„Țarul CFR” a scăpat de „Dosarul Toaletelor”

„Țarul CFR” a scăpat de „Dosarul Toaletelor”
Evaluaţi acest articol
(3 voturi)

Mihai Necolaiciuc, fost director al CFR, a scăpat definitiv de închisoare în dosarul în care era acuzat că a achiziționat ilegal peste o mie de toalete ecologice. ”Țarul CFR”, așa cum a fost supranumit Necolaiciuc în vremea când conducea Compania Națională de Căi Ferate SA, a reușit să scape de condamnarea de nouă ani și jumătate de închisoare, pentru abuz în serviciu.

Curtea de Apel București a admis apelul lui Necolaiciuc, după ce a constatat că faptele de abuz în serviciu s-au prescris. Decizia este definitivă.

De altfel, sentința era una previzibilă, scrie fanatik.ro, în condițiile în care infracțiunile pentru care era judecat fostul director general al CFR s-au petrecut în perioada 2001-2002. În plus, instanța de fond care l-a condamnat pe Necolaiciuc a subliniat în motivare că termenul de prescripție se împlinește pe 12 septembrie 2022.

Dosarul pentru care Mihai Necolaiciuc a fost judecat se referă la achiziția unui număr uriaș de toalete ecologice (peste o mie), în valoare totală de 1,7 milioane de dolari, iar procurorii au stabilit că acestea au fost achiziționate la prețuri ”și de două ori mai mari decât cele practicate pe piața liberă”.

Citit 795 ori Ultima modificare Duminică, 02 Aprilie 2023 18:05

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.