Primarul Marius Stan s-a întâlnit cu Adamescu: „Dacă ar ceda clubul fără datorii, am putea încerca să-l salvăm”

Primarul Marius Stan s-a întâlnit cu Adamescu: „Dacă ar ceda clubul fără datorii, am putea încerca să-l salvăm”
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

* Fostul director general al Oţelului susţine că nu există nici un investitor care să preia clubul


Primarul municipului Galaţi, Marius Stan, fost director general al FC Oţelul, a confirmat într-o emisiune la TV Galaţi că s-a întâlnit la Bucureşti cu Dan Grigore Adamescu, patronul Oţelului, pentru a discuta situaţia echipei, concluzia sa fiind că vânzarea clubului este doar o poveste fără fundament real.

”Povestea asta cu vânzarea clubului cred că este o petardă aruncată pentru a face fum, ca să se uite mai uşor eşecul cu Ceahlăul. Fireşte că m-am dus şi am avut o discuţie cu actualul investitor, ca să văd despre ce este vorba, ce gânduri are, pentru că nu poţi trece atât de uşor peste sacrificarea unui brand al oraşului. L-am întrebat pe Adamescu cine vrea să cumpere Oţelul ca să aflu că speranţa, sau petarda, era de fapt ca eu să vin cu un grup de investitori, să-i scot de sub joben, şi să preiau echipa pentru că TNG-ul (n.r. – compania ce deţine acţiunile al FC Oţelul SA) s-a săturat de jucăria asta, după ce au golit-o de bani”, a declarat Marius Stan.

Acesta a precizat că s-ar implica pentru răscumpărea clubul doar dacă Adamescu l-ar ceda fără datorii, însă actualul patron al Oţelului nu are această intenţie.

„Dacă eram un magnat, cumpăram echipa cu certitudine pentru că era ca o răscumpărare a unui copil mai mult decât drag sufletului meu. A prelua eu echipa e o tâmpenie a unora, ar trebui să am cu ce în primul rând. Nu sunt atât de bogat ca să pot prelua eu o echipă. Nu sunt nici sărac, dar nu se pune problema să fac aşa ceva. Nu există niciun investitor şi nicio intenţie de a ceda măcar clubul fără datorii, nu cum l-au luat, că l-au luat cu bani în cont. Doar în situaţia asta am putea face un efort de la Primărie, schimbând bineînţeles forma juridică, deoarece trebuie să fie un non-profit ca să putem finanţa aşa ceva. Împreună cu Primăria, poate Consiliul Judeţean şi poate nişte oameni de afaceri, iubitori ai fenomenului, să încercăm să o salvăm. Nu să-i dăm strălucirea pe care a avut-o, că e greu să mai ajungi acolo, dar măcar să traiască decent. Deci în sensul ăsta am avut discuţia cu Adamescu, dar am constatat că nu e niciun gând de viitor”, a mai spus Stan.

„Vor lăsa echipa să moară”

Concluzia lui Marius Stan după discuţiile cu Adamescu este drastică: „O spun cu amărăciune, nu e nicio intenţie de a salva echipa a actualului finanţator.  Campionatul îl vor termina probabil şi până la sfârşitul anului, vor lăsa echipa să moară. Asta e realitatea cruntă. Ce se mai spune pe la televizor de către Narcis sau de către Ciofoaia, că s-au înţeles cu alţi investitori, sunt doar poveşti ca să creeze fum şi să mai detensioneze atmosfera în jurul echipei, care e neplătită de 4 luni

