Legume, fructe, fraude şi amenzi

Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Ofiţerii Serviciului de Investigare a Fraudelor împreună cu comisari ai Gărzii Financiare Galaţi au efectuat mai multe controale în pieţele gălăţene, găsind diferite nereguli şi aplicând mai multe amenzi. 

Un prim control a fost făcut în Piaţa agroalimentară Centrală, unde ofiţerii Serviciului de Investigare a Fraudelor au constatat că la o serie de produse (legume, fructe) nu erau afişate preţurile de vânzare. Din acest motiv, reprezentanţii societăţii comerciale respective au fost sancţionaţi cu amendă în valoare de 4.000 lei.

Nereguli şi în Ţiglina 1

Ofiţerii gălăţeni au ajuns şi în Piaţa agroalimentară Ţiglina I, unde au constatat că legumele şi fructele expuse spre comercializare erau vândute fără a se elibera bon de casă, neexistând aparat de marcat electronic.

De asemenea, la data controlului, reprezentantul societăţii nu avea achiziţionat registrul unic de control, motiv pentru care a fost sancţionat contravenţional cu amendă în valoare de 500 lei. În acest caz s-a dispus suspendarea activităţii până la dotarea cu casă de marcat, conform legii.

Controale şi în Piaţa Basarabiei

Nici comercianţii din Piaţa Basarabiei nu au scăpat de control. În această piaţă ofiţerii SIF au găsit, în urma controlului, o societate comercială care punea în vânzare legume-fructe, fără să a avea raport de gestiune pentru marfă.

Ofiţerii SIF au constatat că reprezentanţii societăţii nu mai întocmiseră raportul de gestiune din luna mai 2010, motiv pentru care a fost aplicată o amendă contravenţională de 1.000 de lei. 

Citit 934 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.