HANDBAL/ Patru jucătoare noi la Danubius CSU

HANDBAL/ Patru jucătoare noi la Danubius CSU

Elena Dache Elena Dache
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)
2 comentarii

Echipa de handbal feminin Danubius CSU Galaţi, care are ca obiectiv pentru următorul sezon ajungea la turneul de promovare în prima ligă, şi-a mărit lotul cu încă patru jucătoare. „De astăzi echipa noastră are în lot patru jucătoare tinere de mare valoare. Încercând să păstrăm în Galaţi cele mai promiţătoare junioare formate la cluburile din oraş şi în acest sens am semnat un protocol de colaborare cu CSŞ Galati si Handbal Art în urma căruia vor evolua în echipa noastră de senioare câte două handbaliste de la fiecare din cele două cluburi menţionate”, a declarat Mihai Pantea, preşedintele Danubius CSU. Cele patru jucătoare sunt Elena Dache (inter stânga şi centru), Mădălina Pascaru (inter dreapta şi centru), ambele de la CS Şcolar, Mădălina Crăiţă (inter dreapta şi extremă) şi Paula Felea (portar) de la Handbal Art.
Preşedintele clubului a precizat că se mai încearcă transferul altor două jucătoare, de data aceasta cu experienţă acumulată în Liga Naţională, posturile vizate fiind de portar şi pivot.
Altfel, până la startul sezonului se intenţionează disputarea a trei meciuri amicale, primul fiind programat astăzi, în deplasare, cu Unirea Slobozia, formaţia nou-promovată în Liga Naţională. Pentru vineri se aşteaptă confirmarea posibililor adversari, Dunărea Brăila sau Rapid, iar săptămâna viitoare, pe 4 septembrie, este stabilit un joc de verificare cu Ştiinţa Bacău.
Programul competiţional s-a modificat, startul în noul sezon fiind amânat de federaţia de specialitate cu o săptămână, pentru 14 septembrie. În prima etapă Danubius CSU va întâlni pe teren propriu o contracandidată la promovare, HCM Buzău.

Citit 2531 ori Ultima modificare Luni, 25 August 2014 16:47

2 comentarii

 • postat de fost suporter HC Otelul Marți, 26 August 2014 10:11 188.26.124.*** Link la comentariu
  0
  1

  Daca asta a ajuns sa fie o stire despre echipa ... sa vii si sa spui ca ai adus patru jucatoare noi, cand ele au fost si anul trecut in lot si chiar au evoluat in Divizia A !!!
  Si iarasi umblam cu avioane gen "promovare" ca si in anul in care am retrogradat din Liga Nationala cand se doreau "cupe europene" iar in primul an de Divizia A se dorea "revenirea imediata pe prima scena a handbalului" si s-a terminat pe 7! Atentie la ce obiective va fixati...ca s-ar putea sa se intample!
  Macar intentia de a creste jucatoare tinere ce provin de la cluburile din Galati este una laudabila si este posibil ca in 2-3 ani, cu multa munca, rabdare si cu necesara finantare sa se poata ataca cu sanse reale promovarea in Liga!
  Sa visam cai verzi pe pereti la inceputul fiecarui an este la indemana oricui ... si daca nu o sa se poata pentru ca se vor acumula datorii inclusiv la stat (asa cum s-a intamplat la Otelul si a devenit Danubius, apoi la Danubius si a devenit CSU Danubius) se mai face o radiere a clubului existent si o "vopsire" prin creeare altuia care sa fie curat d.p.d.v. financiar, iar la anul vom cauta in DEX pentru alte nume de club disponibile!!! Aste se cheama "management performant" pe care il pot face doar "initiatii" ... "inginerii financiare" pe care nu le poate face si intelege orice muritor prost, ci doar ei ... "oamenii de sport"!
  Phoenix poate fi un exemplu pana la un moment dat...dar ei au promovat dupa ce castigasera in 11 ani la baschet vreo 13 titluri de campioni nationali la copii si juniori! Au avut o baza solida, o piramida ...iar ulterior echipa a fost intarita cu jucatoare de valoare de prin alte parti! La handbalul feminin, care are o baza solida prin cele cateva cluburi din oras, piramida este macinata de orgolii si divergente la nivel local, iar din exterior pe cine sa aduci, cine sa mai vina???.. cand si pe cele transferate (desi de multe ori nu era cazul) nu le-ai platit si paradoxal ai acumulat si datorii la stat!
  Dar discutii cu jucatoarele din Galati care joaca pe la alte echipe aveti? Le stiti care sunt?...si nu ma refer doar la cele trei campioane mondiale premiate recent de Primarie ci si la alte fete plecate dupa terminarea junioratului din cauza lipsei de oferte si perspectiva a "diriguitorilor" de la echipele de senioare, indiferent cum s-au numit ele!
  Din pacate sau din fericire, timpul trece!

  Raportează
 • postat de Degeaba Marți, 26 August 2014 08:38 79.116.106.*** Link la comentariu
  0
  1

  Eu zic sa dati managementul echipelor de handbal,tot pe mana profesorului si profesionistului in management Florin Nini,si o sa vedeti ca vom avea sport de sala la Galati,daca nu suntem in stare sa aducem pe cineva care pricepe fenomenul.Sunt convins ca si anul asta o sa fim tot in jumatatea a doua a clasamentului,sau o sa ne bata acasa Activ Plopeni,o stearsa comuna prahoveana. Bani aruncati pe apa sambetei.

  Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.