Surpriză uriaşă, anulată în ultimele 25 de minute. Golul victorie s-a marcat la ultima fază

Selecţionata Belgiei s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, după ce a învins Japonia cu scorul de 3-2 (0-0), luni seara, la Rostov pe Don, în optimile de finală ale competiţiei, golul victoriei fiind înscris la ultima fază a meciului.

''Diavolii roşii'' au reuşit o victorie nesperată la un moment dat, după ce au fost conduşi cu 2-0, prin golurile lui Genki Haraguchi (47) şi Takashi Inui (52), întorcând scorul prin golurile semnate de Jan Vertonghen (69), Marouane Fellaini (74) şi Nacer Chadli (90+4).