Evaluaţi acest articol
(0 voturi)
36 comentarii

 

Fără a pretinde că facem vreun sondaj de opinie, vă prezentăm, astăzi, reacţiile celor care au citit în ediţia electronică a cotidianului nostru prezentările candidaţilor înscrişi în lupta electorală. „Topul” accesărilor şi al comentariilor îi poziţionează pe principalii trei candidaţi la Primărie în următoarea ordine: Nicuşor Ciumacenco (124 de comentarii şi 3.524 de accesări), Marius Necula (65 de comentarii şi 1.476 de afişări) şi Marius Stan (58 de comentarii şi 1.315 accesări). În toate trei cazurile, comentariile negative depăşesc laudele.

„Păcatele” favoriţilor în cursă
Viceprimarului Ciumacenco i se reproşează revelaţia independenţei politice pe care a avut-o pe ultima sută de metri electorali, presupusul sprijin de care s-ar bucura din partea PDL, dar şi haosul urbanistic din oraş. În cazul lui Marius Necula, criticile sunt legate de  lucrările făcute pe bani publici prin firma trecută pe numele mamei sale, traseul politic (PSD-PLD-PDL), sau relaţiile sale de rudenie cu liderul PSD Dan Nica (cel care îi este naş de căsătorie). Marius Stan este criticat că nu este gălăţean (ci născut la Hunedoara), dar şi pentru problemele financiare ale Clubului Oţelul.

Ca notorietate, candidatul USL la CJ, Nicolae Bacalbaşa, îl depăşeşte pe actualul preşedinte al CJ, Eugen Chebac (26 comentarii şi 929 de accesări faţă de 14 comentarii şi 612 accesări). În schimb, toate comentariile pentru Bacalbaşa îi sunt nefavorabile; i se reproşează vârsta înaintată, relaţia de prietenie cu Eugen Durbacă, imaginea pe care şi-a făcut-o ca şi comunicator al „ştirilor de la ora 17.00” şi suspiciunea de a fi colaborat cu fosta Securitate. Deşi Eugen Chebac are mai multe comentarii pozitive decât negative, i se reproşează şi lui lucrările judeţene câştigate doar de Tancrad sau faptul că îşi face imagine postându-şi numele pe panourile de la marginea fiecărui drum judeţean modernizat.

Ineditul independenţilor şi clasicele liste de partid
Cele mai multe accesări au fost înregistrate în cazul listei consilierilor la CL şi CJ ai USL (1.012 afişări), urmată de cea a independenţilor (959 de afişări), destul de aproape de lista PPD - 509 afişări. În cazul USL, toate comentariile sunt negative (la fel ca în cazul lui Bacalbaşa) – se critică lipsa de oameni noi, de calitate şi vârstele înaintate ale candidaţilor. În cazul PPD, criticile sunt la egalitate cu laudele, iar lista independenţilor înregistrează o premieră: părerile pro şi contra sunt la egalitate - fapt care poate însemna un plus de încredere a electoratului.

Citit 2147 ori Ultima modificare Miercuri, 09 Mai 2012 20:27

36 comentarii

 • postat de junioru Luni, 04 Iunie 2012 18:31 Link la comentariu
  0
  0

  Papadopol Alexandra Str. Albatros nr. 10, bl N5.
  Este bunica lui Nicusor Ciumacenco.

  In termenul prevazut de lege NU a depus documente pentru a fi retrocedat pamantul care a fost preluat de stat si totusi a primit prin:
  Dispozitie de Primar nr. 3856/SR/5.05.2010, 1762 metri patrati de teren, str. Nicolae Mantu nr 69 (pe drumul de centura zona Bila 2), care a fost urgent vandut catre SC EUROMANT SRL (administrator – actionar unic Iacomi Manuela) care ulterior a vandut o suprafata mai mare catre LIDL.

  Toate astea in conditiile in care sute de galateni asteapta de ani de zile pentru a fi despagubiti in natura pentru abuzurile din perioada de pana in 1989.