Citit 4074 ori Ultima modificare Marți, 25 Martie 2014 17:12

20 comentarii

  • postat de @caine ...dinamovist
    Miercuri, 26 Martie 2014 22:15
    92.84.48.***
    Adica ,sa preluam un "brand"al orasului care fabrica goluri,o afacere care trebuie tratata "cu tatuc"in primarie sau in Consiliul judetului, in conditiile in care nu se intrevede nici o performanta. Peste 80% din asteptarile locuitorilor nu au fost atinse, (macar) in acest mandat ,cu exceptia promisiunilor repetate despre stadion, tunel ?pod/ ,zona libera etc.In anul de gratie 2014 ,orasul , nu are primarie . Sa separam pentru totdeauna"bundesliga"de "das auto", sa salvam intai de toate, Noul Galati. Daca sunt nereguli,DNA-ul are spatiu de manevra "cat un stadion" .
    0
    1
    Raportează
  • postat de c. s
    Miercuri, 26 Martie 2014 20:45
    80.111.139.***
    Adamescu numele tau de cod e TZEAPA! La fel a procedat si cu Romania libera. A preluat-o cu 3,6 mil e profit annual si adus-o la 2,5 mil e gaura annual. Otelul a fost preluat cu 6 mil e in conturi si lasat in gaura! Cu ajutorul cui? Al tradatorilor in frunte cu Stan care si-a tras din marea tzeapa 1,3 mil e. De ce nu controleaza DNA, Parchetul gen, DIICOT, asta? Pt ca Adamescu cu cetatenie germana, monegasca, israeliana si romana a colaborat cu Carlos Shacalul pe timpul lui Ceausescu. Iar Carlos punea bombe la Europa Libera finantat fiind de Securitate prin .... Adamescu. Iar ac um colaboreaza..... cu cine trebe! CITITI ASTA SI VA CRUCITI: http://www.ziuanews.ro/dezvaluiri-investigatii/agentul-rudy-adamescu-l-a-platit-pe-carlos-sacalul-90726
    1
    1
    Raportează
  • postat de MM
    Miercuri, 26 Martie 2014 15:48
    5.13.161.***
    Nu mai plange Stane
    Plansul e de forma
    Echipa nu e moarta
    Echipa se transforma
    4
    9
    Raportează
  • postat de Noi tot săraci rămânem...
    Miercuri, 26 Martie 2014 15:21
    5.13.198.***
    S-o luăm pe rând......
    De când a venit Ponta se fac arestări.Îi arestează pe anumiți indivizi și îi șantajează pe alții să cotizeze dacă nu vor să ajungă în același loc.
    De ce nu acționează DNA și în cazul Oțelului?????
    Pentru că banii de la Oțelul au ajuns la anumite persoane sau firme,iar de acolo mai departe unde trebuie.....
    Deci e clară situația......Vor dispărea și ultimii bani,clubul intră în faliment.
    Problema este după faliment......
    Și atunci va veni Stan și va zice:”Suflețelul meu,copilașul meu,unde te-ai dus tu oare????Dar stai ,am o idee:
    reînființăm clubul și facem și un stadion.Dar mai trebuie să mai votați o dată”
    3
    6
    Raportează
  • postat de iorga
    Miercuri, 26 Martie 2014 14:08
    5.13.232.***
