Atleta ANDREEA ARSINE este noua CAMPIOANĂ națională la marș

Atleta Andreea Arsine, legitimată la CS Universitatea Galaţi, a terminat, duminică, 29 octombrie, cursa de 10 de km marş de la Campionatul Național de la București pe primul loc, cu 46 minute, 45 secude și 90 de sutimi. Pentru Andreea Arsine acesta este al doilea titlu național în 2017, după cel cucerit în primăvară, de la Pitești, titlu care i-a permis participarea la ”Mondialele” de la Londra.

”Am câștigat detașat, nu a fost o cursă ușoară din cauza vremii, cam frig și vânt. Aveam un obiectiv, însă poate la anul voi prinde vreme mai bună. Sper să fiu sănătoasă și anul viitor să îmi îndeplinesc concursurile de obiectiv”, a declarat atleta.

Andreea Arsine, singura reprezentantă a Galațiului la Jocurile Olimpice de la Rio, a terminat cursa pe locul 45, cu timpul de 1 oră, 38 de minute şi 16 secunde. S-a prăbușit după linia de sosire, epuizată, dar s-a ridicat relativ repede, fără să fie nevoie de intervenţia medicilor.

Citit 2132 ori Ultima modificare Luni, 30 Octombrie 2017 18:37