Victor Cilincă

Victor Cilincă

Un Goldoni remaniat în Gala Comediei

Marți, 23 Octombrie 2018 09:00 | Publicat în CULTURA
Gala Naţională a Comediei continuă azi, 23 octombrie, cu spectacolul Teatrului Sică Alexandrescu din Braşov, cu un titlu-cârlig: „Mincinosul”, de Carlo Goldoni, în regia lui Vasile Nedelcu. Spectacolul beneficiază de o distribuţie numeroasă şi de aportul mişcării (coregrafia – Mălina Andrei), al muzicii originale (compusă de Ovidiu Iloc), de o interpretare, la chitară clasică (Corneliu  Voicescu) şi de scenografie îndrăzneaţă (Andrei Bădulescu Vişniec) care îl adu ...

Un Caragiale reloaded pentru tineri

Luni, 22 Octombrie 2018 07:00 | Publicat în CULTURA
Astăzi, 22 octombrie, de la ora 19,00, în Sala Mare a Teatrului Dramatic "Fani Tardini", aventura celei de-a XXX-a ediţii a Galei Naţionale a Comediei continuă cu spectacolul Teatrului "Andrei Mureşeanu" din Târgu Mureş: celebra piesă "O noapte furtunoasă", de I. L. Caragiale, în regia lui Cristian Ban. Săptămâna trecută, aţi putut aplauda, în aceeaşi regie, spectacolul "Oraşul nostru", după piesa lui Thornton Wilder. "Deşi spectacolul respectă textul clasic scris de Carag ...

Întâlnire cu misterul Giocondei, la Biblioteca Franceză

Sâmbătă, 20 Octombrie 2018 07:00 | Publicat în CULTURA
Dezlegarea "Enigmei Giocondei" este miza propusă iubitorilor de cultură astăzi, 20 octombrie, de la ora 11,00, la Biblioteca Franceză "Eugène Ionesco", de pe str. Basarabiei nr.14, într-o întâlnire cu totul şi cu totul specială: cu profesorul universitar Daniela Langusi, istoric de artă, de la catedra de Istoria Artei la Pennsylvania State University, USA, doctor în Filozofie. O voce apreciată pentru conferinţele susţinute în ţară - de exemplu, recent, cea de la Palatul Şuţu, ...

Ai între 6 şi 18 ani? Desenează în Concursul Damen!

Vineri, 19 Octombrie 2018 11:30 | Publicat în SOCIETATE
"Cu gândul la tânăra generaţie şi, de ce nu, la viitorii navalişti care vor duce mai departe renumele Şantierului Naval Damen Galaţi, ne face o deosebită plăcere să vă invităm la Concursul de grafică şi pictură dedicat expoziţiei noastre aniversare, "125 de ani de excelenţă în construcţii navale",  deschisă în holul Universităţii "Dunarea de Jos"" - aşa îi invită pe cei mici şi talentaţi Corina Tuchilă, communicator în cadrul cunoscutei firme. Concursul, organiza ...

Despre comedia de azi, cu actorul târgumureşan Nicu Mihoc

Vineri, 19 Octombrie 2018 14:00 | Publicat în CULTURA
Ni se pare incitant titlul colocviului susţinut mâine, 20 octombrie, de la ora 11,00, în Sala Studio a Teatrului Dramatic "Fani Tardini", acum din nou în zona teoretică a Galei Naţionale a Comediei: "Actorul şi spectacolul de comedie în societatea contemporană", colocviu susţinut de actorul Nicu Mihoc, director artistic al Companiei "Liviu Rebreanu" - Teatrul Naţional Târgu-Mureş.Actor nominalizat, în 2013, la Premiul UNITER pentru rolul titluar din "Platonov" (regia Alexandru Dabi ...

Azi, America vine din Cer şi trece prin Arad

Vineri, 19 Octombrie 2018 07:00 | Publicat în CULTURA
Astăzi, 19 octombrie, Gala Naţională a Comediei continuă, în Sala Mare a Teatrului Dramatic "Fani Tardini", cu un spectacol al Teatrului Clasic "Ioan Slavici" din Arad: "Oraşul nostru", după piesa neobişnuită a lui Thonton Wilder, în regia tânărului regizor Cristian Ban, cu o distribuţie destul de numeroasă. "Spectatorii sunt martorii unor poveşti de viaţă emoţionante ale unor arădeni care au trăit în urmă cu secol, oameni obişnuiţi sau oameni care au rămas în istorie. ...

Damen, istoria şi viitorul constructorilor de nave gălăţeni. Albumul care păstrează imagini, vieţi şi sentimente de navalişti

Joi, 18 Octombrie 2018 10:10 | Publicat în Actual
Albumul bilingv „O istorie ilustrată a Şantierului Naval/An Illustrated History of the Shipyard”, a fost editat şi tipărit recent de către Şantierul Naval Damen Galaţi S.A. în condiţii grafice excelente, cu imagini, documentaţie istorică, amintiri şi cu încă ceva, cu pasiune. Cartea va rămâne martor, şi după stingerea ecourilor sărbătoririi, al excelenţei şi continuităţii şantierului, a tradiției întemeietorului acestuia, inginerul Gheorghe Fernic, cel care începe ...

Democraţia păduchilor

Joi, 18 Octombrie 2018 00:00 | Publicat în EDITORIAL
Am asistat, de două ori chiar, la o scenă care ar putea fi catalogată drept o cruzime, o încălcare făţişă a drepturilor omului: un tânăr a fost împiedicat de către controlorii Transurb să urce în autobuz! Şi nu se punea la socoteală că acel "homeless" nu avea cum să plătească preţul biletului, ci faptul că în părul acelui băiat, care ar fi putut de altfel juca cu succes un rol pozitiv într-un film, colcăiau păduchii! Sigur, în faţa legii, cu toţii sunt egali, dar ...

”Dialoguri acide” cu epigramişti

Miercuri, 17 Octombrie 2018 00:00 | Publicat în DTP
Astăzi, 17 octombrie, de la ora 11,00, la Biblioteca Asociaţiei Casei de Ajutor Reciproc a Pensionarilor (CARP) din Galaţi, pe strada Domnească nr. 53, în cadrul Salonului Cultural "Armonii de toamnă", va avea loc un recital de epigrame şi o lansare de carte. Vor prezenta epigrame nume cunoscute ale genului în oraşul nostru, precum Constanţa Apostol, Vasile Bârzu, Ioan Fărcăşanu, Nicolae Gugu, Nicolae Leonte, Vasile Manole, Ion Moraru, precum şi poeţii Cezarina Adamescu şi Gheor ...

Spectacol după un dramaturg de Pulitzer

Miercuri, 17 Octombrie 2018 08:00 | Publicat în CULTURA
Astăzi, 17 octombrie, în Sala Mare a Teatrului Dramatic "Fani Tardini", Gala Naţională a Comediei continuă, de la ora 19.00, cu spectacolul "Plex" - scenariu bazat pe texte de Eric Bogosian, pus în scenă de Teatrul Municipal din Baia Mare. Textul se inspiră din cunoscutua piesă "Sex, Drugs, Rock & Roll", scrisă în 1990 de un dramaturg, romancier, istoric şi actor american nominalizat la Premiul Pulitzer. Tânărul regizor al spectacolului este Andrei Dinu, care joacă şi câteva ...
Pagina 1 din 418