  Considerand ca a fost prea putin pentru bunica sa, la toate astea s-a mai adaugat o suprafata de 500 metri tot pentru Papadopol Alexandra, pentru str. Regiment 11 Siret nr. 37E, teren de sub constructia familiei Ciumacenco si pentru care avea contract de concesiune care a fost realizat in 2012.

  Eu si ai mei NU alegem pe Ciumacenco!

  Raportează
 • postat de Daniel Marți, 29 Mai 2012 18:05 Link la comentariu
  0
  0

  Viceprimarul Ciumacenco a fost 4 ani in primarie. Tot el ne vorbeste despre coruptie si vine ca un mare salvator.
  De cine ne salveaza? De el insusi?

  Zi-ne Dle Ciumacenco numele coruptilor din primarie.
  Macar un nume.

  Raportează
 • postat de Spiky1985 Vineri, 18 Mai 2012 21:18 Link la comentariu
  0
  0

  E momentul sa lasam interesele politicului la o parte si sa ne gandim la oameni, la noi cine se mai gandeste daca toti politicienii se gandesc doar la buzunarele lor, mie mi s-a parut ca Ciumacenco si echipa lui chiar sunt pentru schimbare.... in bine

  Raportează
 • postat de claudia Vineri, 18 Mai 2012 14:32 Link la comentariu
  0
  0

  E timpul sa schimbam ceva in orasul nostru,sa dam sansa unui independent tanar,curajos,dornic de schimbare si care are ceva experienta in domeniu.Acesta esie Ciumacenco.Bafta multa.

  Raportează
 • postat de olympusmons Joi, 17 Mai 2012 21:48 Link la comentariu
  0
  0

  ciumacenco singurul candidat real

  Raportează
 • postat de andreig Joi, 17 Mai 2012 15:21 Link la comentariu
  0
  0

  Nicusor canditat independent castiga votulmeu

  Raportează
 • postat de gunplay Joi, 17 Mai 2012 12:16 Link la comentariu
  0
  0

  oricum dupa parerea mea domnu Ciumacenco Nicusor va iesi primar....si eu personal cu acesta voi vota pentru functia de primar

  Raportează
 • postat de ALEXANDRA Joi, 17 Mai 2012 12:02 Link la comentariu
  0
  0

  VOTUL MEU IL VA CASTIGA DOMNUL NICUSOR CIUMACENCO PENTRU SERIOZITATEA CU CARE A TRATAT IN ULTIMII 4 ANI FUNCTIA DE VICEPRIMAR.

  Raportează
 • postat de futezatorul Joi, 17 Mai 2012 10:46 Link la comentariu
  0
  0

  Nicusor Ciumacenco la Primarie!

  Raportează
 • postat de satmare mariana Duminică, 13 Mai 2012 21:21 Link la comentariu
  0
  0

  buna seara. votul meu il voi da aceluia care poate sa-mi raspunda la o intrebare:de ce un om batran, cinstit, foarte bolnav, fara nicio datorie la intretinere este pedepsit de doua luni sa traiasca fara apa la robinet???!!! (doua raspunsuri le stiu: sa-si traga teava de apa separat sau rai platnicii sa-si plateasca datoriile, asa gandesc niste capete patrate, dar niciun raspuns nu este solutia pentru persoana in cauza...)

  Raportează
 • postat de satmare mariana Duminică, 13 Mai 2012 21:20 Link la comentariu
  0
  0

  buna seara. votul meu il voi da aceluia care poate sa-mi raspunda la o intrebare:de ce un om batran, cinstit, foarte bolnav, fara nicio datorie la intretinere este pedepsit de doua luni sa traiasca fara apa la robinet???!!! (doua raspunsuri le stiu: sa-si traga teava de apa separat sau rai platnicii sa-si plateasca datoriile, asa gandesc niste capete patrate, dar niciun raspuns nu este solutia pentru persoana in cauza...)