    Am spus-o la preluarea clubului de catre Adamescu: Stan ii preda clubul lui ADAMESCU. ADAMESCU il falimenteaza iar apoi spre sfarsitul mandatului, va veni MARIUS STAN, si va poza in salvatorul GALATIULUI, prin preluarea echipei de la Adamescu". In felul asta spala si cei 15-20 mil de euro ( ca doar Adamescu e artist la asa ceva), si aduna si M.STAN cel putin 20.000 de voturi , sau mai mult (in functie de cati fani o avea echipa otelul ), asigurandu-si astfel ,cu succes, urmatorul mandat !
    3
    10
    Raportează
  • postat de Kasanova
    Miercuri, 26 Martie 2014 13:18
    79.116.106.***
    Stan confirma ce am postat in urma cu cateva zile. Lumea care invoca DNA-ul samd trebuie sa stie ca adamescu nu detine numai clubul ci si firmele care au facut aprovizionarea si au prestat servicii. Asa se explica de ex cum o echipa saraca se caza la Intercontinental unde o noapte de cazare costa ca la un hotel de lux din Las Vegas.Fiindca Intercontinentalul e proprietatea aceluiasi individ. Deci devalizarea clubului a fost facuta prin mutarea banilor din club in conturile altor firme detinute de acelasi patron pe baza unor facturi bine umflate,tot acest mecanism fiind legal.Cand a fost acoperita suma extrasa inca de la intrarea clubului in patrimoniul TNG dar si din vanzarea jucatorilor,Otelul a fost bagat in insolventa. Singurul scop al lui adamescu in aceasta tranzactie l-au reprezentat doar conturile umplute de UEFA, drepturile de televizare si transferuri intr-un moment cand firmele TNG-ului aveau nevoie de lichiditati mai mult ca niciodata. Si toate astea din cauza faptului ca Bors si Stan s-au luat la harta cand au fost bani in conturi iar fostul director de club l-a sarit de la imparteala cascavalului pe fostul director de combinat. In mod sigur echipa se va desfiinta iar Adamescu va scoate la mezat stadionul Ancora,celelalte mijloace fixe din club dar si palmaresul! Scapa stadionul Otelul aflat in custodia Arcelorului dar si complexul Siderurgistul aflat in patrimoniul primariei.Astept macar in ceasul al 12-lea un gest de onoare al lui Narcis Raducan care sa confirme public toate acestea,insa sincer cred ca acest baietas va face figuratie pana la final asa cum a mai facut-o in trecut la Unirea Urziceni. Vorba aceea, pentru un pumn de arginti si Iuda l-a tradat pe Iisus Hristos...
    0
    11
    Raportează
  • postat de GImy
    Miercuri, 26 Martie 2014 12:51
    109.102.62.***
    @apoliticul: Iar vorbesc unii fara a sti. Otelul are datorii la fix, exact cum au si restul echipelor, pentru ca jucatorii nu au fost platiti cu contracte de munca. Legea a fost mult timp neclara,ceea ce a adus toate cluburile in situatia de a avea datorii la FISC, si Steaua si Dinamo si restul. Problema e ca celelalte cluburi au negociat cu fiscul iar Adamescu nu a dorit pentru ca a vizat doar banii. De aceea FISCUL ne-a blocat conturile.
    4
    3
    Raportează
  • postat de ASTA MAINE ADOPTA SUN CAINE........DINAMOVIST FIRESTE
    Miercuri, 26 Martie 2014 12:25
    78.96.254.***
    VA DAT SEAMA CRED , CA BAIATUL ASTA A TERMINAT CU TOATE FLEACURILE GALATIULUI:

