UPDATE / Campioana a pierdut cu Ferencvaros în Liga Mol

Antrenorul Marius Trandafir și hocheiștii de la Dunărea, la finalul meciului de la Budapesta
(21 voturi)

UPDATE, 10 octombrie: Dunărea a pierdut al doilea meci din actuala deplasare în Ungaria, 0-3 (0-1, 0-0, 0-2) cu Ferencvaros.

Echipa de hochei Dunărea Galați, deținătoarea titlului de campioană națioanală, a reușit o frumoasă surpriză în Liga MOL, câştigand, duminică seara, partida disputată în deplasare cu lidera clasamentului, formaţia MAC Budapesta. Dunărea a obţinut două puncte, dupa victoria cu scorul 4-3 (1-0, 1-2, 1-1, 1/0), obţinută prin golul de aur marcat în repriza suplimentară de americanul Phil Buschbacher. Dunărea conducea cu 2-0 la jumătatea meciului, în urma golurilor înscrise de Lorincz (min. 6, în inferioritate numerica!) şi Irimia (min. 23). MAC Budapesta a egalat în ultima repriza, cu două goluri în acelaşi minut (34). Apoi, Dunărea a revenit la conducere prin reuşita lui Gaspar (min. 57) - într-un moment de dublă superioritate numerică - şi a fost foarte aproape de a obţine chiar toate cele trei puncte, golul de 3-3 fiind marcat de echipa maghiară când mai erau doar 41 de secunde, în condiţiile unei eliminări de la Dunărea în penultimul minut.

Citit 6183 ori Ultima modificare Luni, 10 Octombrie 2016 22:47