresia de puturos,este ff departe de ceea ce ar trebui sa fie un atacant.Ar trebui sa se incerce si cu Punga,care se pare ca ar fi cel mai talentat dintre ei ...in rest ,dupa cum se vede si in fotografie,gagici si bani.
    3
    4
    Raportează
  • postat de Tudor
    Miercuri, 23 Octombrie 2013 10:31
    5.13.222.***
    De Narcis scapam o perioada scurta cand are Steaua meci important. El e acolo pe National Arena.
    1
    3
    Raportează
  • postat de costin
    Miercuri, 23 Octombrie 2013 10:11
    86.124.201.***
    Pai la ce va asteptati de la nulitatile astea doua ...Badea si Raducan ...? ...Nenorocesc echipa asta ... nenorocesc tinerii de viiitor ai echipei ... nenorocesc orasul asta ... Lipsa totala de viziune ...sunt un mare ZERO ..! Oare mai scapam de ei ?
    1
    6
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.