Evaluaţi acest articol
(8 voturi)
1 comentariu

Operele fotografice, de artă sau instantanee, miercuri, 18 septembrie 2019, istorie de privit cu emoţie, salvate de loviturile timpului, ale lui George şi Jean Maksay, Ilie Stan, Constantin Sorin Mihailov şi ale altor buni artişti ai oraşului nostru de-a lungul timpului, vor putea fi văzute începând de astăzi, 18 septembrie, de la ora 11,00, când va avea loc vernisajul expoziţiei cu titlul O lume văzută prin obiectivul aparatului foto“. Imaginile constituie și reconstituie „ochiul” atent al oraşului nostru încă de la apariţia aparatului fotografic, maşinăria care „scria” cu lumină.

Expoziţia, spune organizatorul acesteia, muzeograful prof. Valentin Bodea, „îşi propune să aducă în atenţia publicului vizitator aparate de fotografiat, accesorii foto şi piese de developat fotografii (secolul al XX-lea), din colecţia Muzeului de Istorie „Paul Păltănea“ Galaţi, care au aparţinut unor fotografi profesionişti sau amatori din oraşul Galaţi. Alături de acestea mai pot fi admirate fotografii realizate în diverse ateliere fotografice din oraşul Galaţi („Foto Glob“, proprietar George Maksay; „Foto Rembrandt“, proprietar Os. Feuerstein; Foto „Universal“, proprietar Emanoel N. Kiriakopol, Victor Gross, Elise Novac etc.). 

Pentru iubitorii de fotografie, pentru cei îndrăgostiți de vechiul Galați sau pur și simplu amatori de istorie surprinsă în imagini, expoziția este un bun prilej pentru o privire în trecut.

Citit 1646 ori Ultima modificare Marți, 17 Septembrie 2019 18:08

1 comentariu

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.