* Aş putea ocupa spaţiul rezervat astăzi doar cu imprecaţii adresate lui Mugurel pentru leafa aia extraordinară, 13.601 euro pe lună. Ca să vă daţi seama cât de eficient este Isărescu, o dată la trei minute îi mai creşte un euro în cont. Da, dar nu oricine poate îmbrăca acel costum de guvernator al Băncii Naţionale a României – mai vii trimestrial în faţa presei, mai faci o metaforă despre leul care dă din coadă şi îşi marchează teritoriul, pentru ca la final de an să cumuleze aproape 170.000 de unităţi monetare comunitare. Câteva întrebări tot adresez, nu renunţ atât de repede: 1. Oare Mugurel primeşte şi bonuri de masă? Sau saci de pui, cum se procedează prin anumite fabrici şi uzine... Ar fi păcat să nu ia, l-ar certa nevastă-sa acasă – ce le pune ea copiilor în farfurie, în timp ce tati Mugur e la serviciu?
2. Isărescu merită şi al treisprezecelea salariu, başca bilete de concediu prin sindicat la Amara, Băile Felix şi Lacu Sărat. Trebuie omenit până la capăt.
* Steaua şi Astra, echipe româneşti care depind de banii europeni (ca în orice afacere românească, excepţie făcând situaţiile în care ai o pilă la stat şi te lipeşti la nişte contracte), au fost repartizate ieri în compania unor formaţii britanice. Manchester City, club care-şi poate compara contabilitatea cu o bună bucată din PIB-ul României (permiteţi-mi să nu stric glumiţa, normal că exagerez!), va da ochii cu formaţia eruditului Gigi Becali, semnatar al câtorva cărţi importante în pârnaie. Va fi Romexit. Sau Romexpo.
* Avionul care urma să doboare aeronava lui Erdogan pe data de 15 iulie a rămas fără carburant şi s-a întors la bază. Cu elicea între picioare, normal. Aşadar, există Dorel-paşa şi la turci, iar Caracalul le-ar putea fi capitală. Karakal.
* Social-democraţii îşi fac planuri de guvernare, dar nu oriunde, ci la Vaslui. Bine că n-au încurcat lunile, căci în septembrie deja se va culege la vie.