  Raportează
 • postat de satmare mariana Duminică, 13 Mai 2012 21:19 Link la comentariu
  0
  0

  buna seara. votul meu il voi da aceluia care poate sa-mi raspunda la o intrebare:de ce un om batran, cinstit, foarte bolnav, fara nicio datorie la intretinere este pedepsit de doua luni sa traiasca fara apa la robinet???!!! (doua raspunsuri le stiu: sa-si traga teava de apa separat sau rai platnicii sa-si plateasca datoriile, asa gandesc niste capete patrate, dar niciun raspuns nu este solutia pentru persoana in cauza...)

  Raportează
 • postat de satmare mariana Duminică, 13 Mai 2012 21:17 Link la comentariu
  0
  0

  buna seara. votul meu il voi da aceluia care poate sa-mi raspunda la o intrebare:de ce un om batran, cinstit, foarte bolnav, fara nicio datorie la intretinere este pedepsit de doua luni sa traiasca fara apa la robinet???!!! (doua raspunsuri le stiu: sa-si traga teava de apa separat sau rai platnicii sa-si plateasca datoriile, asa gandesc niste capete patrate, dar niciun raspuns nu este solutia pentru persoana in cauza...)

  Raportează
 • postat de satmare mariana Duminică, 13 Mai 2012 21:16 Link la comentariu
  0
  0

  buna seara. votul meu il voi da aceluia care poate sa-mi raspunda la o intrebare:de ce un om batran, cinstit, foarte bolnav, fara nicio datorie la intretinere este pedepsit de doua luni sa traiasca fara apa la robinet???!!! (doua raspunsuri le stiu: sa-si traga teava de apa separat sau rai platnicii sa-si plateasca datoriile, asa gandesc niste capete patrate, dar niciun raspuns nu este solutia pentru persoana in cauza...)

  Raportează
 • postat de satmare mariana Duminică, 13 Mai 2012 21:15 Link la comentariu
  0
  0

  buna seara. votul meu il voi da aceluia care poate sa-mi raspunda la o intrebare:de ce un om batran, cinstit, foarte bolnav, fara nicio datorie la intretinere este pedepsit de doua luni sa traiasca fara apa la robinet???!!! (doua raspunsuri le stiu: sa-si traga teava de apa separat sau rai platnicii sa-si plateasca datoriile, asa gandesc niste capete patrate, dar niciun raspuns nu este solutia pentru persoana in cauza...)

  Raportează
 • postat de satmare mariana Duminică, 13 Mai 2012 21:15 Link la comentariu
  0
  0

  buna seara. votul meu il voi da aceluia care poate sa-mi raspunda la o intrebare:de ce un om batran, cinstit, foarte bolnav, fara nicio datorie la intretinere este pedepsit de doua luni sa traiasca fara apa la robinet???!!! (doua raspunsuri le stiu: sa-si traga teava de apa separat sau rai platnicii sa-si plateasca datoriile, asa gandesc niste capete patrate, dar niciun raspuns nu este solutia pentru persoana in cauza...)

  Raportează
 • postat de satmare mariana Duminică, 13 Mai 2012 21:14 Link la comentariu
  0
  0

  buna seara. votul meu il voi da aceluia care poate sa-mi raspunda la o intrebare:de ce un om batran, cinstit, foarte bolnav, fara nicio datorie la intretinere este pedepsit de doua luni sa traiasca fara apa la robinet???!!! (doua raspunsuri le stiu: sa-si traga teava de apa separat sau rai platnicii sa-si plateasca datoriile, asa gandesc niste capete patrate, dar niciun raspuns nu este solutia pentru persoana in cauza...)

  Raportează
 • postat de satmare mariana Duminică, 13 Mai 2012 21:13 Link la comentariu
  0
  0

  buna seara. votul meu il voi da aceluia care poate sa-mi raspunda la o intrebare:de ce un om batran, cinstit, foarte bolnav, fara nicio datorie la intretinere este pedepsit de doua luni sa traiasca fara apa la robinet???!!! (doua raspunsuri le stiu: sa-si traga teava de apa separat sau rai platnicii sa-si plateasca datoriile, asa gandesc niste capete patrate, dar niciun raspuns nu este solutia pentru persoana in cauza...)