    - CURATENIA
    - CALDURA
    - INVESTITIILE
    - REABILITAREA STRAZILOR SI A RETELELOR .......................SI ALTE NIMICURI ASEMENEA

    SI PENTRU CA I-AU MAI RAMAS O GROAZA DE BANI DIN SARACIA NOASTRA DATA PE TAXE SI IMPOZITE, SI-A ZIS SA MAI ADUCA O PLOSNITA IN CURTEA CONSILIULUI.

    CEL PUTIN LA CUM SUGE ASTA BANII E DOCTOR DOCENT . SE PRICEPE SI EL LA CEVA .SA-I DAM O SANSA, NU FITI RAI , CA TOT VOI O SA SPUNETI DUPA AIA CA IA BANII DE POMANA

    IA-O TATAIE . SA FII SANATOS . FA-TE PRIMARUL FOTBALIATORILOR SI CERE-LE TOT LOR SA TE MAI VOTEZE O DATA ,CA IN CE NE PRIVESTE PE NOI CEILALTI TE-AI LINS PE BOT , PARDON PE MINGE SI CRAMPOANE.
    6
    7
    Raportează
  • postat de BURUIANA
    Miercuri, 26 Martie 2014 10:54
    79.116.103.***
    DL. STAN! AI OBLIGATIA MORALA SA ADUCU CLUBUL "OTELUL IN PROPIA OGRADA, ADICA PE PLAN LOCAL FARA NICI O JUSTIFICARE CA NU POTI SA NE PROSTESTI PE TOTI!!!??
    AI ADUS ACEST MAFIOT SI AI FOST DE FATA CAND S-A CUPARAT CLUBUL PE NIMIC FARA SA TE OPUI CU INVERSUNARE SA CHEMI PE SUPORTERI IN STRADA IN ACEL-L MOMENT, SA LE SPUI CE SE INTAMPLA ADICA: FRATILOR GALATENI SE VINDE SIMBOLUL ORASULUI PE NIMIC - O LEI !
    ASA CA TREBUIE SA-L PREI CU O LEI DIN GHEARA ACESTU-I MAFIOT SI SA RESTABILESTI ADEVARU SI LINISTEA NOASTRA CARE IUBIM ACEST SIMBOL!!
    SUNT CONVINS CA STII TOTUL CUM S-A TRATAT VANZAREA ACESTU-I CLUB CHIAR DACA CAUTI SA NE TOT AMETESTI CA NU ESTI VINOVAT II DEMONSTREAZA ADEVARUL!
    CUM ESTE POSIBIL SA VINZI SIMBOLUL ORASULUI GALATI" BARCELONA MOLDOVEI!!
    VA ROG REZOLVATI SITUATIA! VA MUTUMESC CU RESPECT!
    8
    6
    Raportează
  • postat de Eliza68
    Miercuri, 26 Martie 2014 10:00
    81.12.149.***
    Nu inteleg de ce DNA-ul nu se autosesizeaza in afacerea Otelul?
    Daca se dovedeste a fi independent politic, rugam pe cei de la DNA sa-si faca treaba si sa aflam adevarul odata pentru totdeauna!
    Daca nu, galatenii vor iesi in strada si nu cred ca ii vor mai opri cineva...
    Adamescu, Bors, Stan, Ciofoaia, Raducan, etc., chiar nu va e frica de D-zeu pentru ceea ce faceti?
    Primarul nostru are o datorie morala fata de toti sa faca lumina in acest caz si sa rezolve situatia! Nu ne intereseaza cum.. Poate sa aduca investitori de pe plan local (se pot uni ISTRATE, RAPOTAN si altii pentru preluarea clubului). Pana la urma si acesti afaceristi galateni trebuie sa se gandeasca ca au ajuns acolo sus tot cu ajutorul galatenilor prostiti! Acum incercati si rasplatiti galatenii, nu cu salarii de doi bani cum a-ti facut-o pana acum, ci cu preluarea clubului care ne mai poate aduce o oaza de bucurie in acest oras! Daca nu, IN IAD O SA PUTREZITI SI VOI, profitorilor!
    1
    12
    Raportează
  • postat de apoliticul
    Miercuri, 26 Martie 2014 09:59
    193.231.148.***
    pai cand la luat adamescu clubul avea 5 milioane de euro datorii la fisc,plus 1.5 mil euro la coduban facturi neachitate salatii neplatite totalk cam 7,5 mil datorii si in cont 7 mil euro asta cand clubul in acel an incasase aprox 28 mil euro poate spune Stan ce sau facut cu banii si sa nu se dea la fund ca toti au furat din conturile clubului si acum vor falimentul sa-si stearga urmele
    2
    8
    Raportează
  • postat de apoliticul
    Miercuri, 26 Martie 2014 09:57
    193.231.148.***
    pai cand la luat adamescu clubul avea 5 milioane de euro datorii la fisc,plus 1.5 mil euro la coduban facturi neachitate salatii neplatite totalk cam 7,5 mil datorii si in cont 7 mil euro asta cand clubul in acel an incasase aprox 28 mil euro poate spune Stan ce sau facut cu banii si sa nu se dea la fund ca toti au furat din conturile clubului si acum vor falimentul sa-si stearga urmele
    2
    11
    Raportează
  • postat de un expert contabil
    Miercuri, 26 Martie 2014 09:19
    5.13.203.***
