Steaua, ajutată grosolan de arbitri să scape cu un egal la Galaţi

Fotbaliştii de la Oţelul au remizat duminică seară, scor 1-1, în partida de pe teren propriu cu Steaua, în condiţiile în care au avut parte de un arbitraj complet ostil. Steaua a deschis scorul în minutul 38 prin Varela, în urma unei lovituri libere de la marginea careului primită cadou de la arbitrul central Iulian Dima. Oţelul a egalat prin Tudorie, în min. 77, primul gol al juniorului gălăţean în prima ligă.

Meciul a fost marcat de numeroasele decizii de arbitraj favorabile oaspeţilor. În minutul 6 au fost trei henţuri in aceeasi fază făcute de stelişti în propriul careu, fără să se dicteze penalti. Apoi, în min, 10, Piovaccari a făcut un fault din spate, pentru care nu a primit şi cuvenitul cartonaş galben. Cea mai grosolană favorizare a Stelei s-a produs în minutul 24, când Pintilii a avut o intrare grosolona din spate asupra lui Cooper, cu cramponul sub genunchiul mijlocaşului panamez. Arbitrul Dima a văzut şi a dictat fault, da nu şi eliminarea stelistului. Mai mult, Pintilii nu a primit nici măcar cartonaş galben, sancţiune de care a fost iertat din nou peste câteva minute, tot pentru un fault din spate. În repriza a doua, Dima nu a dictat lovitura liberă cuvenită Oţelului pentru un henţ al lui Varela la 17 metri de poarta proprie, iar apoi, spre final când scorul era 1-1, a arătat punctul cu var pentru un fault al lui Pârvulescu la Marquinhos în careu, dar la sesizarea tuşierului s-a răzgândit. Marquinhos a lovit primul mingea, atinsă apoi în alunecare de stelist, după care este secerat şi brazilianul Oţelului, în poziţie în care ar fi putut ajunge la balon să continue faza.

Citit 2576 ori Ultima modificare Luni, 09 Decembrie 2013 20:41