  Raportează
 • postat de satmare mariana Duminică, 13 Mai 2012 21:11 Link la comentariu
  0
  0

  buna seara. votul meu il voi da aceluia care poate sa-mi raspunda la o intrebare:de ce un om batran, cinstit, foarte bolnav, fara nicio datorie la intretinere este pedepsit de doua luni sa traiasca fara apa la robinet???!!! (doua raspunsuri le stiu: sa-si traga teava de apa separat sau rai platnicii sa-si plateasca datoriile, asa gandesc niste capete patrate, dar niciun raspuns nu este solutia pentru persoana in cauza...)

  Raportează
 • postat de s.m. Duminică, 13 Mai 2012 21:06 Link la comentariu
  0
  0

  buna seara. votul meu il voi da aceluia care poate sa-mi raspunda la o intrebare:de ce un om batran, cinstit, foarte bolnav, fara nicio datorie la intretinere este pedepsit de doua luni sa traiasca fara apa la robinet???!!! (doua raspunsuri le stiu: sa-si traga teava de apa separat sau rai platnicii sa-si plateasca datoriile, asa gandesc niste capete patrate, dar niciun raspuns nu este solutia pentru persoana in cauza...)

  Raportează
 • postat de turcu Duminică, 13 Mai 2012 21:05 Link la comentariu
  0
  0

  DA ! SI EU AM AUZIT DE EL ! SA SPERAM CA E CEL DE CARE ARE ORASUL NOSTRU NEVOIE! AR FI TREBUIT SA SI FACA MAI DEMULT APARITIA PE ESICHERUL POLITIC AL URBEI ! DAR , NICIODATA NU E PREA TARZIU ! IL URMARESC SI EU CU ATENTIE .!

  Raportează
 • postat de stef Duminică, 13 Mai 2012 21:01 Link la comentariu
  0
  0

  cel mai tare e PRM istul ....! MUNTEANU ! inca necunoscut ....dar cu perspective ! notati asta !

  Raportează
 • postat de ionel Vineri, 11 Mai 2012 23:11 Link la comentariu
  0
  0

  Voteaza Telegan

  Raportează
 • postat de hansel Vineri, 11 Mai 2012 16:49 Link la comentariu
  0
  0

  finala europeana pe naiba ... noi nu avem un aeroport in galati si tu vrei finala europeana.. daca e un manager de fotbal asa bun unde sunt cei 20 mil de euro din liga?

  Raportează
 • postat de mihai Vineri, 11 Mai 2012 06:50 Link la comentariu
  0
  0

  eu cred in marius stan cu toate ca multi il contesta .a facut mult cu bani marunti si a demonstrat ca stie sa fie un meneger bun fata de toti care se afla pe lista de candidati.a spus ca face stadion de 40000 de mii de locuri .este bun pentru ca poate fi folosit nu numai pentru fotbal ci si pentru concerte si dece nu si o finala europeana de fotbal. va aduce bani cu siguranta.si sigur va face multe lucruri mult mai bune decat altii.sunt apolitic dar daca e sa votez votez omul nu partidul si singurul din toti care imi da incredere ca acest oras va arata altfel este marius stan .merita dat o sansa si sper sa nu ma insel.multi il contests cs nu e galatean?credeti ca conteaza asta e o aberatie de doi lei.daca vreti schimbare cu adevarat ganditi de zece ori si votati o singura data.

  Raportează
 • postat de alex Joi, 10 Mai 2012 21:17 Link la comentariu
  0
  0

  Stan zice ca vrea sa faca stadion de 40.000 de locuri la Galati.. Cand media de suporteri la fiecare meci e de 7000 de persoane de ce ai vrea sa dai atatia bani pe stadion cand il poti face pe cel actual sa arate mai de Doamne ajuta..
  Ciumacenco zice ca vrea sa repare blocurile neavand nevoie de banii cetatenilor.. si de unde luati acei bani D-le Ciumacenco? Cam cat de prosti ne credeti, nu va dati seama ca si noi gandim si ne realizam ca o asemenea investitie nu este realizabila?D-le Ciumacenco de ce nu ati facut nimic in acesti 4 ani daca tot voiati sa candidati?Cumva erati prea sigur ca sunteti pus pe listele PSD-ului si ca ve-ti castiga cu ajutorul partidului dar v-au dat cu sutul in dos?

