Phoenix s-a impus în deplasarea de la Craiova

În etapa a 19-a din Liga Naţională de baschet feminin, echipa gălăţeană Phoenix a evoluat sâmbătă, în deplasare, în compania ultimei clasate, SCM Universitatea Craiova, partidă pe care a câştigat-o cu scorul de 82-62 (23-16, 18-10, 14-12, 24-17). Având asigurat un avantaj confortabil încă din prima jumătate a meciului, Sakis Paralikas, antrenorul echipei gălăţene, a putut rula aproape tot lotul de jucătoare, oferind destule minute în teren tinerelor Bianca Nini, Alexandra Graur, Bianca Fota şi Andreea Creţu, aceasta din urmă evoluând mai bine de un sfert din timpul de joc. Cea mai productivă jucătoare de la Phoenix a fost Denise Star Fairbanks, realizatoare a 25 de puncte. Celelalte realizatoare ale echipei gălăţene au fost Earnesia Williams (foto) - 12 puncte, Beatrice Alaiba - 9, Cherise Daniel - 8, Romina Filip - 7, Florentina Ardeleanu şi Andreea Creţu - câte 5, Bianca Fota - 4, Andra Ionescu - 3, Alexandra Graur şi Bianca Nini - câte 2.

În clasament, Phoenix a urcat pe locul 7, cu 28 de puncte, la fel ca formaţia de pe locul 8 (ultimul calificant în play-off), CSM Satu Mare, dar care are un meci restanţă. Avansul faţă de Danzio Timişoara, echipa de pe locul 9, este acum de 2 puncte (două victorii). În următoarea etapă, Phoenix va juca pe teren propriu, miercuri, cu CSBT Alexandria, echipă aflată pe locul 6.

Citit 724 ori Ultima modificare Duminică, 16 Februarie 2014 17:51