Evaluaţi acest articol
(0 voturi)
1 comentariu

Prefectura, Consiliul Judeţului Galaţi şi primăriile din judeţ vor avea o platformă comunicaţională informatizată comună, pentru ca schimbul de documente şi informaţii să fie mult mai rapid. Totodată, prin proiect se doreşte şi o digitizare a arhivei Prefecturii. Platforma va fi realizată de Smart Control SRL, în cadrul unui contract de 1,8 milioane de lei. "Este vorba mai exact despre creşterea eficienţei administrative prin schimbul electronic rapid de documente între instituţia noastră şi unităţile administrativ teritoriale din judeţ, adică primăriile şi Consiliul Judeţului, şi, implicit, reducerea timpului de acces la informaţie. Subliniez faptul că dorim să promovăm astfel, ca principală modalitate de lucru, transmiterea electronică a documentelor între entităţile menţionate. De asemenea, volumul impresionant de documente din arhiva fizică a Instituţiei Prefectului va fi transpus în format electronic, prin scanare”, ne-a explicat directorul de Cancelarie al Prefecturii, Petrica Paţilea. Potrivit acesteia, proiectul se va încheia în luna august a acestui an şi este finanţat din Fondul Social European prin Programul Operaţional Dezvoltarea Capacităţii Administrative. 85 la sută reprezintă fonduri europene şi 15 la sută contribuţie guvernamentală. Din valoare totală, 64 la sută reprezintă componenta software, incluzând platforma de e-learning, 24 la sută digitizarea arhivei fizice, 10 la sută componenta hardware şi doi la sută consultanţa tehnică de specialitate.

Citit 992 ori Ultima modificare Joi, 02 Mai 2013 16:01

1 comentariu

  • postat de Cetatenii Sâmbătă, 04 Mai 2013 10:04 Link la comentariu
    0
    0

    Primaria Beresti si primaria Beresti Meria sa informeze la timp CJ Galati in speta pe domnul presedinte Bacalbasa despre saracia din zona de nord a judetului ca si ei sunt cetateni ai judetului si au votat tot timpul cu PSD-ul iar acesta zona (orasul Beresti si satul Plesa) sunt in criza de 23 de ani ca timpul a ramas in loc,biserica din satul Plesa necesita renovare,iluminatul public din sat este ici colo un bec cred ca sunt unele arse,asfaltul din sat este macinat de timp iar drumul pavat cu piatra de rau Plesa - Gara Talasmani sunt cratere foarte mari,apa potabila din satul Plesa este scumpa desi vine din marginea satului nostru iar vara o opreste in loc sa faca investiti la captarile de apa din satul nostru Plesa. Va rugam (CJ.Bacalbasa,parlamentari,primarii,politiceni,...)faceti aceste lucruri si pentru acesta zona ca sunteti platiti si din bani nostri (bani publici).

    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.