    Se știe ca fc otelul se află în procedură de insovență. În cadrul acestei proceduri se poate comanda efectuarea unei expertize contabile care să verifice cu ce capital lichid a fost preluat clubul de Adamescu și cum au fost cheltuiți banii. Nu cumva și-a acoperit găurile din asigurări ? Cine se fac vinovați? Transferul de lichidități de la o persoană juridică la alta fără nici o justificare poate fi calificată ca o infracțiune. Sunt convins că se pot scoate la iveală aspecte infracționale produse în perioada de la preluarea clubului.
    1
    12
    Raportează
  • postat de suporter
    Miercuri, 26 Martie 2014 09:15
    79.116.98.***
    Este inceputul sfarsitului......pacat!
    0
    7
    Raportează
  • postat de tVr
    Miercuri, 26 Martie 2014 08:57
    86.125.134.***
    Devalizarea clubului, clar intentionata, (falimentare intentionata!!!) se pedepseste in Romania? DIICOT ce parere are?
    0
    11
    Raportează
  • postat de Gimy
    Miercuri, 26 Martie 2014 08:44
    109.102.62.***
    @Arată actele mincinosule: Bai oameni buni, Otelul nu era al lui Stan sa il poata vinde. I se poate reprosa ca poate l-a recomandat pe Adamescu ( ramane de vazut), insa de vandut l-a vandut ionel Bors. Afacerea e facuta intre Bors si Adamescu, cu scopul de a sunta relatia cu cei din Combinat. Oricine afirma ca Stan a vandut clubul e ori prost informat, ori postac al PSD-ului care vrea sa il atace pe primar. Stan nici macar nu mai avea drept de semnatura la club cand a fost vandut Otelul. Ca s-a laudat ca el l-a adus pe Adamescu, ca s-a laudat ca ca Adamescu e un investitor serios, etc, aici e de discutat, Stan a recunoscut de mult ca a fost pacalit de pozitia din clasamentulul miliardarilor romani. Insa ceea ce e clar, Otelul a fost vandut de proprietar ( Ionel Bors ca reprezentant al combinatului) catre Adamescu pentru a sustrage milioanele din cont.
    8
    5
    Raportează
  • postat de Arată actele mincinosule
    Miercuri, 26 Martie 2014 08:16
    5.13.158.***
    Stan a vândut un apartament de x euro plus 3 milioane de euro aflați în apartament cu x euro.De ce ?????
    Ca să împartă cu cumpărătorul profitul,numai că ultimul i-a tras țeapă!
    Mizerii de hominizi ce sunteți!!!!
    1
    14
    Raportează
  • postat de Claudiu
    Miercuri, 26 Martie 2014 07:14
    79.116.126.***
    In sfarsit usor-usor iese la iveala adevarul si astfel se lamureste toata lumea cum stau lucrurile si care sunt adevaratii vinovati.
    Borsh si cu Adamescu merita linsati. Unii joaca la 6 din 49 sa castige milioane de euro, altii, vand sau cumpara Otelul Galati.
    Asta e, mare parte din vina o au si suporterii ca au permis sa se intample asta si doar au protestat timid. Probabil nici Adamescu si slugile lui Narcis Raducan, mercenarul si Ciofoaia sau schiopul celalalt nu s-au asteptat la o reactie asa slaba din partea noastra, a galatenilor.
    Si-au pus bariere, angajat firme de paza. De ce? SImplu, ca stiau ca fura, ca fac ceva incorect si se asteptau ca noi sa reactionam... da' de unde...
    Narcis Raducan, Viglianti, bine, e diferenta intre cei doi in avantajul celui din urma dar de fapt, sunt doar niste mercenari care nu au curajul sa spuna adevarul si tot ce stiu ei ca se intampla. Doar pentru niste bani, murdari, plini de pacate si blesteme ale microbistilor galateni.
    Asta e, ne meritam soarta. Vin niste straini de doi bani si noi stam ca prostii.
    5
    8
    Raportează
  • postat de Sendy
    Miercuri, 26 Martie 2014 06:51
    5.13.137.***
    Iar LPF-ul ar trebui sa oblige paronul sa le achite salariile la jucatori , sau patronul dat in judecata .
    1
    11
    Raportează
  • postat de Fin
    Miercuri, 26 Martie 2014 06:46
    5.13.137.***
    Pina la urma cu presiuni concrete trebuie sa cedeze echipa intr-un fel sau altul oricum clubul trebuie luat indiferent de datorii ,numai sa nu mai fie lui Adamescu ,oricum trebuie facut ceva pina nu e prea tirziu pina la urma vom face si cheta tot orasul numai sa scapam de Adamescu.
    5
    5
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.