Zeci de MEDALII, la ”Naţionalele” de taekwondo. CSM Dunărea, performanţe pe ”teren propriu”

CSM Dunărea, 28 de medalii la Campionatul Naţional de taekwondo: 4 de aur, 12 de argint şi 12 de bronz

Campionatul Naţional de Taekwondo WTF a strâns la Patinoarul din Galaţi peste 300 de juniori şi seniori din ţară. Evenimentul a fost organizat de CSM Dunărea, club care a fost prezent în concurs cu 21 de sportivi, care au obţinut rezultate remarcabile: 28 de medalii, dintre care patru de aur.

La juniori au participat 12 sportivi de la CSM Dunărea (antrenor Nicolae Milea), aceştia obţinând o medalie de aur, şase de argint şi cinci de bronz. La Clasa A, locul II a fost ocupat de: Iasmina Ramona Akdag (categoria 52 kg), Anca Adriana Tăbăcaru (55 kg), Eugen Raul Ifrim (68 kg), iar pe locul III s-a clasat Alexandra Iordan (49 kg). La Clasa B, primul loc a fost obţinut de Petronel Silviu Manolache (68 kg), locul II a fost câştigat de Georgiana Iulia Ichim (44 kg), Mădălina Mărgărit şi Simona Camelia Oprea (49 kg), Antonio Constantin Pohace (55 kg), Luis Florin Stângă (63 kg), Andrei Cătălin Ilie (68 kg) şi Valentin Sajin (73 kg).

În concursul seniorilor, CSM Dunărea a avut 16 sportivi, din care şapte la vârsta junioratului, care au obţinut trei medalii de aur, şase de argint şi şapte de bronz. La Clasa A, au fost două locul II, prin Iasmina Ramona Akdag (53 kg) şi Eugen Raul Ifrim (74 kg), respectiv un loc III, obţinut de Alexandra Iordan (49 kg). La Clasa B, primul loc pe podium a fost ocupat de Florentina Cătălina Potârniche (67 kg), Petronel Silviu Manolache (68 kg) şi Gheorghiţă Dogan (74 kg). Pe locul II s-au clasat: Simona Camelia Oprea (49 kg), Ana Maria Stan (57 kg), Mihaela Sotropă (62 kg), Viorel Dănuţ Coman (54 kg) şi Andrei Eugen Gilbert (58 kg). Locul III a fost ocupat de: Valentin Sajin (68 kg), Irdi Vrushaj (74 kg), Luis Florin Stângă (63 kg), Anatoli Simion (74 kg) şi Alexandru Mitică Teschină (58 kg).

În paralel, a avut loc prima ediţie a “Cupei Al. I. Cuza”, competiţie pentru copii, juniori mici şi cadeţi. Aici, CSM Dunărea a concurat cu 22 de sportivi, care au obţinut: şapte locuri I, zece locuri II şi cinci locuri III.

Taekwondo WTF este singurul stil de arte marţiale care este sport olimpic.

Citit 4376 ori Ultima modificare Joi, 01 Iunie 2017 12:53