BASCHET FEMININ/ Phoenix, joc ofensiv excelent în Giuleşti

Echipa de baschet feminin Phoenix a câştigat, aseară, partida din deplasare cu Rapid Bucureşti, scor 89-64 (25-10, 22-16, 26-21, 16-17), în cadrul etapei a treia din Liga Naţională. Echipa gălăţeană a dominat clar încă de la început partida, intrând în pauza mare cu un avantaj confortabil, de 21 de puncte. Rapidistele au reuşit abia în ultimul sfert să înscrie mai multe puncte (17-16) decât formaţia antrenată de Theodosios Paralikas.

Din nou a impresionat americanca Chelsey Lee - care a reuşit  un nou „double-double”, al treilea din patru partide în acest sezon, cu 29 de puncte şi 14 recuperări. Celelalte realizatoare ale echipei gălăţeane au fost: Trudy Armstead cu 20 de puncte şi 5 recuperări, Ivory James - 11 puncte şi 5 recuperări, Romina Filip - 9 puncte şi 6 recuperări, Beatrice Alaiba - 5 puncte şi 2 recuperări, Gabriela Cursaru şi Andreea Creţu - câte 4 puncte, Bianca Fota - 3 puncte, Mihaela Hurduc şi Nicole Hamilton - câte 2 puncte.

Florin Nini, managerul clubului, s-a declarat mulţumit de potenţialul ofensiv arătat şi în acest meci. „După victoria cu Satu Mare, echipa a arătat că s-a creat acea emulaţie necesară grupului, iar la meciul cu Rapidul fetele au dat dovadă că au capacitatea creşterii ritmului de joc ofensiv, iar acest lucru s-a văzut prin numărul punctelor marcate”, a declarat Florin Nini.

Următorul meci al formaţiei feminine va avea loc, sâmbătă (11 octombrie 2014), de la ora 18,30 cu Nova Vita Tg. Mureş, la Galaţi.

CITEŞTE ŞI: (FOTO) BASCHET/ Prima VICTORIE din campionat (UPDATE)

Citit 800 ori Ultima modificare Miercuri, 08 Octombrie 2014 22:04