Şoferii gălăţeni nu sunt deloc atraşi de motoarele hibrid

Şoferii gălăţeni nu sunt deloc atraşi de motoarele hibrid
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

N-avem piaţă pentru maşini cu motoare hibrid! Scutite de taxa de mediu, aceste automobile rămân totuşi prea scumpe pentru noi. Astfel, potrivit datelor Direcţiei Regim Permise şi Înmatriculare a Vehiculelor, în 2013, dintr-un total de 4.296 de vehicule înmatriculate în judeţ, doar şapte au motoare hibrid. În 2014, s-a înmatriculat unul singur. Mărcile preferate: Honda, Lexus şi Mercedes.

Citit 2148 ori Ultima modificare Duminică, 13 Aprilie 2014 14:10

8 comentarii

  • postat de Tudor
    Miercuri, 16 Aprilie 2014 16:16
    5.13.178.***
    @Claudiu asta pentru ca in creierul romanului exista doar nemtoaice, pentru ei sunt cele mai tari. Dar atata timp cat in topul mondial cele japoneze ies pe primele locuri, Honda fiind pe primul loc ca fiabilitate (nicio nemtoaica nu este pe podium), chiar nu-si are rostul sa mai vorbim. Nu mai zic ca de cativa ani Toyota e pe primul loc la vanzari de masini. Ai japoneza, nu stii ce e ala un service, decat la revizii, sau daca ti-ai botit caroseria. Japoneze cu un milion de km si fara interventii la motor am vazut, nemtoaiece nu prea. Ei nu se incurca cu turbine care reduc fiabilitatea motoarelor. Iar in Galati am vazut o crestere a japonezelor, dar si a coreencelor (Kia si Hyundai). Am avzut o gramada de Cee'd-uri.
    Numai Toyota are 40 milioane de Corolla vandute la nivel mondial.
    Mai citeste, mai cauta topuri etc., nu de alta dar sa nu mai cazi in penibil.
    1
    3
    Raportează
  • postat de Păi cu un motor diesel ești mai câștigat față de un hibrid.
    Miercuri, 16 Aprilie 2014 13:11
    92.86.68.***
    Păi de ce să-ți iei o mașină hibrid când poți să te încadrezi la același consum și preț/Km de carburant cu un motor diesel cu o întreținere mai ieftină și mai ușoară față de un hibrid mult mai complex ca tehnologie....parcă și văd pe cei de la service cum îți pune calculatorul în brațe să-l cauți dacă nu-i dă de cap să-l repare.
    0
    2
    Raportează
  • postat de Claudiu
    Miercuri, 16 Aprilie 2014 08:54
    82.137.10.***
    Măi Gabița, de ce mi-ai șters postarea? Ca am dreptate. Da tati, iți spun din nou, habar nu ai ce scrii.
    Motorul nu este hibrid, masina este hibrid, propulsia masinii e hibrida.

    Cat despre cei care ridicati in slavi japonezele, lasati-o moale ca asa e.
    Uitati-va in jur pe strada si spuneti cate masini japoneze mai vechi de 10 ani vedeti? Bun, in Galati nu sunt prea multe dar in Bucuresti? Dar in tarile din veste unde se comercializeaza de foarte multi ani?
    Va spun eu, nu prea vedeti.
    Dar germane cate sunt? Pai majoritatea.

    Asa ca ciocu mic si joc de glezna ca habar nu aveti despre ce vorbiti.
    3
    2
    Raportează
  • postat de Tudor
    Marți, 15 Aprilie 2014 20:46
    5.13.223.***
    @Marius Stanica japonezele nu sunt mai scumpe decat nemtoaicele, cat despre fiabilitate, sunt mult peste nemtoaice. Nu degeaba iin ultimii ani in topul mondial pe podium sunt mereu japonezele. Uneori piesele pot fi scumpe si vin mai greu, dar si tin. In service-urile Honda si Toyota bate vantul, au inceput sa repare alte marci sa nu stea degeaba. Mai intereseaza-te !
    0
    4
    Raportează
  • postat de 1+
    Marți, 15 Aprilie 2014 04:25
    24.96.121.***
    Asa cum becurile LED nu se cauta in Romania la fel si Hybrid'urile care pentru occidental deja reprezinta o tehnologie care apune. Intretinerea lor este putin costisitoare pentru simplul motiv ca ele nu se strica.. Avantajul ,poti merge un numar dublu de Km cu aceeasi benzina in rezervor. Daca este un plug-in Hybrid si nu mergeti mai mult de 50 Km pe zi, nu va trebuie benzina deloc.
    1
    4
    Raportează
  • postat de Saraci dar cu masini de lux
    Luni, 14 Aprilie 2014 19:02
    5.13.239.***
    @primarulcaredoarme nu zic ca nu ai dreptate, dar ca un paradox totusi, mai mult ca oricand vezi numai BMW si AUDI pe strazi, sau SUV-uri scumpe. Chiar si la sh tot scumpe sunt, dar mai ales ca intretinere dupa ce le cumperi. O sa devenim ca Bucurestiul unde, in afara de taxiuri, rari vezi o Dacie.
    1
    9
    Raportează
  • postat de primarulcaredoarme
    Luni, 14 Aprilie 2014 11:23
    5.13.197.***
    -nu sunt locuri de munca,
    -combinatul siderurgic se va inchde ,...in curând ,
    -este sărăcie, cum nu a fost niciodată,

    Ca, o inițiativa locală, pentru creare de locuri de munca, si implicit bani pe plan local,
    poate fi construită , pe terenul MEHIDULUI !!!! o fabrica de autoturisme hibrid .....
    2
    14
    Raportează
  • postat de Marius Stanica
    Luni, 14 Aprilie 2014 08:53
    213.218.53.***
    Ce titlu idiot !!