  Raportează
 • postat de turcu Joi, 10 Mai 2012 21:12 Link la comentariu
  0
  0

  Da D-le Ciumacenco aia a fost o intepatura in caz ca nu v-ati dat seama ;))

  Raportează
 • postat de turcu Joi, 10 Mai 2012 21:11 Link la comentariu
  0
  0

  Mie imi este frica ca Stan si Ciumacenco vor continua "proiectul" actualului primar ca tot au aceeasi doctrina toti..

  Raportează
 • postat de ion Joi, 10 Mai 2012 19:13 Link la comentariu
  0
  0

  e bine totusi ca avem pe cine alege la consiliul judetului. Mai greu e la primarie.

  Raportează
 • postat de pavel Joi, 10 Mai 2012 19:02 Link la comentariu
  0
  0

  e normal ca Bacalbasa sa primeasca numai comentarii negative. Cum sa fie dorit de populatie la CJ daca el nu stie sa faca altceva decat sa se opuna la toate proiectele acestui oras.

  Raportează
 • postat de Dani Joi, 10 Mai 2012 17:32 Link la comentariu
  0
  0

  Daca votezi pentru Ciumacenco tot in PSD va ajunge, daca votezi cu Stan tot PSD chiar daca pretinde ca-i in PNL si daca votezi pentru Necula cu mamica si relatiile sus puse tot el va lua lucrarile cele mai banoase si tot jaf va fi.
  Votati secerea si steaua pe Bacalbasa cu bidineaua, pe stan calare pe bolovan, pe Necula cu mamica calare pe d-l Nica ca vin ai nostri, pleaca ai nostri, noi ramanem tot ca prostii, uite asa batrani si tati, ia votati nu va lasati. Cine va vota cu partidele parlamentare, mana sa-i fie de jale si capul in lut sa nu-l mai duca mult.
  Votati fratilor votati inapoi sa nu va dati.

  Raportează
 • postat de Fata brutarului turmentat Joi, 10 Mai 2012 17:17 Link la comentariu
  0
  0

  Cand am auzit de cumetrii, parca nici nu-mi vine sa ma mai duc la vot. Stiam eu ca acest Pacalici de MARIUS GERALD NECULA are rude sus puse, dar chiar pe Nica nu stiam. Astea vin cu haita mai fratilor, de aceea cine va vota pentru pacaliciul de necula tot la PSD vor ajunge voturile. Iar urmeaza zile grele pentru Galati.
  Votati cu partidele parlamentare si nu se va schimba nimic.
  Votul meu pentru candidatul lui Diaconescu va merge, bine ca nu mai este bolsevicul de Smarandoi acolo.

  Raportează
 • postat de donose Joi, 10 Mai 2012 13:46 Link la comentariu
  0
  0

  Domnul Chebac va ramane in functia pe care o ocupa pentru ca el stie cel mai bine sa planifice activitatile in Judetul Galati.

  Raportează
 • postat de Gabriela Joi, 10 Mai 2012 13:32 Link la comentariu
  0
  0

  Bufonul de Bacalbasa nici nu are ce sa caute pe listele de vot. Cum oare s-au gandit astia sa il puna sa candideze?

  Raportează
 • postat de constantin_gh Joi, 10 Mai 2012 13:22 Link la comentariu
  0
  0

  Pentru mine, candidatii potriviti pentru aceste functii sunt Chebac si Ciumacenco. Ei merita cu adevarat sa ocupe aceste functii. I-au preocupat intotdeauna problemele noastre si ale orasului nostru, iar acum, noi trebuie sa ii recompensam punandu-i in functii si lasandu-i in continuare sa aiba grija de noi.

  Raportează
 • postat de Miron Joi, 10 Mai 2012 07:16 Link la comentariu
  0
  0

  ,,Notorietatea,, lui baklbasa in ce consta ? In a se distra pe seama celor bolnavi ? Umorul lui sa-l aplice colegilor de partid care n-au gasit alt candidat pentru CJ.

  Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.